Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy cyna Sn96,5Ag3Cu0,5 nadaje się do lutowania el. przewlekanych ?

11 Maj 2017 19:23 1236 22
  • Poziom 13  
    Jak w temacie
    Z tego co słychać w internecie stop Sn96,5Ag3Cu0,5 jest podstawowym budulcem past do lutowania SMD
    Co z elementami przewlekanymi ? Da się normalnie lutować tą cyną elementy w "większej" technologii?
    Oprócz temperatury topnienia jakie są zauważalne różnice między tym stopem a popularnym Sn60Pb40 ?

Po prostu mam okazję tanio kupić dużą ilość takiej cyny, stąd obawa czy nada się ona do prac w warsztacie elektronika/serwisanta.
  • Poziom 30  
    Jest to cyna bezołowiowa. Jak najbardziej nadaje się do lutowania elementów przewlekanych jednak luty nie będą takie "ładne i błyszczące", jak normalną 60/40. Dodatkowo do lutowania taką cyną wymagana jest wyższa temperatura.
    Ja osobiście wolę i polecam normalną cynę ołowiową i takiej sam używam do własnych projektów lub napraw.
  • Poziom 15  
    Witam
    Z moich doświadczeń wynika że się nie nadaje. Wg. http://www.kester.com/Portals/0/Documents/Knowledge%20Base/Alloy%20Temperature%20Chart.pdf temperatura topnienia wynosi 217 stopni czyli około 40 stopni więcej niż Sn60 Pb 40. dla potwierdzenia tego zacytuję "Po prostu mam okazję tanio kupić dużą ilość takiej cyny" te stwierdzenie chyba wyjaśnia wszystko bo raczej nikt nie sprzedaje tanio dobrych rzeczy. W pracy stosowałem ten stop do wykonywania prób lutowania struktur krzemowych tranzystorów mocy (na ażurach TO 220) też miałem bardzo duże kłopoty z lutowaniem dopiero zastosowanie atmosfery ochronnej (wodór + azot) pozwoliło na wykonywanie badań.
  • Poziom 13  
    Wyższa temperatura to nie problem, posiadam stację z regulacją temperatury.
    Chodziło mi głównie o jakość lutu, jego wytrzymałość i łatwość lutowania (czy nie będzie fazy "kaszki")
    Tak jak już mówiłem, to tylko okazja z której mogę skorzystać, nie muszę :)
  • Poziom 13  
    Tak wiem kolego Ricoh, zdążyłem zauważyć, słuszna uwaga.
    Dzisiejsza elektronika to różne normy i regulacje, więc i cyna bez ołowiu, która w typowym sprzęcie elektronicznym fatalnie poddaje się obróbce.

• Poziom 36  
    Dodam iż zgodnie z prawem w warunkach amatorskich mamy nadal prawo korzystać z cyny z ołowiem.Zakaz dotyczy tylko producentów.
    Co więcej śmiech na sali w maszynach na płytach jest znaczek nie wyrzucać i dopisek "ONLY EU".
    Czy to nie paranoja.
  • Poziom 43  
    marci4 napisał:
    cyną wymagana jest wyższa temperatura.
    Chciałeś chyba powiedzieć niższa.
    Cytat:
    Melting point : 217°C – 219°C
    Working temperature : 250 to 280°C.

Nadaje się jak najbardziej, dość często stosuję takie rozwiązanie.
  • Poziom 43  
    Lutowałem już chyba wszystkimi rodzajami "cyny" bez ołowiowej; tą z miedzią również. Jak każda - gorsza spoina, mniejsza wytrzymałość mechaniczna, brzydki wygląd - praktycznie trudno odróżnić czy to poprawnie wykonany lut, czy nie dogrzany...
    Czy z domieszką miedzi się nadaje - nadaje. Tak samo jak każda inna bezołowiowa.
    Ricoh_220 napisał:
    Dodam iż zgodnie z prawem w warunkach amatorskich mamy nadal prawo korzystać z cyny z ołowiem.Zakaz dotyczy tylko producentów.
    Producentów, oraz serwisy autoryzowane wykonujące naprawy gwarancyjne.
  • Poziom 13  
    398216 Usunięty napisał:

Czy z domieszką miedzi się nadaje - nadaje. Tak samo jak każda inna bezołowiowa.

Uważasz przez to że LC20 jest wiele lepszym spoiwem od wspomnianego w temacie stopu? (nie wspominając o tym że LC20 lutuje się moim zdaniem tragicznie).
  • Poziom 43  
    To przykładowe, używałem różnych producentów, zarówno w paście, jak i w drucie.
    Taka lub taka lub Taka

Na co dzień lutuje zwykłą ołowiową, lecz jeśli jednak ma nie być śladów naprawy :) to używam pasty, lub drutu - zależy co mam.
  • Moderator Samochody
    emil134679 napisał:
    398216 Usunięty napisał:

Uważasz przez to że LC20 jest wiele lepszym spoiwem od wspomnianego w temacie stopu? (nie wspominając o tym że LC20 lutuje się moim zdaniem tragicznie).

Kolego, powiedz - gdzie widziałeś spoiwo o oznaczeniu LC20? Bo to się nawet do lutowania rynien nie nadaje - jedynie jako wypełniacz przy naprawach blacharskich, czy przy naprawach akumulatorów kwasowych.
  • Poziom 13  
    robokop napisał:
    emil134679 napisał:
    398216 Usunięty napisał:

Kolego, powiedz - gdzie widziałeś spoiwo o oznaczeniu LC20? Bo to się nawet do lutowania rynien nie nadaje - jedynie jako wypełniacz przy naprawach blacharskich, czy przy naprawach akumulatorów kwasowych.

Miałem niegdyś taką, była to bardzo stara szpula.
    W dzisiejszych czasach LC20 można bodajże znaleźć w hydraulicznym.

• Poziom 36  
    @398216 Usunięty
    I właśnie dlatego teraz producent nie podaje schematów dokładnych tylko numer płyty którą należy wymienić oczywiście cena dla klienta zaporowa.
    W firmie nie bawimy się w naprawy płyt zlecamy to innym.
    I nie musimy się martwić.
    A urządzenia nadal działają latami.
    Inni mają sprzęt więc niech to robią.
  • Poziom 43  
    LC 20 to Pb80Sn20. Widzisz jakąś różnicę pomiędzy nią a Sn6-/Pb40?
    LC 20 nadaje się do uzupełniania ubytków w karoserii (zamiast szpachlówki), lub w szkutnictwie, a nie do elektroniki.

Dodano po 4 [minuty]:

Ricoh_220 napisał:
    I właśnie dlatego teraz producent nie podaje schematów dokładnych tylko numer płyty którą należy wymienić
    Taka polityka istniała jeszcze przed wprowadzeniem cyny bezołowiowej - zawsze części zamienne były i będą droższe niż wykonany z nich gotowy wyrób, czy podzespół...
  • Poziom 41  
    emil134679 napisał:
    Tak, widzę JAKĄŚ RÓŻNICĘ : )
    To Ty kolego stwierdziłeś że wszystko z jakąkolwiek domieszką jest lepsze od "gołej cyny"

Tak ale tu domieszką jest cyna :D
  • Poziom 43  
    emil134679 napisał:
    To Ty kolego stwierdziłeś że wszystko z jakąkolwiek domieszką jest lepsze od "gołej cyny"

Bez przesady... Jak lubisz się czepiać to tramwaju się czep.
    Pytałeś o lutowanie PCB - nie miałem pojęcia, ze zamierzasz wyciągać jakieś stopy które ewidentnie nie nadają się do tego celu. Równie dobrze w temacie o topnikach stwierdziłbyś, że można PCB lutować pomagając sobie kwasem? To chyba logiczne - przynajmniej tak uważałem do tej pory... Widocznie jesteś z tych co to należy każde słowo poprzeć setką innych - wyjaśniających :)

Dodano po 45 [sekundy]:

emil134679 napisał:
    Ja to rozumiem kolego : )
    Czyli jednak się czepiasz...
  • Poziom 30  
    Freddy napisał:
    marci4 napisał:
    cyną wymagana jest wyższa temperatura.
    Chciałeś chyba powiedzieć niższa.

Chciałem powiedzieć wyższa. Cyna którą osobiście używam to Multicore 3096525-M Sn60Pb40 i jej temperatura topnienia to 180°C.

Według mnie, ile elektroników, tyle opinii i najlepiej będzie gdy kolega emil134679 zakupi jedną szpulkę cyny, o którą się pyta i sam przetestuje we własnym zakresie. W ten sposób będzie miał własne porównanie do innych cyn jakich używał.

Jednak prawo mówiące o tym, że w sprzęcie medycznym i wojskowym nadal można używać cyny ołowiowej mówi samo za siebie ;)
  • Poziom 13  
    Polemika z kolegą 398216 Usunięty nie ma żadnego sensu więc nie będę jej ciągnął dalej, posłucham rady kolegi marci4. Sam się przekonam, kupię i sprawdzę.
    Temat zamykam, dziękuje wszystkim za dyskusję.