Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

STK500v2 - moja wersja - choć być może zbyt hucznie to brzmi

apilat75 10 Maj 2017 11:46 7758 11
 • STK500v2 - moja wersja - choć być może zbyt hucznie to brzmi

  Witam

  Na początku pragnę się ze wszystkimi przywitać - jest to mój pierwszy artykuł na tym forum, więc jak coś zmaściłem, to proszę o litość :)

  Chciałbym przedstawić Wam moją wersję programatora STK500v2. Przy jej wykonaniu bazowałem na projekcie ze strony:
  http://we.easyelectronics.ru/Asticon/stk500v2---new-edition.html

  Wspomagałem się także materiałami z tej strony:
  http://tuxgraphics.org/electronics/200705/article07052.shtml#07052lfindex0

  W porównaniu z pierwowzorem
  - zrezygnowałem z bootloadera
  - interfejs ISP oparty jest na sofcie (nie używam wbudowanego SPI). Dlatego też wyższe częstotliwości programowania (1,8MHz i 460kHz) nie są dostępne. Maksymalna częstotliwość linii SCK wynosi ok 375kHz (zmierzona).
  - zastosowałem CH340G – jest tani

  Co zmieniłem:
  - poprawiłem niektóre linie w kodzie, tak aby mi było lepiej go analizować.
  - zmieniłem bufory na 74LVC125A i 74AHC1G126
  - dodałem przycisk do ręcznego włączania generatora wyjściowego. Dodatkowo jego wciśnięcie powoduje zmianę częstotliwości linii SCK na 115kHz. Ponowne przyciśnięcie wyłącza generator i ustawia częstotliwość SCK na max.
  - dorobiłem automatyczną zmianę częstotliwości programowania pod avrdude (pod atmel studio działa zmiana częstotliwości bez tej protezy). Po „autoustawieniu” częstotliwość ta jest pamiętana do momentu restartu programatora (wyjęcie i włożenie do portu USB) lub do momentu wciśnięcia przycisku (zapalenie się czerwonej diody) – ustawiane jest 115kHz, ponowne przyciśnięcie ustawia częstotliwość maksymalną.
  - zmieniłem rozmiar płytki – jest wielkości pendrive’a. Pociąga to za sobą pewne konsekwencję – rozmiary elementów SMD w większości to 805 dodatkowo umieszczone bardzo blisko siebie i przelotki są na polach lutowniczych elementów – cóż – coś za coś. Zależało mi na miniaturyzacji.

  Co mi się nie udało
  - nie wyłapałem wszystkich chochlików z kodu – tzn. programator działa, ale np. gdzieś autor projektu włączył jakiś timer, który nie wiadomo co robi i tak zostało – a ja to przeoczyłem.
  - pod avrdude przy „dziwnych” częstotliwościach procesora jest problem z odczytaniem jego sygnatury. Częstotliwość SCK się nie zmienia – bo poprawnie procesor wchodzi w stan programowania (błąd przy wejściu w stan programowania wymusza zmianę częstotliwości SCK), ale przy odczycie sygnatury pojawiają się błędy. Problem do pewnego stopnia udało się wyeliminować – Doszedłem do wniosku, że stan wysoki i niski linii SCK musi trwać tyle samo (w miarę możliwości)
  Depending on CKSEL Fuses, a valid clock must be present. The minimum low and high periods
  for the Serial Clock (SCK) input are defined as follows:
  Low:> 2 CPU clock cycles for fck <12MHz, 3 CPU clock cycles for fck >=12MHz
  High:> 2 CPU clock cycles for fck <12MHz, 3 CPU clock cycles for fck >=12MHz
  Nie mam oscyloskopu – kartka papieru, plik .lss i na piechotkę liczyłem takty……
  Tam, gdzie uznałem to za stosowne dodałem NOP’y i metodą prób doszedłem do wartości optymalnej. Czasem zdarzy się błąd przy odczycie, ale za każdym razem udawało i się zmienić fusebity w procku. Nie jest to rozwiązanie, nie potrafię sobie jednak z tym poradzić. Nie wiem jak wymusić, aby avrdude wysyłało w przypadku błędu komendę do STK500 przetaktowującą linię SCK (tak jak robi to atmel studio). Zawsze można spróbować wciskając przycisk uruchamiający generator i przetaktowujący linię SCK na 115kHz. Ale są to naprawdę rzadkie przypadki – tam, gdzie częstotliwość linii SCK jest sporo mniejsza od czterokrotnie większą częstotliwością taktowania procesora, a mimo to udaje się wejść w tryb programowania (np.. attiny85 z częstotliwością 800kHz - 6,4/8 – za każdym razem wchodził w tryb programowania przy SCK 375kHz – chodź nie powinien, ale w czasie programowania wywalał błędy z sygnaturą. Dziwna sprawa, bo za każdym razem udawało mi się mimo to zmienić fusebity).
  ALE TAK DZIEJE SIĘ TYLKO POD AVRDUDE.

