Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja elektryczna - podział mieszkania na dwa mniejsze

MagdaL87 10 May 2017 08:44 2031 6
Computer Controls
    MagdaL87
    Level 2  
    Zwracam się do Państwa z problemem, liczę na pomoc. Dodam, że niestety jestem laikiem w kwestiach instalacji elektrycznych, nie oczekuję szczegółowych odpowiedzi, ale chciałabym poznać zdanie osób znających się na rzeczy.

Kupuję kawalerkę w kamienicy, którą będę chciała podzielić na dwa mniejsze mieszkania. Formalnie mieszkanie pozostanie jedno - jedna Księga Wieczysta. Mieszkania będą wynajmowane. Planuję tam przeprowadzenie kapitalnego remontu.
    Najważniejszą kwestią dla mnie jest rozwiązanie instalacji elektrycznej. Dowiedziałam się, że w budynku nie była wymieniana instalacja i jest jednofazowa, a w mieszkaniu wszystko na prąd - na dwa mieszkania jedna instalacja może tego nie udźwignąć.

Zastanawiam się nad zwiększeniem mocy przyłączeniowej i pociągnięciem instalacji trójfazowej (z podlicznikiem do łatwiejszego rozliczenia najemców).
    Lub - no i nie wiem czy to możliwe :) - rozdział instalacji na dwie i założenie drugiego licznika?
    Czy może istnieje jakieś inne, lepsze rozwiązanie?

Póki co w mieszkaniu nie ma prądu i na początek złożyłabym wniosek w Tauronie o zamontowanie licznika, żeby remont mógł ruszyć jak najszybciej.
  • Computer Controls
    ryszard1955
    Level 20  
    Wystarczy wystąpić do Zakładu Energetycznego z zapytaniem o możliwość zmiany przyłącza na trójfazowe i o odpowiedniej mocy. Oni ustalają warunki.
    Jeśli chodzi o instalacje, to oczywiście można zrobić dwie podobne połączone do jednego przyłącza, ale trzeba też zapytać się w tej sprawie Zakład Energetyczny.
  • Computer Controls
    Turysta_
    Level 13  
    MagdaL87 wrote:
    Kupuję kawalerkę w kamienicy, którą będę chciała podzielić na dwa mniejsze mieszkania.

Kawalerkę na dwa mieszkania ? Z kuchniami i łazienkami ? Czy wszystko na zewnątrz. na korytarzu ? W sytuacji, gdy kuchnia i łazienka nie znajdują się w pomieszczeniu, nie ma dużego problemu.

MagdaL87 wrote:
    Planuję tam przeprowadzenie kapitalnego remontu.

Proponuję rozpocząć od przewidzenia jakie odbiorniki będą używane, następnie po konsultacji z elektrykiem stworzenie schematu i instalacji.

MagdaL87 wrote:
    nie była wymieniana instalacja i jest jednofazowa

Jednofazowa może zostać. Wszystko zależy co potrzebujesz.

MagdaL87 wrote:
    założenie drugiego licznika?

To pytanie musisz zadać do zakładu energetycznego.
    MagdaL87
    Level 2  
    Dzięki za odpowiedzi. Oczywiście będę kontaktować się z Tauronem.

Każde mieszkanie będzie miało łazienkę i aneks kuchenny. W każdym mieszkaniu pralka, płyta indukcyjna, ogrzewanie na podczerwień, czajnik elektryczny, bojler itd.
    Rozumiem, że przy remoncie będę potrzebowała pomocy elektryka, który rozplanuje to wszystko, ale jeśli okazałoby się, że jest możliwość założenia drugiego licznika, to od razu instalacja musiałaby projektowana pod to rozwiązanie?
    Brivido

Level 33  
    Wszystko zależy od tego czy chcesz mieć jeden oficjalny licznik czy dwa.
    Przerabiałem dokładnie to samo niedawno.
    MagdaL87
    Level 2  
    Patrząc na to, że mieszkania mają być wynajmowane, to lepszą opcją byłoby mieć dwa liczniki :) Wtedy spisuję protokół zdawczo-odbiorczy z najemcami i mam "z głowy" problem przy ewentualnym braku płatności.
    Ale ważne jest dla mnie też to, która opcja byłaby mniej czasochłonna i kasochłonna ;)

Brivido, a z usług którego dystrybutora energii elektrycznej korzystasz?
    Brivido

Level 33  
    Tauron. Wszystko zależy od szczegółów, ciężko powiedzieć. Gdzie są liczniki itp. Prawdopodobnie, żeby zwiększyć moc będziesz musiał dostosować wlz, a pewnie położyć nowy osobny do tego mieszkania.