Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik 12/24v kilka pytań

Kresiu 11 Maj 2017 01:09 1233 46
  • #1 11 Maj 2017 01:09
    Kresiu
    Poziom 7  

Witam. Na początku się przedstawie, na imie mam Mariusz. To mój pierwszy post na Elce chociaż z pomocy korzystam już nie pierwszy raz. Mam kilka pytań odnośnie wykonania prostownika. W prawdzie posiadam fabryczny prostownik 12/24 jednak wiadomo jak ze sklepowymi sprzętami, nie ładuje prądem większym niz napis na obudowie. Jednak czasem bywa że jest potrzeba szybkiego podładowania akumulatora np przy rozruchu. Mam dość spory transformator z ładowarki do wózka inwalidzkiego o napieciu 24v. Chciałbym się dowiedzieć czy jest możliwość zrobienie z niego prostownika na 12v bez odwijania zwojów. Na mostku prostowniczym wystepuje napiecie 28v jednak na blaszkach do których dochodzą przewody wprost z transformatora jest napięcie 14v jednak blaszki oznaczone są symbolem napiecia zmiennego. Czy jest możliwość dołaczenia drugiego mostka prostowniczego do jednego z napięć 14v i ladowanie nim akumulatora? Poniżej fotki transformatora z mostkiem i widać na nim ktore przewody sa do czego. Niebieski i czerwony to napiecie juz wyprostowane 28v a dwa czarne idace do blach z pojedynczą dioda docgodza od transformatora i na nich obu jest napiecie 14v mierzone z przewodem niebieskim jako masa. Z gory dziękuje

0 29
  • #2 11 Maj 2017 01:54
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

Kresiu napisał:
    możliwość zrobienie z niego prostownika na 12v bez odwijania zwojów
    Nie.
    Kresiu napisał:
    transformatora jest napięcie 14v
    Bo tam akurat jest połówka napiecia skutecznego po jednej płycie tego mostka czyli ekwiwalencie diody. Ten transformator nie ma zadnych odczepów na uzwojeniu wtórnym. Pozostaje Koledze użycie jakiejś pojedynczej, poteżnej diody osobno i zrobienie prostownika jednopołówkowego, do akumulatorow samochodowych 12 V.

0
  • #3 11 Maj 2017 06:58
    Rezystor240
    Poziom 37  

Można zastosować prostownik jednopołówkowy wtedy napięcie będzie odpowiednie.
    Lub inna opcja, przezwajać transformator.

0
  • #4 11 Maj 2017 16:28
    Kresiu
    Poziom 7  

Czyli rozumiem że ten transformator miał tylko dostarczyć odpowiednie napiecie do chasis tej ładowarki i tam odbywało sie wszystko. Szkoda bo transformator wygląda dość solidnie i dobrze ładował 2 akumulatory 12v w wózku ktore wytrzymały ładnych pare lat. Mam jeszcze dwa pytania bo po 1. Nie bardzo rozumiem co znaczy że to trafo nie ma odczepów na uzwojeniu wtórnym i po 2 jak miałoby wygladać jego przewinięcie. Całość trzeba przewijać czy tylko wtórne bo zabawa z cienkim drucikiem na pierwotnym jakos mi sie nie uśmiecha

0
  • #5 11 Maj 2017 16:52
    bearq
    Poziom 36  

Przewinąć możesz film. Można przezwoić, a chodzi tutaj dokładnie o to aby usunąć części uzwojenia wtórnego tak aby otrzymać wymagane napięcie po stronie wtórnej transformatora. Co do samych uzwojeń to odsyłam do podstaw z budowy transformatorów.

0
  • #6 11 Maj 2017 19:03
    Kresiu
    Poziom 7  

bearq napisał:
    Przewinąć możesz film..
    bardzo twoja wypowiedź inspirująca;) tylko że 50proc starych elektryków których spotkałem tak właśnie potocznie nazywała PRZEZWAJANIE trafo bądz silników więc nie rozumiem zbędnych uwag. Na czym polega przezwajanie wiem ale "TEN TRANSFORMATOR NIE MA ZADNEGO ODCZEPU" stąd moje pytanie co to oznacza i na czym miałoby polegać jego przezwojenie. Aczkolwiek wszystko wyjaśniłeś;) O jednym myśleliśmy ale Wasze doświadczenie i moje niedoświadczenie wprowadziło pewne zamieszanie. W takim razie odwine kilka zwojów, tylko czy warto nawijac ponownie dla uzyskania dwóch napięć czy zostawić tylko na 12v? Nie wiem jakiej mocy jest ten trafo i czy warto sie z nim bawić by uzyskać prostownik 12 i 24v? Ktos cos może powiedzieć o tym trafo na podstawie jego opisu na nim?