  - minimalna częstotliwość pracy pod avrdude to ok 4,1 kHz. Niżej nie udało mi się zejść – wywalają się timeouty w avrdude. Ale bez problemu zaprogramowałem (wielokrotnie) procka taktowanego zegarem wewnętrznym 16kHz. W atmel studio można zejść do ok. 1,6kHz – taką częstotliwość zmierzyłem.
  Jakie są zalety:
  - sterownik do CH340G instaluje się łatwo (jakiś czas temu były z nim problemy – to ten sam sterownik jak przy klonach arduino)
  - działa w miarę szybko
  - małe wymiary
  - współpracuje z avrdude i atmel studio (w tym drugim można sprawdzić napięcie zasilające procek, zmienić częstotliwość taktowania SCK, wałczyć i przeprogramować częstotliwość generatora zewnętrznego), a na ty mi najbardziej zależało.

  Schematu nie mam – robiłem na podstawie pierwowzoru gotową płytkę nanosząc zmiany w trakcie pracy. Za ewentualne błędy w kodzie (zwłaszcza ortograficzne) – przepraszam. Niektóre komentarze są niegramatyczne – kopiuj wklej z translatora gogle – projekt wyjściowy tworzony był w cyrylicy – autor jest Rosjaninem.
  Autor projektu zamieścił kod, ja zrobię to samo – podając jednocześnie jego adres WWW.
  Reasumując – wiem, że jest to stara konstrukcja, ale bawiłem się nią w celach poznawczych.

  UWAGA – na schemacie wkradł się błąd – użyty procesor to ATMEGA328 (nie ATMEGA8) !!!
  Można zastosować inne taktowanie (przyjazne dla USART) np. fosc = 11.0592MHz lub fosc = 18.4320MHz, tracimy jednak wówczas wartości generatora wyjściowego zbliżone do tych podawanych przez atmel studio. Prototyp robiłem dla fosc = 18.4320MHz.
  Jednak „optymalizowany” jest dla fosc = 14.7456MHz - przy tym kwarcu zachowane są prędkości programowania i zbliżone prędkości generatora z tym co pokazuje atmel studio.
  STK500v2 - moja wersja - choć być może zbyt hucznie to brzmi

  gotowy.zip Download (736.15 kB)


  Fajne!
 • #3 10 Maj 2017 17:49
  leonow32

  Poziom 29  

  mkII jest mega dobry i nawet cegłę by zaprogramował :) w necie jest tzw. "projekt LUFA" i bardzo dużo osób go powiela. Znajdziesz dużo schematów i gotowych płytek, a większość klonów mkII na allegro to mniej lub bardziej udane implementacje LUFY.

  I co najważniejsze - integruje się z Atmel Studio, czyli nigdy więcej żadnych AVRDUDE ani innych tego typu wynalazków. Wciskasz F5, program leci do procka i nic nie musisz klikać.

 • #4 10 Maj 2017 17:50
  apilat75
  Poziom 8  

  Wiem, że to jet staruszek, ale działa pod najnowszą wersją atmel studio i pod avrdude. Dodatkowo nie ma problemu ze sterownikiem. A, że konstrukcja sprzed dekady - czy to ważne - programuje (a raczej wgrywa soft) - do tego został stworzony.
  Z klonem MK2 mam problem - atmel studio wywala, że mam za stary firmware.... i nie mogę sobie z tym poradzić.
  Wiem, że MK2 jest o klasę lepszy. STK500 ma tylko jeden interfejs, MK2 3.
  Ale marzy mi się programator z funkcją debugowania po debugWIRE..... Taki zrobić. Ech...

 • #5 10 Maj 2017 18:17
  piotrva
  Moderator Mikrokontrolery

  apilat75 napisał:
  Z klonem MK2 mam problem - atmel studio wywala, że mam za stary firmware.... i nie mogę sobie z tym poradzić.

  Wystarczy pobrać najnowszą wersję LUFA ze strony (lub przez Atmel Studio - razem z biblioteką LUFA) i jeśli trzeba podmienić w jednym pliku definicję z wersją FW na wymaganą ;)

 • #6 10 Maj 2017 18:31
  Christophorus
  Poziom 40  

  Nie obawia się Kolega, że zbyt ciasno poprowadzone ścieżki w obrębie rezonatora kwarcowego mogą zostać zwarte przez jego metalową obudowę?

