Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośnik przenośny, ładowanie USB, przetwornica

11 Maj 2017 23:53 4374 4
  • Poziom 2  
    Witam społeczność, od dłuższego czasu zabieram się za kwestię która nie daje mi spokoju, ale po kolei. Od kilku lat jestem szczęśliwym użytkownikiem głośnika Bose Soundlink Mini 1, jednak wraz z wiekiem jego wbudowany akumulator się coraz bardziej zużywa i obecnie na jednym ładowaniu wytrzymuje grając około 1/3 tego czasu co za swoich młodzieńczych lat. Nie było by problemu gdyby była możliwość ładowania go za pomocą powerbanku przez USB kiedy jest się gdzieś za miastem na grillu, jednak w tym modelu nie ma możliwość ładowania za pomocą USB 5V (ta udogodnienie zostało dodane dopiero w drugiej nowszej wersji tego urządzenia, ale ani mi się śni wymieniać na nowszy kiedy tak bardzo jestem zadowolony z obecnie posiadanego głośnika... no tylko to ładowanie...) Można ładować go tylko z gniazdka (ewentualnie zapalniczki samochodowej ) za pomocą dedykowanej ładowarki 12V 0,833A (zdjęcia poniżej). Mam w domu powerbank 15,000mAh z wyjściami USB : 1x 5V 2,1A oraz 1x 5V1.0A i tutaj pojawia się moja koncepcja by spróbować wykorzystać go do ładowania tego głośniczka podczas wypadów za miasto. Problemem jest różnica w potrzebnym napięciu - głośnik potrzebuje 12V a powerbank daje 5V no i trzeba znaleźć odpowiedni kabel z jednej strony z wyjściem USB a z drugiej DC - tak żeby pasował do głośnika (zdjęcie poniżej). Rozejrzałem się nieco i znalazłem kilka modeli kabli z zamontowaną od razu przetwornicą 5V do 12V i końcówką DC:

PS. Przepraszam za brak bezpośrednich linków ale jestem tutaj nowy i nie mam możliwości by poprawnie je zamieścić.

1 : amazon.de/product-reviews/B009AM2X04/ref=cm_cr_getr_d_paging_btm_3?ie=UTF8&reviewerType=all_reviews&showViewpoints=1&sortBy=recent&pageNumber=3

2 : ebay.de/itm/5-5-x-2-1-mm-USB-5V-to-12V-dc-Connector-Step-up-Module-Converter-Male-lead-cable-/282394281690?var=&hash=item41c002c6da:m:mvx3QE4oV7jQnF4q1BeDkEQ

3 : amazon.de/Kingwon-USB-Stromkabel-Konverter-Boost-Linie-DC-USB-Anschlusskabel-Schwarz/dp/B01IM3FNPI/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1494525983&sr=8-2&keywords=usb%2Bdc%2B5v%2B12V&th=1

4 : amazon.de/dp/B01ID90K4A/ref=sr_1_3?s=ce-de&ie=UTF8&qid=1494470628&sr=1-3&keywords=5v+12v+usb

dotarłem do komentarzy odnośnie pierwszych 3 kabli i ludzie narzekają tam na prędkość ładowania, dlatego skłaniał bym się najbardziej ku opcji nr 4, tylko tutaj moje pytania :
    - jeśli podłączę przetwornicę nr 4 do mojego powerbanka do gniazda 5V2,1A to ile 12V amperów wyjdzie po drugiej stronie kabla ?
    - czy jeśli na wyjściu będzie więcej niż 0,833A to głośnik się spali? spali się bateria?
    - wiem że w przypadku 3 pierwszych przetwornic ludzie korzystają z Y złącza USB (zdjęcie poniżej) aby wzmocnić natężenie prądu, czy także jest to niezbędne w przypadku gdybym zdecydował się na przetwornicę nr 4 ?
    - czy to w ogóle ma szansę działać? :)

Bardzo słabo znam się na elektronicznym fachu także chętnie wysłucham wszelkich porad.

Pozdrawiam
    Głośnik przenośny, ładowanie USB, przetwornica Głośnik przenośny, ładowanie USB, przetwornica Głośnik przenośny, ładowanie USB, przetwornica Głośnik przenośny, ładowanie USB, przetwornica Głośnik przenośny, ładowanie USB, przetwornica
  • Poziom 26  
    Tak na szybko-
    Na wyjściu nie "wyjdzie" Ci ileś amperów, wyjdzie Ci tyle ile weźmie odbiornik.
    5V * 2.1A = 10.2W taką moc może dostarczyć Twój power bank. 12V / 10.2W = 1.18A czyli spokojnie powinno wystarczyć, pomijając straty.
    Pytanie tylko jak jest w głośniku zrealizowane ładowanie akumulatora, tego Ci już nie powiem. Nie wiadomo czy zasilacz jest stabilizowany.
  • Poziom 31  
    Najprawdopodobniej tam siedzą dwa ogniwa 18650, wynika to ze zdjęć.
    Taniej wyjdzie wymiana ogniw na nowe o większej pojemności.

Jeśli wcześniej czas grania był zadowalający, to po wymianie ogniw na jakieś 3000/3400mAh - będzie jeszcze dużo dłuższy.

Bez kombinowania i noszenia powerbanków.