Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka Magnum Snake 200P brak prądu spawania

11 Maj 2017 13:47 8451 35
  • Poziom 5  
    Witam,
    Mam problem ze spawarką jak w temacie.
    Nie do końca ogarniam temat spawarki i trochę mnie to irytuje, może ktoś pomoże mi ją naprawić.
    Może na początek kilka zdjęć.
    Spawarka Magnum Snake 200P brak prądu spawania Spawarka Magnum Snake 200P brak prądu spawania Spawarka Magnum Snake 200P brak prądu spawania Spawarka Magnum Snake 200P brak prądu spawania
    Dodam że zapoznałem się z tematem https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2492877.html przeanalizowałem zamieszczone schematy... i nic.
    Spawarka nie załączała się w ogóle, po wymianie pozystora na dolnej płycie załącza się wentylator, przekaźnik się zamyka, dalej wysyłane jest jakieś 320V DC na płytę górną. Tak że myślę że dolna płyta jest już sprawna.
    Zwarcia na końcówkach spawalniczych nie ma - jakieś 16kOhm.
    Z górnej płyty na trafo wychodzi mniej więcej 11 VAC mierzone pomiędzy przewodami czarownymi a czarnymi (zdjęcie drugie - po prawej stronie).
    Nie wiem co po kolei sprawdzić aby uleczyć spawarkę, jest może jakaś procedura diagnostyczna? Będę wdzięczny za pomoc.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 25  
    Zacznij od sprawdzenia potencjometru od nastawy prądu.
    Następnie wszystkie te wtyczki na płytkach. Ja je usunąłem i przewody wlutowałem.
  • Poziom 27  
    Czy działa poprawnie zasilacz 24VDC? (druga fotka trafko w górnej części ozn. CQC1139) na katodach D2,3 powinno być napięcie 24VDC.
  • Poziom 5  
    Potencjometr sprawny działa od 4 do 1kOhm, wtyczek raczej nie zamierzam lutować zwłaszcza jeżeli działają sprawnie.
    Co do transformatora CQC 1139 to Spawarka Magnum Snake 200P brak prądu spawania
    Nigdzie nie mogę znaleźć 24VDC, zmierzyłem uzwojenia na wlutowanym jest (czerwone oznaczenia):
    1-2 -> 0,3 Ohm
    3-4 -> 0,3 Ohm
    5-6 -> 3,0 Ohm - czyżby uszkodzone???
    7-8 -> 0,2 Ohm
    Pomiędzy którymi nogami ma być te 24VDC?

Zmierzyłem też to drugie trafo oznaczone 300:1 (żółte oznaczenia):
    1-2 -> 6,6 Ohm
    3,4,5,6 -> 0,1 Ohm - wszystkie zwarte razem
  • Poziom 27  
    Na fotce 2 masz po lewej stronie transformarorka 2 szt diod prostowniczych D2 i D3.
    Na ich katodach (elektroda oznaczona paskiem) w stosunku do masy powinno panować napięcie 24VDC.
    Rzecz jasna - urządzenie należy podłączyć do sieci i włączyć. Dopiero wówczas dokonywać pomiarów.
  • Poziom 5  
    Jak mierze napięcie na diodach to jest 25,7VDC jak mierze od katody do masy to nie ma na obu.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 27  
    To by znaczyło że masz uszkodzony zasilacz pomocniczy 24V. W jego skład wchodzą: submoduł, tranzystor w obudowie TO-247 transformatorek i trochę elementów na płycie.
  • Poziom 5  
    Nie miałem ostatnio czasu żeby grzebnąć w spawarce, ale nie daje mi spokoju rezystancja uzwojenia na tym transformatorku te 3,0 Ohma to prawidłowy wynik czy raczej oznaka uszkodzenia?
  • Poziom 25  
    poma82 napisał:
    Jak mierze napięcie na diodach to jest 25,7VDC jak mierze od katody do masy to nie ma na obu.
    Może mierzysz do plusa, mase masz no obudowie regulatora napiecia 7812(ten między dwoma kondensatorami elektrolitycznymi) wynik masz prawidlowy przetwornice zasilającą możesz zostawić w spokoju. Dla pewności jeszcze sprawdź napięcia na kondensatorach ten większy 25 v mniejszy 12. Teraz trzeba się zająć submodułem PWM . Jest tam uklad scalony sg3525 lub odpowiednik oraz drugi ca3140 od obsługi bocznika amperomierza. Pomierz miernikiem nóżki sg3525 względem masy i napisz na forum.