  STK500v2 - moja wersja - choć być może zbyt hucznie to brzmi

 • #7 10 Maj 2017 23:37
  apilat75
  Poziom 8  

  Christophorus napisał:
  Nie obawia się Kolega, że zbyt ciasno poprowadzone ścieżki w obrębie rezonatora kwarcowego mogą zostać zwarte przez jego metalową obudowę?

  Babol początkującego - zbyt szerokie pady zrobiłem przy CH340 no i wyszło jak wyszło. Pod kwarc dałem podkładkę. Po prostu, ściskałem, ściskałem i ... przesadziłem w niektórych miejscach.


  piotrva napisał:
  Wystarczy pobrać najnowszą wersję LUFA ze strony (lub przez Atmel Studio - razem z biblioteką LUFA) i jeśli trzeba podmienić w jednym pliku definicję z wersją FW na wymaganą

  Mógłbyś rozwinąć... będę dozgonnie wdzięczny. Programator zrobiony mam według projektu mdiy http://mdiy.pl/programator-usbtiny-mkii-slim/ soft mam z 2013-03-03. Muszę poczytać jak skompilować nowy ze strony LUFA.

 • #9 11 Maj 2017 14:58
  apilat75
  Poziom 8  

  Wiem, wiem. Siedzę i próbuję skompilować nowy, ale jak krew w piach.....
  Próbowałem z tego wątku:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2379069.html
  U mnie wyskakują inne błędy - tak jakby kompilator nie miał praw zapisu pliku, jakieś błedne linki do katalogów itp itd, a cmd uruchamiam jako admin....

  Kod: text
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  próbowałem też przenieść do eclipse
  http://www.jarlath.net/2015/07/eclipse-dla-avr-biblioteki-lufa/

  bez powodzenia.

  Muszę się nauczyć atmel studia (dlatego też zrobiłem sobie STK500).... ciężko jednak się przesiąść z eclipse - źle powiedziane - nie chcę się przesiadać, chcę poznać drugie narzędzie. Na razie nad tym pracuję.....

  Dodano po 23 [minuty]:

  POSZŁO !!!!

  Nie mógł utworzyć:
  Fatal error: can't create obj/AVRISP-MKII.o: No such file or directory
  to mu pomogłem - stworzyłem katalog OBJ i mam hex'a :)

 • #10 12 Maj 2017 13:10
  Karol966
  Poziom 30  

  leonow32 napisał:
  mkII jest mega dobry i nawet cegłę by zaprogramował


  A ja mam ich kilka różnych klonów i zwykle mam jakieś proglemy z AS, nie wspomnę o tym, że przełaczanie trybów całkiem nie działa.
  Mam np takie komedie, że jeśli używam krótkiego przedłużacza USb to czasami nie idzie wcale programować procków a bywają też takie problemy, że przy którymś tam razie włączenia (lub programowania) prograamtor umiera i trzeba mu ładować nowy flash flipem. Ogólnie już tyle razy miałem jakieś problemy na różnych płytkach z tym programatorem, że co raz bardziej przymierzam się do kupna jakiejś firmówki dragona lub ICE (pcb)

 • #11 12 Maj 2017 13:29
  yogi009
  Poziom 41  

  Osobiście postrzegam ten projekt jako niezłe doświadczenie elektronicznie i muszę Ci pogratulować. Pomimo kilku niedociągnięć uważam, że wykonałeś niezłą technicznie płytkę o sporym stopniu złożoności wynikającym z miniaturyzacji. Na pewno doskonałe ćwiczenie pozwalające w przyszłości wyciągnąć wnioski i wykonać projekt o mniejszej liczbie błędów. Projekty bezbłędne nie istnieją :-)

 • #12 12 Maj 2017 18:30
  apilat75
  Poziom 8  

  Przy każdym projekcie tak mam (i u innych jest chyba podobnie), że w czasie montażu okazuje się, że tu bym inaczej ścieżkę poprowadził, tu bym zmienił itp itd. Na szczęście z płytki na płytkę tych błędów jest mniej -ale nadal są.
  Ta płytka wyszła jak wyszła, nie będę już jej poprawiał - potrzebowałem programatora pod as, już go mam. Idę dalej.
  Dziękuję za ciepłe słowa, bo pracy w to trochę włożyłem. :)

 
Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson