Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Livebox 2.0 + inny router.

golec2604 11 May 2017 23:33 1779 5
  • #1
    golec2604
    Level 16  
    1. Zanim przejdę do pytania głównego zapytam o tryb WDS działania AP.
    Czytam o tym na internecie i mam niezgodne informacje.
    Na stronie http://www.dlink.com/pl/pl/wsparcie-techniczne/faq/access-points-and-range-extenders/access-points/dap-series/dap-1320/pl_what-do-the-modes-mean-on-my-ap pisze że, Tryb WDS - bezprzewodowy system dystrybucji jest podobny do trybu Bridge. W trybie WDS punkty dostępowe mogą komunikować się z innymi punktami dostępowymi bezprzewodowo. na wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/Wireless_Distribution_System pisze: WDS to inaczej funkcja bezprzewodowego mostu. Jeśli punkt dostępowy lub bezprzewodowy router posiadają funkcję WDS, to możliwe jest wtedy bezprzewodowe łączenie tych urządzeń drugi punkt dostępowy otrzymuje sygnał od pierwszego, wzmacnia go i rozsyła dalej w granicach swojego zasięgu.
    Tutaj można wywnioskować, że WDS działa podobnie jak Repeater.

    Jak to w końcu jest??

    ========================================================================

    2. Mam w domu kilka sprzętów, których nie uzywam:
    a) router huawei hg553 -brandowany vodafone (z oprogramowaniem D-Link DVA-G3672B)
    b) router 2 x Asmax AR1004g - oba po netii jeden z oprogramowaniem z brandem Netii drugi z softem asmaxa
    c) router Pentagram Cerberus P6u331-42
    d) router Asus RT-N16


    Chce się pozbyć huawei hg553, wiec myślałem że dam go sąsiadowi, który używa liveboxa, ale nie ma zbytniego pokrycia WiFi w domu. Liveboxa ma na dole i tam jest zasięg WiFi, a na górze jest problem z WiFi i ma pociągnięty kabel LAN do góry do komputera stacjonarnego. Chciałem mu zrobić za pomocą tego Huawei hg553 zasięg u góry. Wszystko prawie się udało.
    Problem powstał taki, że w tym Huawei hg553 po wyłączeniu DHCP i ustawieniu innego adresu IP, dalej działa DHCP i domyślny adres IP, chodź w sofcie są nowe ustawienia wpisane.
    Router miał funkcje DHCP wyłączoną (pola na szaro), ale dalej działał DHCP oraz działał domyślny adres IP - nie ten co ustawiłem.
    Dopóki wszystkie urządzenia były podłączone do Huawei hg553 to internet na nich działał. Gdy zszedłem na dół i podłączyłem się do sieci bezprzewodowej Liveboksa był problem bo internetu nie było, bo ten huawei hg553 nadawał cały czas swoje ustawienia DHCP. Znowu łącząc się komórkami przez wifi liveboksa to mimo tego, że dostawały ustawienia DHCP od Huawei hg553 to internet na nich działał. Gdy odpiąłem Huawei hg553 od sieci, wtedy ten komputer na którym nie działał net WiFi od liveboxa wtedy zaczął działać.

    Jak widać ewidentnie wina Huawei hg553 że przyznaje DHCP pomimo jego wyłączenia.
    2.2.Ma ktoś pomysła jak w tym Huawei hg553 wyłączyć DHCP i ustawić mój adres IP a nie domyślny??
    A może próbować zmiany oprogramowania tego Huawei hg553 skoro niby funkcje wyłączone to i tak działają??


    2.3. Cała sieć wyglądała w taki sposób, że Livebox nadaje swoje WiFi do niego podłączony kablem LAN jest router huawei hg553 i on nadaje swoje WiFi. I jeśli wezmę laptopa z dołu, który jest podłączony do WiFi liveboxa i przeniosę do góry to żeby odbierać internet muszę się ręcznie przełączyć na sieć WiFi Huawei hg553.