Dodano po 9 [minuty]:

Po odłączeniu wtyczki oznaczonej na czerwono spawarka powinna chodzić na pełnym wypełnieniu cyklu chociaż i tak powinna . Żółta to kable do softstartu.
  • Poziom 5  
    Masę mierzę na obudowie spawarki tam gdzie się schodzą przewody żółto-zielone. Chyba że trzeba mierzyć w inny miejscu???
  • Poziom 25  
    Obudowa nie ma sie nic wspólnego z masą. Obudowa jest owszem podłączona pod PE, ale zmierz tak jak pisałem.
  • Poziom 27  
    poma82 napisał:
    Masę mierzę na obudowie spawarki tam gdzie się schodzą przewody żółto-zielone. Chyba że trzeba mierzyć w inny miejscu???

Masa zasilania ma naprawdę niewiele wspólnego z przewodem ochronnym i kego połączeniami.
    Pomiaru należy dokonywać względem masy zasilania (np. radiator stabilizatora monolitycznego 7812).
  • Poziom 5  
    Kondensatory:
    mniejszy(C22) 11,85VDC
    większy (C18) 24,83VDC
    Po odpięciu wtyczki X5 - nie spawa.
    Masa do pomiaru scalaków w tym samym miejscu?
    Jak to pomoże to mam oscyloskop.
    Dodano po 1 [godziny] 48 [minuty]:
    SG3525:
    1 - około 0V
    2 - 5.09V
    3 - około 0V
    4 - szpilka opadająca po prawej
    5 - piła
    6 - 3,68V
    7 - piła
    8 - 4,82V

9 - 4,08V
    10 - około 0 V
    11 - na oko 50% wypełnienia Vrms - 8,24
    12 - około 0V
    13 - 12v - wycięte szpilki
    14- taki sam jak 11
    15 - 12V
    16 - 5,28V

Pytanie czy CA3140 to ten scalak bo nie mogę się rozczytać, prawdopodobnie spalony Spawarka Magnum Snake 200P brak prądu spawania
    Patrząc na datasheet to chyba ten zasilanie na pinie 7 - 12V reszta nic. Zrobiłem przypadkowo zwarcie miedzy pinami 7 i 6 i zaświeciły się diody D7 i D8, tak że to pewnie będzie dobra droga.
    Z tym nic to trochę przesadziłem tak teraz myślę skoro to wzmacniacz to jak prawie nic dostaje to prawie nic wypluwa.
    Nogi 1 lewy dolny róg, 8 lewy górny:
    1- 51mV
    2- 19mV
    3- 2,83mV
    4- 2,83mV
    5-51,5mV
    6- 16mV
    7- 11,8V
    8- 180mV
  • Poziom 27  
    Należy sprawdzić jaki przebieg jest na wyjściach wtórników emiterowych (4 tranzystory w obudowach TO-220 obok modułu). Następnie na wyjściach do 4 grup kluczy w układzie mostka, które napędzają transformator główny.
    Powinny mieć kształt podobny jak na wyjściach IC 2525 11, 14. (mała płytka ze zdjęcia 4 w poście otwierającym)
  • Poziom 5  
    W końcu znów mam chwilę żeby się zająć tematem.
    Są 4 układay TO-220 dwa Q14,Q16 - F9Z24N i dwa Q15,Q17 IRFZ24N
    Teraz tak:
    IRFZ24N (G-1,44V; D-0V; S-0V)
    F9Z24N (G-19,3V; D-0V; S-14V)
    no i nie mogę ogarnąć które to są układy
    SQ5AZP napisał:
    na wyjściach do 4 grup kluczy w układzie mostka, które napędzają transformator główny.

