Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nissan NOTE E11 - P0132 błąd sondy lambda.

08 Maj 2017 20:21 5244 5
  • Poziom 18  
    Witam, samochód mojego taty z sinikiem CR14DE ma problem z błędem P0132. Dzisiaj dokonałem wymiany regulacyjnej sondy lambda na nową NTK, kierując się tym błędem i wcześniejszym odczytem napięcia poprzez ELM327 (ponad 1.2 V). Niestety na nowej sondzie jest bez zmian - brak zmian napięcia z sondy w sterowniku. Skaner diagnostyczny wskazuje ciągle 1.275 V. Dziwny jest wynik pomiaru napięcia na przewodzie sygnałowym sondy. Woltomierz wskazuje na nim około 4.3 V i napięcie to też jest bez zmian.
    Pomiar woltomiwrzem na odpiętej od instalacji sondzie (nie wiem czy jest miarodajny), między wyprowadzeniem masy, a sygnałem wykazał około 0.8 V, przy utrzymaniu podwyższonych obrotów. Po zwolnieniu pedału gazu napięcie spadało do okolicy 0.3 V, po czym znowu powracało do wartości około 0.8 V. Wydaję się, że sonda pracuje.

Dodam, że auto ma normalne spalanie około 7.5-8 l., brak falowania obrotów itp., moc w normie. Jedyny objaw to kontrolka check.

Mam podejrzenie co do sterownika - skąd takie napięcie 4.3 V na przewodzie sygnałowym sondy wpiętej do instalacji? Załączam zdjęcia ze skanera diagnostycznego - proszę o porady.

Nissan NOTE E11 - P0132 błąd sondy lambda. Nissan NOTE E11 - P0132 błąd sondy lambda. Nissan NOTE E11 - P0132 błąd sondy lambda. Nissan NOTE E11 - P0132 błąd sondy lambda. Nissan NOTE E11 - P0132 błąd sondy lambda. Nissan NOTE E11 - P0132 błąd sondy lambda.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 34  
    Podepnij pod inny tester, bo widzę na parametrach z 16 pozycji że parametry na 2 sądzie pokazuje jakie powinny być na 1 .
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 18  
    Odczyt z 2 sondy zmieniał się czasami po mocniejszym przygazowaniu. Ostatnie zdjęcie przedstawia ten moment.

Wyczytałem właśnie na rosyjskich forach, że były przypadki wpływu 2 sondy na pracę 1. Odpięcie 2 sondy powodowało powrót odczytów z regulacyjnej. U pewnej osoby wymiana 2 sondy rozwiązała podobny problem, gdzie sonda regulacyjna zawieszała się na wysokim napięciu. Nie wiem co o tym myśleć, wygląda mi to na jakieś uszkodzenie w ECU lub we wiązce. Nie mam aktualnie dostępu do auta, aby przeprowadzić test z odpięciem sondy diagnostycznej (2).

Znalazłem zbliżone objawy pokazane na filmie:

Link
  • Poziom 18  
    Witam, dzisiaj odpięta została sonda za katalizatorem i pierwsza zaczęła dawać normalne odczyty, odżyła korekta STFT. Pomiar sondy multimetrem wykazał niepożądaną rezystancję między przewodem sygnałowym, a obwodem grzałki. ECU w takim przypadku błędnie to interpretuje i informuje o problemach z sondą przed katalizatorem (P0132). Nowa sonda diagnostyczna już zamówiona, niestety wyszło na to, że pierwsza sonda została niepotrzebnie zakupiona.

Podobny problem przedstawiono na tym zagranicznym forum:
    http://www.bba-reman.com/forums/Topic122108.aspx

Po instalacji 2 sondy poinformuję o pełnym sukcesie naprawy.
  • Poziom 9  
    No i jak po zmianie drugiej sondy ? Bo mam taki sam problem. Proszę i odpowiedz
  • Poziom 18  
    Dzisiaj po południu będę instalować 2 sondę, ale wg mnie będzie ok, bo ta 2 sonda miała ewidentne uszkodzenie i robiła zamieszanie w sterowniku.

Aktualizacja:

Sonda za katalizatorem wymieniona, wszystko w porządku. Mam poprawne odczyty napięć z obu sond.

Porada dla innych na przyszłość - przy problemach napięcia z 1 sondy zacząć należy od odpięcia 2 sondy i skontrolować czy pojawią się odczyty z 1.