    Da się tak zrobić na tym sprzęcie, aby oba urządzenia nadawcze WiFi nadawały tą samą sieć: "nazwa sieci + ten sam BSSID" ?? (Oczywiście chce, żeby te urządzenia nadawcze były ze sobą połączone kablem LAN, a nie bezprzewodowo)
    Jeśli się nie da to trudno będą się ręcznie przełączać, ale fajnie jak by się dało.

    2.4. Jeśli na tym sprzęcie z pyt 2.3 nie da się tak zrobić jak chce w tym pytaniu, to czy na jakimkolwiek sprzęcie da się tak zrobić żeby urządzenia rozsiewały jednakowa sieć WiFi, ale jednak były połączone kablem, a nie bezprzewodowo ( tak jak to się ma w trybie Repeater)??
    Patrz tryb Repeater: http://www.dipol.com.pl/tryby_pracy_access_pointa_na_przykladzie_urzadzenia_tp-link_tl-wa500g_bib505.htm

    2.5. Gdyby się jednak na tym sprzęcie (pyt.2.3) nie dało tak zrobić jak chce to wpadł mi pewien pomysł i przeprowadziłem małe testy (postawiłem laptopa w miejscu gdzie zasięg miały obie sieci WiFi) na obu routerach ustawiłem tą samą nazwę sieci i to samo hasło do sieci i po wyszukiwaniu sieci przez Windowsa wykrywał on tylko jedną sieć o takiej samej nazwie. Wiadomo, że jak się sprawdzi lepszym programem do sieci (np. inSSIDer) to wykrywa on dwie sieci o tej samej nazwie. Pytanie czy to dobry pomysł i jeśli dobry pomysł, to jak w takim przypadku ustawić kanały nadawania WiFi, na tym samym kanale czy osobnym??

    Testy robiłem na jednym wspólnym kanale i na różnych w obu sytuacjach internet działał ale test był krótko więc nie wiem jak to ustawić w praktyce.

    Testy które opisałem w punkcie 2.5 wykonywałem na innym sprzęcie niż ten co opisywałem wcześniej. Ponieważ tak jak pisałem na początku Huawei hg553 sprawiał problemy z DHCP, ale jak też mówiłem wcześniej właśnie Huawei hg553 chciałbym się pozbyć.

    Oraz moja prośba proszę odpowiedzi dawać wg. schematu: Odp 2.3 - Tekst odpowiedzi.
  • #2
    Epic
    Level 29  
    golec2604 wrote:
    Tutaj mozna wywnioskować że WDS działa podobnie jak Repeater.

    Jak to w końcu jest??

    1. Tak, działa podobnie jak Wireless repeater. Jednak nie wszystkie urządzenia obsługują WDS i są między nimi subtelne różnice.

    2.2. Wklej screeny jak to konfigurujesz. Albo próbuj ze zmianą firmware.

    golec2604 wrote:
    Da sie tak zrobić na tym sprzecie aby oba urządzenia nadawcze WiFi nadawały tą samą sieć: "nazwa sieci + ten sam BSSID" ??

    Przy 2 oddzielnych(połączonych kablem) AP nie jest to wskazane. Jako, że z punktu widzenia WiFi są to inne sieci.
    W praktyce, może to działać, ale też nie masz żadnej kontroli nad tym z którym AP łączy się klient, jeżeli połączy się z tym dalszym jakość połączenia może być kiepska, jako że znaczna część klientów identyfikuje sieć tylko po SSID.

    Teoretycznie odpowiednia konfiguracja i zmiana BSSID na taki sam na obydwu urządzeniach, rozwiązała by takie problemy, ale nie w każdym oprogramowaniu jest to możliwe.

    2.5 W przypadku, gdy obydwa AP działają razem w trybie WDS/Reapeater taki sam kanał jest wskazany. W przypadku jak wyżej dwie różnie sieci WLAN na tym samym kanale będą się zakłócać.
  • #3
    golec2604
    Level 16  
    Epic wrote:
    golec2604 wrote:
    Tutaj mozna wywnioskować że WDS działa podobnie jak Repeater.

    Jak to w końcu jest??

    1. Tak, działa podobnie jak Wireless repeater. Jednak nie wszystkie urządzenia obsługują WDS i są między nimi subtelne różnice.

    Po pierwsze nie wyjaśniłeś o to co pytałem w pierwszym pytaniu. Podałem dwie ze soba sprzeczne informacje wyczytane w internecie. Na stronie http://www.dlink.com/pl/pl/wsparcie-techniczne/faq/access-points-and-range-extenders/access-points/dap-series/dap-1320/pl_what-do-the-modes-mean-on-my-ap pisze:
    Tryb WDS - bezprzewodowy system dystrybucji jest podobny do trybu Bridge. W trybie WDS punkty dostępowe mogą komunikować się z innymi punktami dostępowymi bezprzewodowo. Należy pamiętać, że w tym trybie punkty dostępowe nie będą komunikować się z klientami bezprzewodowymi.
    Na wikipedii pisze: drugi punkt dostępowy otrzymuje sygnał od pierwszego, wzmacnia go i rozsyła dalej w granicach swojego zasięgu.
    Ty twierdzisz że to jest podobne do repeater, ale repetytor pozwala na łączenie kart sieciowych bezprzewodowych (klientów bezprzewodowych) a na stronie a na stronie D-linka pisze że nie może sie łączyć z klientami bezprzewodowymi.
    Więc czym w końcu jest WDS i w jaki sposób działa?

    ================================================================
    Do pyt. 2.4. To pytanie jest pytaniem ogólnym nie dotyczacym moiego sprzetu. Pytanie 2.4 zadałem po przeczytaniu linku poniżej aby sie upewnić
    http://www.pcworld.pl/porada/Szlifowanie-sieci-Wi-Fi,142174,3.html
    tutaj pisze:
    Kolejnym sposobem jest zainstalowanie tzw. repeatera, czyli przekaźnika, który powiela sygnał wysyłany przez routera. Router z repeaterem najlepiej połączyć za pomocą kabla Ethernet. Te urządzenia mogą komunikować się ze sobą również drogą radiową, ale to tylko niepotrzebnie obciąży sieć Wi-Fi.

    Normalny tryb repeatera polega na tym że repeater musi być w zasiegu głownego AP, repeater odbiera sygnał bezprzewodowy od głółwnego AP i rozsiewa go dalej aby zwiekszyć zasięg dla klientów odbiorczych.
    Minusy takiego rozwiązania to jest to że taki repeater musi być w zasięgu głownego AP i zamiast całą swoją moc przeznaczyć na nadawanie sygnału to częśc musi przeznaczyć na odbiór sygbału od głownego AP. W całym tym zestawieniu sprzetu zwiększenie sygnału jest tylko o połowe. Poniższy pierwszy przykład na rysunku.
    Livebox 2.0 + inny router.
    Wg tego co pisze na tej stronie można kablem podpiąc repeater i wtedy mamy większy zasięg wifi.- Przykład drugi na rysunku.