0
  • #7 12 Maj 2017 10:08
    bearq
    Poziom 36  

Kresiu napisał:
    bearq napisał:
    Przewinąć możesz film..
    bardzo twoja wypowiedź inspirująca;) tylko że 50proc starych elektryków których spotkałem tak właśnie potocznie nazywała PRZEZWAJANIE trafo bądz silników więc nie rozumiem zbędnych uwag. Na czym polega przezwajanie wiem ale "TEN TRANSFORMATOR NIE MA ZADNEGO ODCZEPU" stąd moje pytanie co to oznacza i na czym miałoby polegać jego przezwojenie. Aczkolwiek wszystko wyjaśniłeś;) O jednym myśleliśmy ale Wasze doświadczenie i moje niedoświadczenie wprowadziło pewne zamieszanie. W takim razie odwine kilka zwojów, tylko czy warto nawijac ponownie dla uzyskania dwóch napięć czy zostawić tylko na 12v? Nie wiem jakiej mocy jest ten trafo i czy warto sie z nim bawić by uzyskać prostownik 12 i 24v? Ktos cos może powiedzieć o tym trafo na podstawie jego opisu na nim?

To forum techniczne. Na wszystkie pytania sam sobie byś odpowiedział gdybyś chociaż spojrzał w podstawy budowy transformatora.
    Odczep to coś w rodzaju gałęzi wypuszczonej z uzwojenia wtórnego w odpowiednim miejscu tak aby uzyskać założone napięcie (np. 12V).
    Przezwojenie w tym przypadku to odwinięcie uzwojenia wtórnego, zrobienie odczepu i albo usunięcie reszty uzwojenia albo nawinięcie ponowne tak aby uzyskać napięcia 12V/24V.
    Zmierz średnicę drutu nawojowego po stronie wtórnej.

0
  • #8 12 Maj 2017 21:51
    Kresiu
    Poziom 7  

bearq napisał:

To forum techniczne. Na wszystkie pytania sam sobie byś odpowiedział gdybyś chociaż spojrzał w podstawy budowy transformatora.
    Odczep to coś w rodzaju gałęzi
    Często da się odnieść inne wrażenie po niektórych odpowiedziach. Zadałem konkretne pytanie czy da się użyć jednego z tych napięć 14v do ładowania akumulatora i równie konkretnej odpowiedzi udzielił jeden z Kolegów wyżej- NIE. Dalsze pytania były nie potrzebne bo odpowiedź znałem i nie padły by one gdybym zrozumiał dalsza cześć wypowiedzi w/w Kolegi. Wiem mój błąd ale, skoro to forum techniczne to nie można każdego zadającego pytanie odsylać do lektur bo jaka w takim razie jest racja bytu tego forum. Prócz pokazywania przez "starszyzne" swoich projektów? To pytanie retoryczne;) odpuśćmy zbędne przepychanki bo posty lecą i nic z tego nie wynika. Co to odczep wiem i tak jak mówie padło głupie pytanie przez złą interpretacje. Może zatem przejdźmy do trafo. Jak widać jest ono dość spore waga spokojnie 2kg. A drut o ktory kolega pyta jest to prostokąt grubosci jakies 2x3mm

0
  • #9 12 Maj 2017 22:15
    Jawi_P
    Poziom 33  

No dostałeś odpowiedź już. Jedna dobra dioda na radiatorze i masz to samo co po tym prostowniku selenowym, ale to nie jest najlepsze rozwiązanie. Jak masz pomierzone napięcie, odwijasz wtórnego uzwojenia z 2 zwoje i mierzysz ile ubyło napięcia, i wtedy wiesz ile odwinąć zwojów by pozostało z 15V. 30 min roboty. Przezwojenie na nowo było by lepsze, bo byś lepiej zagospodarował moc tego trafo. Potem kupisz mostek prostowniczy, zapytasz na elce jak go podłączyć, a wcześniej jaki kupić i gotowe.
    Bezpiecznik konieczny i w środku zostaw kilka w woreczku strunowym na zapas :)

0
  • Pomocny post
    #10 12 Maj 2017 22:17
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

Kresiu napisał:
    . A drut o ktory kolega pyta jest to prostokąt grubosci jakies 2x3mm
    Stary solidny, porządny transformator. Na Twoim miejscu, Kolego, zrobil bym to tak - Usunął te płyty selenowe, bo to anachronizm - zastosował duzej mocy mostek diodowy w to miejsce, oraz dodał regulator fazowy odpowiedniej mocy w obwodzie uzwojenia pierwotnego, ustawiony (dodatkowym rezystorem w gałęzi potencjometru), by uzyskać maksimum i minimum potrzebnego napięcia wyjsciowego (np. do 16VDC). Zamontował bym cyfrowe lub analogowe woltomierz/amperomierz i miał bym uniwersalny prostownik, jak się patrzy, :D nie ruszając uzwojeń tego trafa.

0
  • Pomocny post
    #11 12 Maj 2017 22:24
    Jawi_P
    Poziom 33  

Krzysztof Kamienski napisał:
    Stary solidny, porządny transformator. Na Twoim miejscu, Kolego, zrobil bym to tak - Usunął te płyty selenowe, bo to anachronizm - zastosował duzej mocy mostek diodowy w to miejsce, oraz dodał regulator fazowy odpowiedniej mocy w obwodzie uzwojenia pierwotnego, ustawiony (dodatkowym rezystorem w gałęzi potencjometru), by uzyskać maksimum i minimum potrzebnego napięcia wyjściowego (np. do 16VDC). Zamontował bym cyfrowe lub analogowe woltomierz/amperomierz i miał bym uniwersalny prostownik, jak się patrzy, :D nie ruszając uzwojeń tego trafa.

Święte słowa, albo się przyłożyć, odwinąć połowę i wyprowadzić ten odczep. Bo transformatora szkoda. Ale Twój pomysł z dołożeniem regulacji wymaga troszkę, odrobinkę chociaż wiedzy. Albo kogoś chyba na miejscu do pomocy :)

0
  • #12 12 Maj 2017 23:29
    Kresiu
    Poziom 7  

Dziękuje Panowie za odpowiedź. Też nie chciałbym ruszać tego trafo tymbardziej że ostatni w którym robiłem odczep furczał później ja ruski wentylator bo nie mam wprawy w ponownym składaniu transformatorów. Mostki prostownicze 50Amper mam w domu, regulator napięcia fazowego rownież tak samo jak wiedze jak to podłączyć więc obejdzie się bez "kogoś do pomocy:D ale mam pytanie jakiej mocy może być ten transformator. Regulator z tego co pamiętam mam o mocy 2000w myśle że spokojnie wystarczy. Trafo pochodzi jak juz wspomniałem z ładowarki do wózka elektrycznego firmy Ortopedia Kielce model "Okamat 10". Jeśli zdecydowałbym się na robienie odczepu to raczej będe próbowal robić to bez rozbierania trafo, miejsca jest dość

0
  • #13 12 Maj 2017 23:44
    Jawi_P
    Poziom 33  

Kresiu napisał:
    Też nie chciałbym ruszać tego trafo tymbardziej że ostatni w którym robiłem odczep furczał później ja ruski wentylator bo nie mam wprawy w ponownym składaniu transformatorów.

Bo rozbierałeś rdzeń, tu nie trzeba, można odwinąć bez rozbierania. Ale grubość przewodu będzie utrudnieniem

Dodano po 9 [minuty]:

Kresiu napisał:
    mam pytanie jakiej mocy może być ten transformator

Nie wiem, znalazłem w sieci prostownik ten, który podałeś
    http://www.njuskalo.hr/elektronski-uredaji/punjac-24v-10a-okamat-10-oglas-22248832 - to ten?
    Trafo jakieś 250W, prostownik dawał 10A przy 24V, po średnicy wtórnego , którą podałeś, to by się mniej-więcej potwierdzało.

0
  • #14 12 Maj 2017 23:55
    Kresiu
    Poziom 7  

Tak rozbierałem i niestety nieudolnie poskładałem w całość tak że ten odwijałbym bez rozbierania. Chociaż najszybsza opcją byłaby regulacja uzwojenia pierwotnego choć są osoby mówiące ze trafa tego nie lubią chociaż nie pamiętam dokładnie tej teori. Ale nawet jeśli to który prostownik pracuje ciągle by miało to jakieś znaczenie. Większość zresztą fabrycznych ma regulacje na pierwotnym

Dodano po 6 [minuty]:

Dokładnie kolego to ten sam. Ja jak szukałem to nie mogłem znaleść o nim informacji a wpadł mi w ręce z uszkodzoną obudowa i z nieczytelną naklejką. Dzięki serdeczne za pomoc. Tak więc regulator który posiadam w zupelności wystarczy, zostaje poczekać na przesyłke z ampero i voltomierzem i poskladać do kupy

