Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Termopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Napęd Optimum Wiśniowski nie otwiera do końca

RomanoMorawiano 09 May 2017 17:54 9375 12
 • #1
  RomanoMorawiano
  Level 12  
  Napęd Wiśniowski Optimum zamontowany do bramy garażowej od pewnego czasu przy połowie otwierania bramy zatrzymuje się. Muszę ponownie zamknąć bramę i jeszcze raz otworzyć wtedy w większości przypadków otwiera się cała brama. Od połowy otwierania prędkość otwierania spada o 2 razy idzie bardzo wolno .Jak zrobić żeby cala brama otwierała się tak jak od nowości z normalną prędkością? Napęd Optimum Wiśniowski nie otwiera do końca
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • Termopasty
 • #2
  madamsz1
  Level 36  
  Być może jest juz przybrudzony prowadnik mechanizmu, automat ma ciężko i reaguje na przeciążenie, dlatego się wyłącza.

  Mariusz

  PS. w instrukcji jest jak trzeba wejść w opcje i na nowo zaprogramować punkty otwarcia i zamknięcia, ale najpierw sprawdź prowadnicę i rolki przy automacie - miałem podobne zachowanie i jedna z rolek się poluzowała (odkręciła)
 • Termopasty
 • #3
  RomanoMorawiano
  Level 12  
  Sprawdziłem prowadnica jest czysta i wszystko jest dokręcone,może to wina bramy (sprężyn) które nie były smarowane od nowości czyli 3 lata .
  Napęd Optimum Wiśniowski nie otwiera do końca
 • #4
  madamsz1
  Level 36  
  Od góry automatu są takie małe kółeczka i lubią się poluzować, jeżeli są dobrze umocowane i wszystko chodzi dość luźno, to zmień siłę napędu i sprawdź co się dzieje. Sprężyny nigdy nie smarowałem :). Prowadnicę raz do roku wszystkie myję szmatką z benzyną ekstrakcyjną a później gdzieniegdzie smaruje delikatnie. Mam taki napęd już chyba od 2008 roku i jedyne awarię to popuszczone kółko i poważniejsza to przerwany przewód sterowniczo-zasilający (skrętka), która powodowała czasami nie zadziałanie przycisku umocowanego w puszcze na ścianie :)

  Mariusz
 • #6
  RomanoMorawiano
  Level 12  
  Pomogło smarowanie spreżyn i zawiasów bramy .
 • #7
  Marek J.
  Moderator of Property Security
  RomanoMorawiano wrote:
  Pomogło smarowanie spreżyn i zawiasów bramy

  Może to być rozwiązanie tymczasowe. Sprawdź wyważenie bramy (naciąg sprężyn). Brama prawidłowo wyważona powinna otwierać się równie lekko jak zamykać, a ustawiona w połowie nie powinna mieć tendencji ani do opadania, ani podnoszenia samoistnego (oczywiście przy odłączonym napędzie).
 • #8
  RomanoMorawiano
  Level 12  
  Marek J miałeś rację, znów napęd wariuje i mimo regulacji czerwonym potencjometrem nie otwiera się za każdym razem do końca tylko staje jak na filmie i zdjęciach.Jak się reguluje sprężyny ?

  Napęd Optimum Wiśniowski nie otwiera do końcaNapęd Optimum Wiśniowski nie otwiera do końca
 • #9
  RomanoMorawiano
  Level 12  
  Ustawiona w połowie nie ma tendencji do opadania , podnoszenia więc prawdopodobnie naciąg sprężyn jest ok. Nasmarowalem ponownie sprężyny i rolki i narazie znów działa.
 • Helpful post
  #10
  Marek J.
  Moderator of Property Security
  Jeżeli problem pojawi się ponownie, to sprawdź cały tor zasilania na prowadnicy i punkty przekazywania zasilania do automatu. Przeczyść preparatem do czyszczenia styków. Może w pewnych punktach następuje zanik zasilania...
 • Helpful post
  #11
  kotbury
  Gantry automation specialist
  A odepnij napęd od bramy i pojeździj na pusto - jeśli dalej będą cuda to przynajmniej wykluczysz samą bramę (może, jak napisałem wcześniej - nadłamany kabel spiralny, wariujące krańcówki itp).
 • #12
  RomanoMorawiano
  Level 12  
  Problem powrócił, odpiąłem napęd i brama jeździ na pusto bez przeszkód. Problem z całkowitym stawaniem bramy przy otwieraniu zaczął się po uderzeniu pioruna w dom 2 tyg. temu , który również spalił płytę główną napędu bramy przesuwniej Faac w ogrodzeniu, domofon , alarm, oraz cześciowo oświetlenie w garażu . Może tu tkwi problem ze raz działa a raz nie , wcześniej ciężko się otwierała ale nie stawała , pewnie na to pomogło smarowanie zawiasów i sprężyn natomiast teraz to chyba coś z elektryką.
 • #13
  RomanoMorawiano
  Level 12  
  Wezwalem serwis , rozwiązaniem była regulacja naciągu sprężyn.