    Np w przypadku uczelni albo innych duzych budynków. Nazwa sieci jest taka sama i BSSID też bo na to pozwala oprogramowanie AP. Watpie żeby repeatery w tych budynkach łączyły sie bezprzewodowo, ponieważ jest to nie ekonomiczne, trzebabybyło dwa razy wiecej AP a przy zastosowaniu kable, ilośc AP spada a i zasieg jest przy tym wiekszy.
  • #4
    Epic
    Level 29  
    golec2604 wrote:
    Po pierwsze nie wyjaśniłeś o to co pytałem w pierwszym pytaniu. Podałem dwie ze soba sprzeczne informacje wyczytane w internecie. Na stronie http://www.dlink.com/pl/pl/wsp...hat-do-the-modes-mean-on-my-ap pisze:
    Tryb WDS - bezprzewodowy system dystrybucji jest podobny do trybu Bridge. W trybie WDS punkty dostępowe mogą komunikować się z innymi punktami dostępowymi bezprzewodowo. Należy pamiętać, że w tym trybie punkty dostępowe nie będą komunikować się z klientami bezprzewodowymi.
    Na wikipedii pisze: drugi punkt dostępowy otrzymuje sygnał od pierwszego, wzmacnia go i rozsyła dalej w granicach swojego zasięgu.
    Ty twierdzisz że to jest podobne do repeater, ale repetytor pozwala na łączenie kart sieciowych bezprzewodowych (klientów bezprzewodowych) a na stronie a na stronie D-linka pisze że nie może sie łączyć z klientami bezprzewodowymi.
    Więc czym w końcu jest WDS i w jaki sposób działa?


    Nie sprzeczne tylko inaczej napisane. Wikipedia opisuje to ogólnikowo, a strona Dlink-a rozdziela różne tryby.
    Sam WDS nie jest standardem WiFi i ma spore wymogi co do kompatybilności urządzeń, aby działać poprawnie. Toteż żaden klient wifi nie połączy się z AP działającym tylko w tym trybie.
    Istnieje też coś takiego jak AP+WDS(jest nawet niżej na stronie dlinka), kiedy to router w trybie WDS działa również jako AP, ale przepustowość jest wtedy mniejsza o ile nie ma 2 radii.

    Druga opcja WDS to odpowiednik takiego "Repeater bridge", gdzie główny router, AP i kliencie są w tej samej podsieci. Określanie trybu jako "Repeater" jest rozumiane jako podobna konfiguracja z tą różnicą, że klienci znajdują się w osobnej podsieci.
    Głównym problemem w rozumieniu tego zagadnienia jest jego różne nazewnictwo, zależnie od producenta sprzętu, czy oprogramowania.

    W rozumieniu konfiguracji urządzeń to co chcesz osiągnąć i określasz jako Repeater to po prostu Access Point podłączony kablem. Dla drugiego przykładu z obrazka, gdzie obydwie sieci wifi nie przenikają się, ustaw główny i podrzędny AP tak samo (SSID, kanał, zabezpieczenia) w drugim wyłączy DHCP i NAT i powinno działać.

    Jedynym problemem jest tutaj brak możliwości odpowiedniej konfiguracji tego Huawei.
  • #5
    golec2604
    Level 16  
    Ponaglam prośbę żeby pisac odpowiedzi do konkretnych pytań. Np. odpowiedź do pytania pierwszego to "odp.1. Treśc odpowiedźi." Bo pisanie w jednym tekscie wszystkiego nie pomaga a wręcz utrudnia zrozumienie.

    Huawei wymagał tylko restartu urządzenia i zatrybił. Wczesniej z innymi urządzeniami jak miałem do czynienia to albo po wprowadzeniu danych zapisywały je od razu albo samodzielnie robiły restart po kliknięciu zapisz.

    1. Dalej o WDS.

    Widze że kolega sam myli pojęcie Repeater (regenerator). PROSZE TUTAJ JEST WYJAŚNIENIE : http://www.dipol.com.pl/tryby_pracy_access_pointa_na_przykladzie_urzadzenia_tp-link_tl-wa500g_bib505.htm
    Ja zacytuje :
    Repeater (regenerator)-Jest to tryb, w którym urządzenie ma za zadanie odbieranie wyznaczonego sygnału oraz przesyłanie go dalej. Funkcja ta jest wykorzystywana najczęściej w budynkach w celu zapewnienia lepszego pokrycia sygnałem całości budowli. W tym trybie Access Point może osiągnąć tylko 50% swojej maksymalnej wydajności.
    Czyli to co ja narysowałem na pierwszym obrazku a na pierwszym obrazku nie ma połączenia kablowego miedzy dwoma AP. Jest za to połączenie bezprzewodowe.