0
  • #15 13 Maj 2017 00:17
    Jawi_P
    Poziom 33  

Kresiu napisał:
    Większość zresztą fabrycznych ma regulacje na pierwotnym

Współczesne konstrukcje, co bardziej porządne? Chyba żaden.
    Popularne rozwiązanie z lat 90-tych oparte na triakach.
    Padło tu takie rozwiązanie, ale dlatego, że nie chcesz/chciałeś przezwajać, no i łezka się w oku kręci jak się widzi takie porządne trafo z takim drutem na wtórnym :)

0
  • #16 13 Maj 2017 00:37
    Kresiu
    Poziom 7  

Gdyby współczesne produkcje były lepsze to by nie było tego tematu;D Drugi mój prostownik to MP gzl30 kupiony na szybko minionej zimy po tym jak w poprzednim ostało sie tylko 6v a noe było czasu do niego zajrzeć. Zachowaj Boże przed takimi prostownikami. Szybkie ładowanie polega na podaniu napiecia bodajże 12v lub 12.5v ;D na wolnym 11.8. Gdzie mój stary malutki nieżyjący już wyśmiewany Einhell ładował prądem prawie 14v. Dlatego chce zrobić uczciwy prostownik z tego trafo, bo ten glz30 nadaje sie do... wolnego naładowania sobie akumulatora i to pewnie noe do pełna;D

Dodano po 7 [minuty]:

Co do flaków z tego okamata to ciekawą opcja byłoby poskładanie tego w kupe i wtedy zbicie napiecia do ładowania aku 12v ale pewnie elektronika nie będzie działać poprawnie po zbiciu połowy wymaganego do ładowania wózka napięcia. Szkoda bo wtedy byłby porządny automatyczny prostownik nie wymagający kontroli naładowania aku

0
  • #17 13 Maj 2017 00:45
    Jawi_P
    Poziom 33  

Kresiu napisał:
    Co do flaków z tego okamata to ciekawą opcja byłoby poskładanie tego w kupe i wtedy zbicie napiecia do ładowania aku 12v ale pewnie elektronika nie będzie działać poprawnie po zbiciu połowy wymaganego do ładowania wózka napięcia. Szkoda bo wtedy byłby porządny automatyczny prostownik nie wymagający kontroli naładowania aku

Bez schematu ciężko powiedzieć.

0
  • #18 13 Maj 2017 00:53
    Kresiu
    Poziom 7  

No niestety nie posiadam schematu do tej płytki. Moge jedynie jutro wstawić zdjecia z jej elementami. Jeśli jutro znajde chwile to może poskładam to prowizorycznie jak było z dołaczeniem tego regulatora. Jeśli nic nie wystrzeli to zmierze napięcie i zrobie próbe ze starym akumulatorem jeśli wgl zadziała po obniżeniu napięcia

0
  • #19 13 Maj 2017 01:52
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

Jawi_P napisał:
    A to w ogóle mialo jakąś automatykę ? Z selenami ?? Watpię. Może jakiś zegar -timer mechaniczny.

0
  • #21 13 Maj 2017 07:04
    bearq
    Poziom 36  

Kresiu napisał:
    Gdyby współczesne produkcje były lepsze to by nie było tego tematu;D Drugi mój prostownik to MP gzl30 kupiony na szybko minionej zimy po tym jak w poprzednim ostało sie tylko 6v a noe było czasu do niego zajrzeć. Zachowaj Boże przed takimi prostownikami. Szybkie ładowanie polega na podaniu napiecia bodajże 12v lub 12.5v ;D na wolnym 11.8. Gdzie mój stary malutki nieżyjący już wyśmiewany Einhell ładował prądem prawie 14v. Dlatego chce zrobić uczciwy prostownik z tego trafo, bo ten glz30 nadaje sie do... wolnego naładowania sobie akumulatora i to pewnie noe do pełna;D

Dodano po 7 [minuty]:

Akumulator ładowany jest napięciem szczytowym, więc przyjmując 14V na wyjściu będziesz go ładował napięciem 19,7V!

0
  • #22 13 Maj 2017 09:08
    kortyleski
    Poziom 41  

Nic tam nie odwijaj, szkoda trafa. Wyprostuj, wyfiltruj. Dostaniesz ponad 30V. Do tego regulowana przetwornica step down i masz wszystko co chciałeś.

