Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana płyty głównej PC - jaką wybrać

JaroFon 12 May 2017 09:51 897 26
    JaroFon
    Level 23  
    Witam. Zamierzam wymienić moją płytę IPIBL-LB na jakąś inną. Ponieważ dotychczasowa płyta jest uszkodzona - ma uszkodzone gniazdo głośnikowe i muszę korzystać z karty dźwiękowej a z drugiej strony jest inny powód a mianowicie brak USB 3.0 dlatego proszę o pomoc w wyborze innej płyty. Zależy mi żeby płyta nie była droga i żebym mógł przełożyć komponenty z mojej dotychczasowej płyty takich jak:

- 4 x RAM DDR2 PC2-6400 (800 MHz) po 2 Gb (możliwość rozbudowy pamięci do co najmniej 8 Gb)
    -Procesor Core 2 Quad Q6600

Wybór nowej płyty jest uzależniony od możliwości obsługi USB 3.0 bo zależy mi na tej opcji.
    Kasek21
    Level 43  
    JaroFon wrote:
    Wybór nowej płyty jest uzależniony od możliwości obsługi USB 3.0 bo zależy mi na tej opcji.

Nie ma płyty pod LGA775 z obsługą USB3.0.

Albo zmienisz cały sprzęt, albo skorzystasz z jakiejś karty rozszerzeń USB3.0 na PCI-E.
    JaroFon
    Level 23  
    a to tego nie wiedziałem, więc na razie zostanę przy tym co mam, a jeżeli chodzi o to rozszerzenie do USB 3.0 to będzie coś pod płytę IPIBL-LB?
    Kasek21
    Level 43  
    Korzystasz z jakiejś osobnej karty graficznej czy układu zintegrowanego?

Jak z osobnej to trzeba sprawdzić czy jest miejsce na wpięcie karty rozszerzeń - masz dwa sloty pod kartą graficzną.

Do czego chcesz używać interfejs USB3.0?
    atomic99
    Level 34  
    Zobacz na allegro "USB3.0 kontroler" - fajny jest zestaw kontroler + panel, wtedy masz 4 wejścia USB3.0 (zobacz aukcję nr: 6306937203 )

Wymiana płyty głównej PC - jaką wybrać
    JaroFon
    Level 23  
    Korzystam z karty graficznej i karty dźwiękowej (karta dźwiękowa tylko z musu). ale widzę że to co zaproponował kolega @atomic99 powinno wejść do mojej płyty. Bardzo dużo danych, czasem o sporej wielkości przesyłam między Pendriva a PC a mam Pendrive 3.0
    Kasek21
    Level 43  
    JaroFon wrote:
    mam Pendrive 3.0

Co to dokładnie za pendrive abyś nie rozczarował się prędkością przesyłu bo wcale nie musi być kilkanaście razy wyższa - i pewnie nie będzie.
    JaroFon
    Level 23  
    Dokładnie tego Pendrive mam Link
    Kasek21
    Level 43  
    To odczyt/zapis będzie 3 może 4 razy szybszy niż na USB 2.0 - czy warto wydawać 100zł to już Twoja sprawa.
    JaroFon
    Level 23  
    Witam wszystkich ponownie. Wrócę do tematu i wymiany płyty. Moze przypomnę: komputer mam zbudowany na płycie IPIBL-LB z socket 775 z procesorem Dual 2 Quad Q9550, 8 Gb RAMu. Moja płyta nie do końca jest sprawna ponieważ ma uszkodzoną zimtegrowaną kartę dźwiękową i muszę korzystać z dodatkowej karty dźwiękowej (i taki drobny szczegół, brak tylnej maskownicy), dlatego postanowiłem że wymienię swoją płytę, ale na taką do której zastosuję podzespoły z dotychczasowej płyty, czyli procesor, chłodzenie (mam dość wypasione chłodzenie) i RAMy. Mój wybór padł na ASUSA, nie wiem dlaczego, przede wszystkim do nich mogę zastosować mój procesor i RAMy, a nawet dwa razy więcej RAMu, no i do tych płyt mam dostęp na miejscu. Poniżej podałem płyty do których mogę zastosować mój procesor i RAMy, a w przyszłości nawet rozbudować ramy o kolejne 8 Gb:

ASUS P5QL PRO REV 1.02G LGA775 DDR2: SPECYFIKACJA

ASUS P5K-WS REV 1.03G LGA775 DDR2: SPECYFIKACJA

ASUS P5Q SE2 REV 1.00G LGA 775 DDR2: SPECYFIKACJA

ASUS P5Q PRO REV 1.03G LGA 775 DDR2: SPECYFIKACJA

Jest jeszcze jedna płyta, ale do niej są zastosowane RAMy DDR3 które musiałbym dokupić i nie wiem która opcja byłaby lepsza, 16Gb DDR2 czy 8Gb DDR3

ASUS P5G41T-M  REV 1.01G LGA 775 DDR3: SPECYFIKACJA

Proszę o pomoc w wyborze
    iron64
    Level 41  
    Ale jaki jest sens pchać się w wydawanie pieniędzy na w zasadzie taką samą płytę?
    Jak juz wymieniać to konkretnie, na coś nowszego a nie to samo. Jeśli nadal chcesz mieć to samo to zostaw tą płyę co masz.
    Kasek21
    Level 43  
    Chciałeś wydawać 100zł na kontroler USB 3.0, teraz na nową (starą płytę)...

Idź w stronę, którą radzi #iron64 tym bardziej, że 2 Quad Q9550 jest sporo wart jak na stary CPU.
    JaroFon
    Level 23  
    Ok, skoro tak to jaką płytę zaproponujecie mi? Płytę do której zastosuję obecny procesor? O RAMach już nie mówię bo przypuszczam że nowe płyty już nie obsługują DDR2. No a co z procesorem? W nowych płytach jest jeszcze stosowany socket 775?
    iron64
    Level 41  
    Zapomnij o s775 to dawno temu umarło i nie wstanie już. Jak chcesz zmieniać to całość wtedy i tylko wtedy ma to sens. Całość czyli płyta, procesor, ram. Opcjonalnie grafikę, a zalecane jeszcze ssd.
    Zmiana płyty na ten sam procesor nie przyniesie ci korzyści, a tylko stratę kasy.
    enhanced
    Level 43  
    Wymieniaj na 4gen CoreI - bo to dość popularna platforma a nie pchaj się zabytki bo masz taki procesor.

Kwestia co masz za grafikę obecnie, jaki zasilacz bo reszte jak ram/cpu/płyta główna (tragiczna) to do sprzedania.

Lub

Męcz się z obecnym konfigiem a nad usb 3 to bym się mocno zastanowił czy warto. Muzyczną (wspomniałeś że gniazdo wyjścia uszkodzone) to wymienić gniazdo (może przekierować się da w oprogramowaniu) lub podłączyć się we front panel który jest na płycie głównej i już wymóg dodatkowej muzycznej odchodzi.

Kwestia więc czy masz kasę na nowy podzespoły i do czego używasz (wybór Pentiuma czy też i3 lub konkret i5 czyli pełne 4rdzenie).
    JaroFon
    Level 23  
    Próbowałem bez karty muzycznej podłączyć się pod front, ale albo sterowniki się nie zainstalowały, albo jest uszkodzona karta zintegrowana, a nie tylko gniazdo. Tak naprawdę myślałem o innej porządniejszej jednostce typu z procesorem z literką na początku "i". Jak na razie to dodanie karty muzycznej nie przeszkadza mi, a skoro twierdzicie że moją płytę IPIBL-LB nie ma sensu zmieniać, bo zmienię z tego samego na to samo, to chyba się powstrzymać z wymianą płyty pod mój procesor a pomyślę żeby do kasy którą zamierzałem wydać dodać i skompletować nowszą jednostkę. O grafice nawet mię myślę bo mój komputer nie będzie służył do grania, więc grafika to już ostateczny punkt składania kompa. Zastanawiam się tylko ile po modernizacjach jest wart mój komputer żeby go sprzedać:

》Obudowa nie pamiętam firmy, ale płaciłem 100 zł (w sumie to mogę ją wykorzystać do nowej jednostki, a to co mam teraz przełożyć do innej tańszej obudowy, a taką kupię nawet za 10-20 zł w całkiem niezłym stanie i estetycznym wygladzie)
    》Płyta IPIBL-LB, niestety z uszkodzoną zintegrowaną kartą muzyczną (mogę pokusić się o wymianę gniazda audio, może to coś pomoże)
    》Procesor Core 2 Quad Q9550
    》Porządne chłodzenie Cooler Master Vortex wypolerowane na lusterko (osobiście szlifowałem i polerowalem) z bardzo cichym wentylatorem
    》8 Gb RAMu DDR2 (800 MHz)
    》Napęd DVD Asus SATA
    》HDD 160Gb SATA
    》Zasilacz- najzwyklejszy 400W
    》Grafika- najzwyklejsza

...ile to będzie warte?
    iron64
    Level 41  
    Jeżeli cpu to q9550 a nie xeon udający q to powinno się udać sprzedać za 150zł może więcej. Ale jeśli to xeon to nie licz na tyle.
    Co do płyty, hm, 20zł pewnie gdzies koło tego. Sprzedawałbym osobiście razem z procesorem, bo sądzę, że nawet 20zł nikt nie zapłaci za nią.
    Obudowę to sobie zostaw raczej, dysk wartości nie ma żadnej, podobnie jak napęd. Zasilacz jeżeli najtańszy dodawany do obudowy to bez wartości.
    Ram, no ram wartość ma, ale napisz jaki to ram, firma i czy 2x4, czy każda kość inna?
    Całość wartość dla ciebie pewnie ma większą, ale czas leci nieubłaganie i jeżeli uda ci się to sprzedać w całości za 350zł to chyba powinieneś się cieszyć.
    JaroFon
    Level 23  
    Teraz nie jestem w domu więc dokładnych nazw nie podam. Proceror oczywiści oryginalny Q9550 z oryginalnym pudelkiem z coolerem, ale cooler dałem taki jak już pisalem, żadnych przeróbek z xeon, zasilacz naprawdę najzwyklejszy jednak dostałem go od kolegi który miał go jako z tych lepszych, wymienił na inny bo dodał grafikę która była zasilana osobno i musiał wymienić więc mam go za free. RAMy 4 x po 2 Gb, po dwie pary z innych firm, też nie pamiętam, chyba goodram i samsung. Ja myślałem o cenie w granicach 250-300 zł, ale może nie będzie tak źle i lepiej sprzedam.
    iron64
    Level 41  
    Skoro tam jest 4x2gb to zostaw sobie obudowę jeśli ci pasuje, a reszta w całości. Myślałem że masz 2x4GB bo to trochę zmienia postać rzeczy.
    WIesz te 350zł to podałem raczej max cenę. Szkoda, że dysk masz taki mały, bo ludzie już nie chcą nic poniżej 500GB i wszystko mniejsze ciężko sprzedać.
    JaroFon
    Level 23  
    A jaka jest różnica między RAM 2 x 4 GB czy 4 x 2 Gb? Która konfigoracja kest lepsza cenowo i dla pracy sprzętu? Pomyślę o wymianie dysku, mam możliwości że mogę załatwić większy za atrakcyjną cenę.
    iron64
    Level 41  
    Cenowo więcej weżmiesz za 2x4GB.
    JaroFon
    Level 23  
    A dla pracy sprzętu? 2x 4 GB czy 4 x 2 Gb? A jeśli chodzi o dysk to lepiej dodać jeszcze jeden a mogę mieć dyski jak nowe za niską cenę.
    Kasek21
    Level 43  
    JaroFon wrote:
    A jaka jest różnica między RAM 2 x 4 GB czy 4 x 2 Gb?

A jakie tam moduły 4GB chcesz zamontować? Bo ta płyta obsługuje 4x2GB i to max.
    iron64
    Level 41  
    Do pracy ogólnie żadnej, za to do mocnego oc czasami ma znaczenie i na 2x4GB lepiej wychodzi niż na 4x2GB ;) Zależy co kto lubi, acz w cenach 2x4GB drożej sprzedasz niż 4x2GB.
    Kasek21
    Level 43  
    Ale o jakich modułach DDR2 4GB piszecie?
    JaroFon
    Level 23  
    Ok. Zdobyłem trochę informacji i wiem na czym stoję. Na razie dla mnie mój komputer wystarczy, nawet nie potrzebuję większego dysku, chociaż przyznam że mój smartfona ma więcej pamięć :) Dzięki za informacje i pomyślę o przezucenoe się na inną jednostkę ale już naprawdę lepszą.