    Wróćmy do WDS bo nigdzie nic nie pisze konkretnie.
    Na wikipedii pisze dziwacznie ponieważ najpierw pisze że WDS to bezprzewodowy most a puźniej pisza: punkt dostępowy otrzymuje sygnał od pierwszego, wzmacnia go i rozsyła dalej w granicach swojego zasięgu czyli tak jak Repeater.

    Wiec nie rozumiem tego co tam pisza bo najpierw pisza co innego niż później. Wydaje mi sie że ktos nie do końca świadomy pisał ten tekst.

    Znowu na stronie D-linka pisze że: Tryb WDS - bezprzewodowy system dystrybucji jest podobny do trybu Bridge. W trybie WDS punkty dostępowe mogą komunikować się z innymi punktami dostępowymi bezprzewodowo. Należy pamiętać, że w tym trybie punkty dostępowe nie będą komunikować się z klientami bezprzewodowymi.

    Przyjmując wersje ze strony D-linka dalej mało wiadomo, bo skoro dwa tryby WDS i Bridge działaja podobnie, wiec jaka jest róznica między nimi (w działaniu i samej konfiguracji) ??

    ======================================================================

    2. Obecnie siec u sasiada działa tak: Livebox na dole domu rozsyła sygnał WiFi, u góry postawiony jest Huawei (wyłączone DHCP działa jako AP), który rozsiewa sieć WiFi na gónym piętrze. Połaczenie między Liveboxem i Huawei-em jest kablowe. Oba urządzenia nadają osobne sieci WiFi. Obie sieci nachodza sie wzajemnie zasięgiem tzn na dole jest słaby zasięg Huawei-a a na góże jest słaby zasięg Liveboxa.
    I właśnie tutaj jest mały problem ponieważ jesli chodze po domu z laptopem to zaleśnie od miejsca musze recznie zmieniać sieć na ta która ma lepszy zasięg.

    Poczytałem troche na necie i podstawowe tryby pracy radia Acces Pointa są dwa: BSS (identyfikator tzw. BSSID) oraz ESS (identyfikator tzw. ESSID)

    BSS działa na zasadzie jeden AP jedna sieć WiFi - trzeba ręcznie sie przełaczac miedzy różnymi sieciami bezprzewodowymi.
    ESS działa na zasadzie kilka AP jedna sieć WiFi - można sie przemieśczać między wieloma AP bez utraty połączenia

    Poniżej pokazane jest to na rysunkach:
    Livebox 2.0 + inny router.

    moje pytania:
    2.1. Czy da sie to ustawić na każdym sprzęcie? (np. na takim jak posiada mój sąsiad: Livebox 2.0 i huawei hg553 - sieć sąsiada którą opisałem wcześniej).
    2.2. Jeśli sie nie da ustawić na każdym sprzecie to jakie sa wymagania dotyczace sprzetu?
    2.3. Jakie sa zasady konfiguracji takiej sieci??
  • #6
    jprzedworski
    Network and Internet specialist
    golec2604 wrote:
    WDS to bezprzewodowy most a puźniej pisza: punkt dostępowy otrzymuje sygnał od pierwszego, wzmacnia go i rozsyła dalej w granicach swojego zasięgu czyli tak jak Repeater.
    Efekt końcowy jest podobny, różnica jest w zastosowanych protokołach, o których użytkownik nie musi wiedzieć. Z punktu widzenia użytkownika WDS wymaga konfiguracji obu (albo kilku) urządzeń łączących się i te urządzenia powinny być najlepiej takim samym modelem tego samego producenta. Repeater (Universal Repeater) wymaga konfiguracji tylko jednego urządzenia (repeatera) i nie muszą być identyczne. WDS jest starszym rozwiązaniem.