Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwrotnica Telmor ZWR-210DC - Brak odbioru MUX8

09 Maj 2017 16:57 1941 23
  • Poziom 16  
    Witam.
    Mój problem polega na tym, że nie mogę odebrać MUX8 z nowej instalacji antenowej, która składa się z:
    Anten:
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_19-21-60_dvb-t_uhf_A1911.htm
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjno-radiowa_dipol-4-5-12_A0140.htm
    Przewodu:
    http://www.dipol.com.pl/przewod_koncentryczny...113_pe_zelowany_klasa_a_75_om_1m__E1017_1.htm
    Zwrotnicy:
    http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_antenowa_zwr-210dc_fm-vhf-uhf_telmor_C0325.htm

Po podłączeniu wszystkiego do zwrotnicy odbierają tylko MUX-y od 1-3 (siła i jakość 95-100%, nadajnik Gorlice - Maślana Góra do którego mam ok. 10 km) a MUX8 wogóle nie działa tzn. siła i jakość 0%. Sama antena VHF napewno działa bo sprawdzałem bez zwrotnicy. Co ciekawe po podłączeniu anten "na odwrót" do zwrotnicy zaczęła działać antena VHF a nie odbierała wogóle antena UHF. Z tych obserwacji wynika, że nowa zwrotnica jest uszkodzona. Chciałbym od Was zasięgnąć porad na ten temat i upewnić się, czy napewno uszkodzona jest zwrotnica Telmora.

Pozdrawiam. :D
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 30  
    Cyt. z instrukcji zwrotnicy'; "Zwrotnica zapewnia przeniesienie napięcia zasilającego z wyjścia do wejść VHF i UHF, umożliwiając zasilanie przedwzmacniaczy antenowych. W tym celu we właściwej listwie kołkowej, dostępnej przez jeden z otworów w obudowie, należy umieścić zworę. W przypadku współpracy zwrotnicy z antenami biernymi, zwory powinny zostać całkowicie usunięte z listew stykowych."

Czy w wyzej wspomnianej sprawie nie popełniono błędu?
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 43  
    Jak działa bez , z pominięciem zwrotnicy to chyba wszystko jasne?
  • Poziom 30  
    DeskStar napisał:
    Nie, to znaczy od nowości nie ruszałem nic w zwrotnicy ponieważ zworka w listwie kółkowej była umieszczona tylko na jednym kołku. Dodam tylko, że obie anteny są bierne.

Powinna być usunięta (tak przynajmniej wynika z instrukcji).
  • Poziom 35  
    Zwora nie może mieć żadnego znaczenia.
  • Poziom 30  
    andpol 33 napisał:
    Zwora nie może mieć żadnego znaczenia.

Producent w ulotce produktowej pisze o bezwzględnym usunięciu zwory, i tyle.
    Nic nie kosztuje aby spróbować postąpić zgodnie z instrukcją, dopiero potem wyciągać ostateczne wnioski.
  • Poziom 15  
    To że do nadajnika jest blisko wcale nie znaczy że będzie dobry odbiór. Zależy to od ukształtowania terenu. Wystarczy sprawdzić na stronie Emitela parametry nadawcze, mała moc, charakterystyka kierunkowa, możliwe że MUX-8 jest w polaryzacji pionowej i zapewne bez wzmacniacza się nie obejdzie. Oczywiście pod warunkiem że instalacja i końcówki na przewodzie antenowym są poprawnie zamontowane.
  • Poziom 16  
    Cała instalacja antenowa świetnie działa zarówno antena VHF jak i UHF z symetryzatorem. Obydwie anteny testowałem w pokoju (który przysłaniają drzewa) bez zwrotnicy - sygnał był idealny i na dachu również. Na drodze nie stoją żadne większe przeszkody według strony Sat Charts. A MUX8 u mnie nadaje w polaryzacji poziomej. Co prawda moc jego nadawania jest 3 razy mniejsza od innych ale tak jak pisałem odbierał z siłą i jakością prawie 100%.
  • Poziom 35  
    DeskStar napisał:
    nadajnik Gorlice - Maślana Góra do którego mam ok. 10 km, a MUX8 wogóle nie działa tzn. siła i jakość 0%

DeskStar napisał:
    Co prawda moc jego nadawania jest 3 razy mniejsza od innych

