Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie spawarki 230V w domu | zmiana 3 fazy -> jedna fazę 230V/40A

KingOfLute 09 Maj 2017 06:58 1221 8
  • #1 09 Maj 2017 06:58
    KingOfLute
    Poziom 2  

Witam,

potrzebuje wskazówki jak rozwiązać nastpujący problem.

Kupiłem spawarkę Welder Fantasy Partner 200

Spawarka jest na 230V. W instrukcji stoi, że do TIG'a potrzeba max 26A, do MMA - 40A.
    Spytałem sprzedawcę, czy to, że w domu mam 16A na gniazdku przeszkadza, otrzymałem odpowiedź, że nie, po prostu nie będę mógł spawać maksymalnym prądem. Takie rozwiązanie jest dla mnie do zaakceptowania.

Niestety po podłączeniu bezpiecznik wyskakuje już po kilku sekundach, jeszcze zanim w ogóle zacznę coś ustawiać, o spawaniu nie wspominając.

Mam w domu gniazdo 3 fazowe (4 bolce, podłączone do 3 bezpieczników 16A w skrzynce), zabezpieczenie przed licznikiem, na zewnątrz domu B25.

Całość instalacji znajduje się w garażu, zatem rozważam modyfikację, żeby móc podłączyć spawarkę (spawać będę tylko w garażu).

Czy jest możliwe, żeby z gniazdka 3 fazowego 3x 16A zrobić jedno gniazdko 230V jednofazowe, ale o większym prądzie?

Czy jest możliwe założenie większego zabezpieczenia na jedno gniazdko w garażu / dołożenie nowego obwodu pod spawarkę (zakładając, że do całej instalacji mam dostęp)?

P.S. Jaki jest sens sprzedawania spawarki na 230V z argumentem "podłączy pan sobie w domu, nie potrzebuje pan "siły" " skoro wymagane jest, żeby to 230V miało 40A? A w domu stosuje się 10, max 16A?

0 8
  • #2 09 Maj 2017 07:20
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

KingOfLute napisał:
    Czy jest możliwe, żeby z gniazdka 3 fazowego 3x 16A zrobić jedno gniazdko 230V jednofazowe, ale o większym prądzie?
    Nie.
    KingOfLute napisał:
    Czy jest możliwe założenie większego zabezpieczenia na jedno gniazdko w garażu / dołożenie nowego obwodu pod spawarkę (zakładając, że do całej instalacji mam dostęp)?
    Nie
    KingOfLute napisał:
    Jaki jest sens sprzedawania spawarki na 230V z argumentem "podłączy pan sobie w domu, nie potrzebuje pan "siły" " skoro wymagane jest, żeby to 230V miało 40A? A w domu stosuje się 10, max 16A?
    Zarabianie kasy przez nieuczciwego sprzedawcę :cry: Niestety jest to nagminne.
    Zabezpieczenie u Kolegi zadziaływuje natychmiast, jeszcze bez rozpoczęcia spawania, z powodu gwałtownego impulsu prądowego podczas ładowania się kondensatorów przetwornicy. Ewentualne użycie ,,sofstartu" by ten impuls zmniejszyć, ale i tak przy takim zabezpieczeniu wydajność tej spawarki będzie symboliczna.

@tomrom1985 Kolego Szanowny, bez ,,herezji" prosimy :cry:

0
  • #3 09 Maj 2017 08:48
    neo_dc
    Poziom 32  

A w jaką wtyczkę wyposażona jest ta spawarka ? Bo 230V 40 A to powinna być wtyczka specjalna, do wysokiego poboru prądu ( z reguły szaro-niebieska).

Sam mam inverter na 230V i spokojnie spawałem prądem 120A, B16 nie wyrzuca.
    Ja bym na Twoim miejscu oddał spawarkę i zakupił urządzenie trójfazowe, skoro masz dostęp do takiego gniazda.

0
  • #4 09 Maj 2017 09:01
    tomrom1985
    Poziom 29  

3 fazowego mam jeszcze migomata i transformatora :)
    Nie wydaje mi się,żeby ESAB zaklamywał parametry

0
  • #5 09 Maj 2017 09:17
    neo_dc
    Poziom 32  

tomrom1985 napisał:
    3 fazowego mam jeszcze migomata i transformatora :)
    Nie wydaje mi się,żeby ESAB zaklamywał parametry

Patrzyłem, faktycznie pobór mocy dla MMA podają 7,2kW, co jest jakąś kpiną dla urządzenia przenośnego.
    Swoją drogą ,zapytałbym producenta, jak podłączyć takie coś do sieci :)

0
  • #6 09 Maj 2017 11:59
    KingOfLute
    Poziom 2  

Dziękuję za Wasze odpowiedzi.

Wtyczkę mam szaro-niebieską, faktycznie przypomina wtyczkę "na siłę", w środku ma 3 bolce.
    Sprzedawca dodał mi zwykłą wtyczkę i powiedział, że bez utraty gwarancji mogę sobie zamienić.

Nie znalazłem w podobnej cenie spawarki trójfazowej z pulsem w miarę markowej, małej i z serwisem.

Spawarkę udaje się odpalić na gniazdu które mam zrobione do kuchenki (16A), ustawiając ją w tryb gas-test co pewnie ogranicza pobór prądu przy odpaleniu.

Rozważam dwa rozwiązania:
    - dołożenie obwodu specjalnie dla spawarki (właściwie żaden problem)
    - zmianę 3 faz na 1, ale czytam właśnie, że taka przetwornica (?) to kosztuje dość spore pieniądze
    - ew. zwiększenie mocy w energetyce, ale to muszę jeszcze przeanalizować koszty
    - ostatecznie - sprzedaż spawarki i kupno trójfazowej

0
  • #7 10 Maj 2017 08:58
    neo_dc
    Poziom 32  

A widzisz, jak zwykle sprzedawca niekompetentny. Nie możesz zamienić tej wtyczki. Tak jak mówiłeś, albo dodatkowy obwód, albo zamiana spawarki na inną.

0
  • #8 10 Maj 2017 09:23
    2834736
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 10 Maj 2017 21:30
    piterek-23
    Poziom 32  

KingOfLute napisał:
    ostatecznie - sprzedaż spawarki i kupno trójfazowej

Ty nie kombinuj, tylko oddaj tą spawarkę do sklepu, ponieważ sprzedawca wprowadził Cię w błąd.

0
  Szukaj w 5mln produktów