Spawarka Magnum Snake 200P brak prądu spawania20170823_1...741[1].jpg Download (2.02 MB) Spawarka Magnum Snake 200P brak prądu spawania20170823_1...808[1].jpg Download (2.09 MB) Spawarka Magnum Snake 200P brak prądu spawania20170823_1...912[1].jpg Download (2.08 MB)
  • Poziom 25  
    poma82 napisał:
    IRFZ24N (G-1,44V; D-0V; S-0V)
    F9Z24N (G-19,3V; D-0V; S-14V)
    no i nie mogę ogarnąć które to są układy
    cztery tranzystory mosfet które napędzają ten czarny toroidek z czerwonym środkiem
  • Poziom 27  
    Tranzystory są połączone w układzie wzmacniaczy komplementarnych (jeden z kanałem N drugi z kanałem P) są dwa takie wzmacniacze. Tworzą one układ mostkowy który steruje transformatorem nawiniętym na pierścieniowym rdzeniu. Na tej małej płytce masz 4 układy wyjściowe, tworzące układ wyzwalania dla tranzystorowego układu pełnego mostka.
  • Poziom 5  
    Trochę mnie zastanawiają te zera na tranzystorach IRFZ24N???
  • Poziom 27  
    Wyciągnij sobie z netu karty katalogowe tych tranzystorów.
    Dołączam schemat podobnego źródła (Dedra ma identyczne sterowanie)
    Nalezy sprawdzić oscyloskopem czy układ PWM generuje sygnał. Powinien tam siedzieć SG2525.
  • Poziom 5  
    Jest układ SG3525 na nogach 11 i 14 jest 50% wypełnienia ale mam wrażenie że to mi gdzieś po drodze znika przed 8050 i 8550. Jakie powinny być prawidłowe napięcia (przebiegi) na 8050 i 8550?
  • Poziom 25  
    Taki przebieg około 50 % będzie aż na wejsciach diód prostowniczych mocy.
  • Poziom 27  
    A pary 8050 i 8550 masz sprawne?
    Jest na nich zasilanie?
  • Poziom 5  
    Pytanie - jake powinny być prawidłowe napięcia na 8050, 8550 oraz jakie powinny być napięcia na nogach 2 i 3 CA3140?
    No i drugie pytanie kiedy powinny się świecić diody D7 i D8 (obok CA3140)?
  • Poziom 27  
    poma82 napisał:
    Pytanie - jake powinny być prawidłowe napięcia na 8050, 8550 oraz jakie powinny być napięcia na nogach 2 i 3 CA3140?
    No i drugie pytanie kiedy powinny się świecić diody D7 i D8 (obok CA3140)?

A schemat czytać potrafisz?
    To o co pytasz - wprost z niego wynika.
  • Poziom 5  
    SQ5AZP napisał:
    A pary 8050 i 8550 masz sprawne?
    Jest na nich zasilanie?

Tak są sprawne, chwile mi zeszło zanim ustaliłem które to są:Spawarka Magnum Snake 200P brak prądu spawania
    Q1-Q4
    Q2-Q5
    Na wyjściu taka trochę piła.
  • Poziom 5  
    stasiekb100 napisał:
    Taki przebieg około 50 % będzie aż na wejsciach diód prostowniczych mocy.

Na wejściu na 8050 jest prostokąt 50%,Spawarka Magnum Snake 200P brak prądu spawania
    Na wyjściu 8050 jest już coś na kształt piły,Spawarka Magnum Snake 200P brak prądu spawania
    To jest prawidłowy przebieg czy nie bo ja już całkiem zgłupiałem i nie wiem, czy to jest dobre czy nie.
    Proszę oszczędźcie uwag w stylu wszystko widać na wykresie, bo nie jestem elektronikiem (powiedzmy że trochę się orientuje).
    Jak bym w życiu naprawił kilka spawarek to bym wiedział co i jak, ale nie naprawiłem i nie wiem.

Dodano po 5 [minuty]:

stasiekb100 napisał:

Mam rozumieć że diody D7 i D8 świecą przy przegrzaniu lub przeciążeniu.
  • Poziom 25  
    poma82 napisał:

Nie trybie które. Jeśli te dwie maleńkie czerwone połączone szeregowo to robią za zenera nie wzkaźnik. Tak jak pisałem wszędzie prostokąt, a na wejściu toroidka piramidka na zdjęciu( mierzone między przewodami na toroidek)
  • Poziom 5  
    stasiekb100 napisał:
    poma82 napisał:

Nie trybie które. Jeśli te dwie maleńkie czerwone połączone szeregowo to robią za zenera nie wzkaźnik.

Spawarka Magnum Snake 200P brak prądu spawania Chodzi mi o te na górze po lewej.
  • Poziom 25  
    To nie wskaźnik przegrzania lub przeciążenia tylko robią za diodę zenera . Daj im spokój. Zajmij się tą niby piłą z oscyloskopu, ma być prostokąt. Uszkodzony któryś tranzystor, stawiam na mosfeta irfnz w obudowie T0220, zwarcie bramki.