0
  • #23 13 Maj 2017 10:19
    Kresiu
    Poziom 7  

Jawi_P napisał:
    A to w ogóle mialo jakąś automatykę ? Z selenami ?? Watpię. Może jakiś zegar -timer mechaniczny.
    Miało. Zasilanie do chasis szlo z tych dwóch polowek 14v następnie przewód 28v szedł do płytki i dopiero od niej na przewód który podłaczało sie do wózka. Pamiętam że prąd na wtyczke podawany był za pomoca stycznika sgr662 odłaczany był po naładowaniu aku. Stan naładowania pokazywany byl za pomoca 3 diód led. Zaraz zresztą wrzuce fotki ukladu

Dodano po 2 [minuty]:

bearq napisał:

Akumulator ładowany jest napięciem szczytowym, więc przyjmując 14V na wyjściu będziesz go ładował napięciem 19,7V!
    Kolego napięcie na aku z podłaczonym prostownikiem nigdy nie przekroczylo 16v. Akumulatory ładowane nim wytrzymywały po 5 lat i wiecej

Dodano po 4 [minuty]:

Oto fotka płytki. Wymiary 12x13.5cm

0
  • #24 13 Maj 2017 10:37
    Kresiu
    Poziom 7  

Pod radiatorem siedzą 2 tranzystory MJE3055T

0
  • #26 15 Maj 2017 21:55
    Kresiu
    Poziom 7  

Witam. Dziś próbnie zmontowałem prostownik i wszystko mniej więcej działa dobrze jednak nie wiem jak rozwiązać ograniczenie napięcia wyjściowego. Regulator fazowy mam w popularnej wersji na scalaku BTA16 (w aukcji miało być BTA20) i chociaż układ ten miał posiadać funkcje regulowania maksymalnego prądu wyjściowego to takowej funkcji nie posiada. Pomimo że dodatkowy potencjonetr montażowy jest to po kręceniu nim nic się nie dzieje. Ma któryś z kolegów pomysł jak w prosty sposób rozwiazać to ograniczenie? Mi to osobiście nie potrzebne ale wiem że osoby korzystające poza mną z tego prostownika gotowe są usmażyć akumulator krecąc głownym potencjometrem. I mam jeszcze jedno pytanie, mianowicie dziś zauważyłem że trafo ma dodatkowy odczep na uzwojeniu pierwotnym, czy może być tak że jest to odczep który po podłaczeniu go da mi połowe napięcia tego trafo? Jeśli tak to problem regulacji bylby rozwiązany bo po podłaczeniu przełacznika 3 pozycyjnego byłoby przełączanie napieć 12/24v

0
  • #27 15 Maj 2017 22:11
    bearq
    Poziom 36  

Kresiu napisał:
    Witam. Dziś próbnie zmontowałem prostownik i wszystko mniej więcej działa dobrze jednak nie wiem jak rozwiązać ograniczenie napięcia wyjściowego.

Po co chcesz regulować napięcie skoro jest niby dobre?
    Kresiu napisał:
    Mi to osobiście nie potrzebne ale wiem że osoby korzystające poza mną z tego prostownika gotowe są usmażyć akumulator krecąc głownym potencjometrem.

Jak niby mają usmażyć akumulator? W prostych prostownikach pilnuje się tylko napięcia ładowania akumulatora a prąd jest zależny od stanu rozładowania akumulatora oraz napięcia na zaciskach (tak w skrócie). Skoro napięcie ładowania masz "poprawne" to po co kombinować z ograniczaniem maksymalnego prądu ładowania?

0
  • #28 15 Maj 2017 22:52
    Kresiu
    Poziom 7  

Kolego maksymalnego wyjściowego prądu. Przypominam że trafo jest 24v obcięty regulatorem fazowym do 12v. Przekręcenie potencjometru powoduje wzrost napięcia do takie jakie oferuje trafo. Nie musze zatem pisać co się stanie z akumulatorem jeśli dostanie 24v

0
  • #29 15 Maj 2017 22:57
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

Kresiu napisał:
    Przekręcenie potencjometru
    A o rezystorze dodatkowym szeregowo z potencjometrem, by ograniczyć napięcie, Kolega zapomniał. To tak, gdy czasem myślenie i czytanie ,,bul :D " sprawia. A ja napisałem :cry:

0
  • #30 15 Maj 2017 23:00
    Kresiu
    Poziom 7  

To że "wszystko działa dobrze" nie znaczy ze napięcie jest dobre. Jest dobre bo takie ustawiłem, przestanie być dobre jeśli ktos świadomie lub nie świadomie przekręci potencjometr. Nie czytajmy więcej niż jest napisane:P

Dodano po 1 [minuty]:

Kresiu napisał:
    Przekręcenie potencjometru
    A o rezystorze dodatkowym szeregowo z potencjometrem, by ograniczyć napięcie, Kolega zapomniał. To tak, gdy czasem myślenie i czytanie ,,bul :D " sprawia. A ja napisałem :cry:
    czytałem ale fakt wyleciało z głowy. Zastanawiam sie nad tym odczepem, może nie trzeba będzie kombinować:)

0