Owszem, tylko 10 km, ale zależy w którym rejonie Bobowej mieszkasz. Generalnie centrum miejscowości jest w cieniu góry od strony Stróżnej i teoretycznie mogą wystąpić problemy z odbiorem. Tym bardziej że wg UKE w kierunku Bobowej mux-8 z Maślanej jest prawie maksymalnie wytłumiony i leci tam zaledwie ok. 3-4 W. Im bliżej Siedlisk jest jeszcze gorzej (Bobowa-Wieś tylko 0.15 W!!!). Dla porównania mux-1 i mux-2 ok. 0.8 kW, mux-3 ok. 0.3 kW (przy mocy maks. nadajnika 4.5 kW).
    DeskStar napisał:
    Obydwie anteny testowałem w pokoju (który przysłaniają drzewa) bez zwrotnicy - sygnał był idealny i na dachu również
    Na pewno odbierasz UHF na k.34,36 i 45? Teoretycznie dużo lepsze pokrycie sygnałem w Bobowej daje Tarnów (k.23, 45, 50). Mux-8 z Tarnowa i Maślanej to k.7 pol. H.
    Znam dobrze Bobową i okolice, więc w razie potrzeby pomocy w pomiarze sygnału - pisz na PW.
  • Poziom 16  
    To znaczy ja sam mieszkam we wsi Biesna która znajduje się od Bobowej jakieś 5 km. Może i sygnał był tłumiony ale już pisałem że nawet na dachu sygnał był niemal idealny z obu anten. Tak, odbieram MUX-y 1-3 na wyżej wymienionych kanałach, siła i jakość 100 procent więc chyba na razie nie ma co zmieniać. Do Tarnowa mam w linii prostej ok. 35 km i są większe przeszkody w terenie. Niby nadajnik ten ma dużo większą moc ale póki co chyba nie ma sensu zmieniać kierunku anten. Czyli wszystko wykazuje na felerną zwrotnicę ale dzisiaj spróbuje jeszcze usunąć z niej całkiem te zworki.
  • Poziom 35  
    W wypadku Biesnej jest lepiej, bo jest mniejsze tłumienie i tam z Maślanej "dmucha" ok. 35 W. W centrum Biesnej (dolina) może być gorzej, ale na górkach w niektórych miejscach (np. przy drodze Gorlice - Tarnów) praktycznie widać nadajnik. Przy sprawnej zwrotnicy i właściwym połączeniu nie powinno być większych problemów z odbiorem.
    Jakie masz parametry sygnału mux-8 puszczając przez zwrotnicę tylko sygnał z anteny VHF?
  • Poziom 16  
    Moje położenie faktycznie jest w niewielkiej dolinie (Pogwizdów) ale nie w centrum. Z dachu domu bezproblemowo widać nadajnik w słoneczną pogodę (gdy jest mgła jest trochę gorzej z widocznością). Z drogi wojewódzkiej która przechodzi przez tą miejscowość również. Gdy tylko antena VHF jest podłączona do zwrotnicy również 0% siły i jakości lecz w akcie desperacji podłączylem ją do wejścia oznaczonego UHF i jakość 100% a siła 50% ale myślę że antenę należałoby wyregulować wtedy i pewnie moc sygnału również sięgała by 100%. Trochę to dziwne bo o ile wiem to wejście UHF powinno przepuszczać tylko sygnał z tego pasma...

EDIT: usunąłem zworki ze zwrotnicy, efekt nadal ten sam :cry: . Chyba czeka mnie kolejny wydatek...
  • Poziom 15  
    Jeżeli postąpiłeś zgodnie z instrukcją dołączoną do zwrotnicy to należy ją zwrócić w trybie reklamacyjnym do sklepu o ile zachowałeś paragon zakupu i wymienić na inną -ja z powodzeniem stosuję od dawna zwrotnice KMB - są tanie, bryzgoszczelne i łatwe w użyciu - polecam
  • Poziom 16  
    M.Mikolajski napisał:
    Jeżeli postąpiłeś zgodnie z instrukcją dołączoną do zwrotnicy to należy ją zwrócić w trybie reklamacyjnym do sklepu o ile zachowałeś paragon zakupu i wymienić na inną

Tak wszystko robiłem zgodnie z instrukcją i też myślałem o tym aby reklamować lecz gdy oddam zwrotnicę na gwarancję to znów nie podłączę żadnej anteny do telewizora a nie chce na razie łączyć kabla "beczką"... Dodam że wszystkie elementy łącznie ze zwrotnicą kupowałem w Dipolu.
  • Poziom 30  
    DeskStar napisał:
    Tak wszystko robiłem zgodnie z instrukcją

Ostatnia "deska ratunku"; sprawdź czy "pin" powstały ze środkowej żyły kabla nie jest za długi lub czy nie wydłuża się samoistnie (bywaja takie kable) po zgiąciu kabla.
    Tłumaczę; zbyt długi pin może zwierać jakiś element wewnątrz obudowy zwrotnicy.
    Zwrotnica Telmor ZWR-210DC - Brak odbioru MUX8
  • Poziom 16  
    Hmm ciekawe ciekawe... No muszę przyznać że tego jeszcze nie próbowałem... Rzeczywiście żyła środkowa miała ok.8 mm - też mi się wydawała za długa. Więc gdy będę miał czas spróbuję jeszcze tego sposobu. Dzięki.
    EDIT: to jednak nic nie dało :/ trudno.
  • Poziom 31  
    Włodzimierz Wojtiuk napisał:

Tłumaczę; zbyt długi pin może zwierać jakiś element wewnątrz obudowy zwrotnicy.

Skoro po skróceniu dalej źle to na dwoje babka wróżyła - albo wada była od nowości albo za długi przewód coś urwał... Tak czy owak reklamuj :|
  • Poziom 6  
    Witam mam podobny problem z tą zwrotnicą tylko że u mnie jest antena OPTICUM COMBO do odbioru MUX-8 + antena FM dla zwykłego radia .Podłączona bezpośrednio do tv wszystko działa bez żadnego problemu w momencie podłączenia do zwrotnicy sygnał z MUX-8 znika. Mux 1-3 działają bez problemów do nadajnika mam 25km max.
    Moderowany przez Olek II:

3.1.19. Nie wysyłaj wiadomości w tematach archiwalnych, jeśli jest to kolejne pytanie, w szczególności inne niż osoby pytającej. Z racji szacunku do pytającego załóż własny temat. Możesz dopisać tylko sposób rozwiązania problemu.

• Poziom 35  
    Załóż własny temat i opisz dokładnie jak to combo masz podpięte do zwrotnicy.