Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modyfikacja smartfonu - pakiet ogniw zamiast dedykowanego aku i jak to działa

09 Maj 2017 02:12 669 5
  • Poziom 11  
    Witam.

Mam ciekawe spostrzeżenie i męczy mnie w związku z tym konkretne pytanie. Postaram się to opisać nierozwlekle, chociaż temat jest złożony i trochę szczegółów muszę podać.

Zmodowałem swojego I9305 (S3lte): wywaliłem dedykowany akumulator, dolutowałem wymontowany oryginalny balanser do pakietu 3x18650 (czyli ok 3x 2400mAh), podłączyłem do telefonu. Słuchawka pracuje na romie Resurrection Remix - Nougat.

Działałoby pięknie, bo prądu dużo, gdyby nie soft odpowiadający za kontrolę pracy aku. Okazuje się, że gdzieś (kernel, ROM?) zaszyty jest algorytm kontrolujący ilość Ah, jakie słuchawka zużywa. Właśnie - sprawdza amperogodziny, a nie wolty. W każdym razie nie przede wszystkim.

I co się dzieje? Wyświetlane procenty widzianej przez system energii spadają - nie wnikając w szczegóły przebiegu, pokażę nawet zrzuty, jeśli będzie to kogoś interesowało - do zera w tempie takim, jakby słuchawka pracowała na dedykowanym aku i miała nadal do dyspozycji ok. 2000mAh.
    Gdy dojedzie z procentami wystarczająco nisko, wyłączy telefon. Standardowo. Nieważne, że pakiet ma nadal ze 4000mAh i ok. 3,8V.
    Wg algorytmu ma być już pusto i koniec pracy! Nie da się nawet, w krańcowych sytuacjach, słuchawki włączyć. Trzeba podpiąć pod ładowarkę chociaż na kilka minut i następuje magiczny moment - telefon da się uruchomić wskazując np. 75% naładowania akumulatora. Działa wtedy dalej, znów w podobny sposób.

Jeśli zdążę przed wyłączeniem się telefonu rozpiąć aku na chwilę i skasować statystyki (CWM Recovery daje taką możliwość), to udaje się oszukać system i w takich cyklach mam telefon działający intensywnie kilka dni - słuchanie radia cały dzień, filmy z YT itp. Mówię Wam, chce się żyć!

Nie przeszkadza mi ciężar pakietu, nie męczy mnie wielkość słuchawki - kilka dni ciągłej pracy i koszt takiej modyfikacji to jest coś pięknego. Ale ten algorytm zarządzający baterią...

Pytanie - kto wie o co chodzi? Pytać, jak można zmodyfikować soft, by przestał po swojemu liczyć te amperogodziny i zaczął widzieć ilość zawartą w pakiecie, to pewnie bezczelność ;) ale może ktoś się zetknął z tematem, podpowie gdzie mam dalej szukać rozwiązania - sam nie znalazłem wiedzy. Kernel? Rom? Czy może nie da się bez bólu do tego dobrać i mam się cieszyć z tego co osiągnąłem?

Wiem, że są powerbanki... ale to takie pospolite...

Wdzięczny będę za Wasze przemyślenia.

Jeśli dział wybrałem niezbyt trafnie, proszę moderatora o przeniesienie...
  • Poziom 39  
    Sofcik z Google Play, jakikolwiek do tzw kalibracji.
    Jeśli to nie pomoże to możliwe że elektronika ze starej baterii coś miesza.
  • Poziom 11  
    Wcześniej miałem podpięty pakiet równolegle do styków baterii, więc przed balanserem. Do tego na dwóch różnych bateriach, słabych już ale działających. Zachowanie to samo.

Ok - sprawdzę bez balansera zakładając, że jest uszkodzony, ale to mało prawdopodobne.

Kalibrator? Te programy coś wnoszą poza ograniczaniem pracy softu w tle na urządzeniu i ograniczaniu częstotliwości proca?

EDIT:
    Dla tych, których interesuje temat rozszerzonych baterii, mam informację, że znalazłem wreszcie jakiś trop.
    Wynika z niego, że skrypt znajduje się w kernelu Linuxa.
    Więcej nie doczytałem, zabieram się za lekturę.
    https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1334052
  • Poziom 19  
    Ciekawi mnie troszkę jak S3 wygląda po Twoich modyfikacjach, bo pojemność brzmi przyjemnie. Jak masz jakieś fotki to się podziel. Jeśli chodzi o kwestię baterii, zawsze staram się mieć telefon z "wymienną" baterią, jak jedna pada, podłączam ją do zewnętrznej ładowarki, a drugą ładuję.
  • Poziom 39  
    Nie koniecznie Samsung musiał to wbudować, jak i niekoniecznie w kernelu.
    Opcji jest wiele.
    Mnie chodzi o sofciki kasujące batterystats.bin. On też odpowiada za to jak system widzi procenty.
  • Poziom 11  
    Rozumiem - dziękuję za zainteresowanie tematem.

Co do wykonania - najprościej jak można, na tym etapie do testów pakiet jest w taśmie izolacyjnej.
    Pakiet przyczepiłem na rzepach do pleców etui. Przez plecy wyprowadziłem też przewody z telefonu. Jest to rozwiązanie które się samo narzuca - najbliżej do styków zasilania.

Później pakiet obszyję tkaniną.
    Całość noszę w wykonanej na wymiar "kaburze" - przypięta do paska spodni.

W tej chwili "wykastrowałem" oryginalny balanser aku (oderwałem chip) i korzystam już teraz tylko z jego styków, do których przylutowałem przewodami pakiet. Balanser na powrót dokleiłem taśmą do dedykowanego aku, włożyłem całość na swoje miejsce w telefonie.
    Wcześniej lutowałem przewody do płyty telefonu, ale wolę takie rozwiązanie, nie ingerujące w płytę.

Kilka dni zajmie mi testowanie i okaże się czy sugestia wywalenia balansera była słuszna i czy trzeba walczyć dalej już tym razem z oprogramowaniem.

PS.
    Wymienny akumulator u mnie zawiódł, gdy przez 10 dni byłem w głuszy bez wygodnego dostępu do prądu. Wtedy postanowiłem coś z tym zrobić, by nie prosić się o doładowanie.
    Oryginalny powerbank to rozwiązanie estetyczne, jednak chcę sprawdzić czy ta droga też prowadzi do celu.