Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowe sensory EMCCD od ON Semiconductors

ghost666 10 Maj 2017 20:03 1650 1
 • Nowe sensory EMCCD od ON Semiconductors
  Jak dostrzec to, co normalnie jest niewidoczne? Pytanie to może wydać się dosyć niemądre, ale wiele problemów z jakimi elektronicy muszą mierzyć się na co dzień właśnie takie jest; wiele problemów w dzisiejszym przemyśle dotyczy obrazowania w warunkach słabego oświetlenia lub w ogóle przy braku światła. Dodatkowo coraz istotniejsze jest obrazowanie w szerszym spektrum niż światło widzialne - wiele istotnych informacji kryje się w obrazach np. podczerwonych. Jak zatem realizowane są tego typu systemy?

  W wielu aplikacjach doskonale sprawdzą się produkowane przez ON Semiconductors matryce EMCCD. ON Semi dostarcza idealne rozwiązanie wielu problemów w zakresie obrazowania. Matryce z tej rodziny łączą w sobie zalety takie jak globalna migawka i jednorodne zbieranie obrazu z wysoką czułością zapewnianą przez wbudowany w układ mnożnik elektronów. Tworzy to zupełnie nową klasę sensorów dostępnych do obrazowania w warunkach słabego oświetlenia - poniżej jednego luksa. To takie natężenie światła jakie zapewnia księżyc w pełni. Jednocześnie, ta sama matryca może pracować może w pełnym słońcu, zapewniając wysokiej jakości obraz.

  W rodzinie tej pojawili się właśnie dwaj nowi członkowie - matryce KAE-04471 i KAE-02152 Te dwa sensory dołączają do KAE-02150 i KAE-08151 i zapewniają poszerzenie portfolio EMCCD od ON Semi o sensory większej rozdzielczości.

  Sensor KAE-04471 ma piksele o boku długości 7,4 ?m - maja one niemalże dwa razy większa powierzchnię niż poprzednie generacje tego typu sensorów ON Semi (o boku 5,5 ?m). Większe piksele pozwalają na zbieranie większe ilości światła co przekłada się na jeszcze czulszy sensor i możliwość obrazowania przy mniejszym oświetleniu. Na zdjęciach poniżej widać porównanie obrazu zebranego z pomocą obu sensorów w tych samych warunkach oświetleniowych.

  Jako że nowy sensor ma wyprowadzenia kompatybilne ze starym KAE-08051, przejście w produkowanych urządzeniach na nowy detektor powinno być bardzo proste.

  Nowe sensory EMCCD od ON Semiconductors
  Nowe sensory EMCCD od ON Semiconductors


  Drugi z nowych sensorów w rodzinie EMCCD - KAE-02152 - poszerza możliwości obrazowania w inną stronę - został on zaprojektowany aby móc zbierać bliską podczerwień. Producent podwoił wydajność kwantową przy 850 nm w porównaniu do standardowych sensorów. Dzięki temu matryca ta idealnie nadaje się do obrazowania w podczerwieni w systemach aktywnych. Na zdjęciu powyżej zaprezentowano zdjęcia zrobione w tych samych warunkach oświetlenia (oświetlaczem podczerwonym, 850 nm). Podobnie jak w przypadku matrycy prezentowanej powyżej, nowa matryca KAE-02152 est kompatybilna z starszymi sensorami KAE-02150.

  Źródło: http://www.onsemi.com/community/blog/post/into-the-shadows-with-EMCCD-image

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9418 postów o ocenie 7080, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • #2
  RitterX
  Poziom 37  
  Wystarczy usunąć w zwykłym aparacie cyfrowym w przetworniku obrazu filtr blokujący podczerwień by uzyskać podobny efekt.
  Zaletą tych przetworników jest spora powierzchnia poszczególnych komórek a to przekłada się na niższe szumy. Dlatego to nie jest to samo gdy przetworniki mają np. 5Mpix. lecz jeden ma 1/2" a drugi 1/4".