Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ czujnika MQ-3 - pobór prądu a działanie

10 Maj 2017 00:23 1020 1
  • Poziom 2  
    Układ czujnika MQ-3 - pobór prądu a działanie Zaprojektowałem i wykonałem prosty alkomat na bazie czujnika MQ-3. Zasada działania jest następująca: gdy napięcie wyjściowe z czujnika przekroczy ustalany potencjometrem próg zmiany napięcia na wyjściu komparatora LM393, timer 555 zaczyna generować przebieg prostokątny, który poprzez tranzystor BC337 powoduje świecenie diody. Niestety, najprawdopodobniej czujnik był wadliwy i przy włączeniu układu spalił się grzejnik czujnika. Powoduje to dużo większy pobór prądu - grzejnik zamiast max 180 mA pobiera 340 mA. Mimo to, na wyjściu czujnika pojawia się sygnał (ok 2 V) przy którym reszta układu powinna działać prawidłowo (dioda powinna się zapalać przy kręceniu potencjometrem). Tutaj pojawia się mój problem - dlaczego układ nie działa? Czy dużo większy pobór prądu może w jakiś sposób wpływać na pracę tranzystora sterującego diodą? Zmierzyłem napięcia na wyprowadzeniach układów LM393 i NE555 i wyglądają one w porządku - jedyna rzecz, która nie jest zgodna z symulacjami to spadek napięcia na rezystorze podłączonym między wyjściem OUT timera 555 a bazą tranzystora (powinien być bardzo mały a wynosi ok 1,5 V). Czy to może być powodem nie zapalania się diody? Będę wdzięczny za wszelką pomoc, załączam schemat elektryczny układu oraz pcb.

https://obrazki.elektroda.pl/8055126700_1494368646.jpg
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 2  
    Rozwiązanie problemu było dość proste, dioda nie świeciła ponieważ oderwany został fragment ścieżki przewodzącej tuż przy padzie.