Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmniejszanie napięcia w układzie zasilającym

12 Maj 2017 10:11 1740 41
 • Poziom 16  
  Witam
  Muszę zrzucić napięcie z akumulatora około 28-30V na 5V i mieć jeszcze prąd 1A. Założyłem 7805, ale się bardzo mocno grzeje przy prądzie 150mA, a gdzie do 1A. Nie mogę zastosować i nie chcę przetwornicy DC-DC ze względu na zakłócenia i radiowy tryb pracy urządzenia. Jak by to można zrobić inaczej? Urządzenie ma pracować w trybie ciągłym 24h bez przerw.

  Pozdrawiam.
 • Poziom 16  
  Tak właśnie myślałem ale mniej się będą grzać stabilizatory czy po prostu cieplo się rozłoży na dwóch?
 • Poziom 34  
  Takie łączenie stabilizatorów nie zmniejszy wydzielania ciepła jedynie rozłoźy na dwa a zwłaszcza na ten 12V chyba lepiej, choć prymitywniej stabilizator jest poprzedzić sporej mocy rezystorem albo wręcz żarówką, być może 21watowa wystarczy.
 • Poziom 16  
  Bez przesady. To ma być urządzenie mobilne, robocik a nie lampa :D a nie ma innego jakiegoś rozwiązania?
 • Poziom 34  
  Masz do wytracenia 25W na radiatorze zasilaczy, lepsze rozwiązanie dać najpierw 18V, potem może jeszcze 10V.
  Przy każdym liniowym rozwiązaniu niezależnie od rodzaju stabilizatora zawsze będziesz miał do wytracenia 25W zbędnej mocy.
  Może jednak jakaś gotowa przetwornica zamknięta w solidnym ekranie i filtry na wejściu i wyjściu, sprawność zdecydowanie wyższa.
 • Poziom 32  
  Jeżeli jest zasilane z akumulatora to nie można się wpiąć pomiędzy cele / ogniwa? Tam z 30V jest do wytracenia 25W a to tyle ile mają małe lutownice.
 • Poziom 34  
  Jaki robocik?! Chcesz mieć liniowy stabilizator produkujący 20W ciepła to gdzie tu mobilność o oszczêdności energii nie wspomnę.
 • Poziom 19  
  Bez przesady. Przetwornica o mocy wyjściowej 5W, która sieje radiowo to źle zaprojektowana przetwornica.

  Poza na prawdę precyzyjnymi układami pomiarowymi i audio-voodo. Ja bym jednak obstawiał jakąkolwiek przetwornicę z rodziny simple switcher - łatwe do zaprojektowania dzięki narzędziom online. Doprze poprowadzona masa i cewka ekranowana - to wydaje się najlepsze rozwiązanie z Twoim przypadku. Zresztą akurat przetwornica obniżająca z natury swojej pracy sieje mniej niż na przykład przetwornica podwyższająca lub odwracająca napięcie...

  Nawet przy precyzyjnym układzie pomiarowym przy zapotrzebowaniu obniżenia napięcia 1A z 30 na 5V poszedłbym w kierunku stabilizatora hybrydowego - przetwornica na 7V, filtry i za tym stabilizator liniowy.
 • Poziom 34  
  Takie łączenie stabilizatorów nie zmniejszy wydzielania ciepła jedynie rozłoźy na dwa a zwłaszcza na ten 12V chyba lepiej, choć prymitywniej stabilizator jest poprzedzić sporej mocy rezystorem albo wręcz żarówką, być może 21watowa wystarczy.
 • Poziom 42  
  Akumulatory i liniowy stabilizator. Bzdura. Jak powiedziano, dobra przetwornica i ekranowanie. Ostatecznie możesz zjechać przetwornicą do jakichś 8V i resztę liniowym 7805
 • Poziom 43  
  Jak piszą koledzy, wybij sobie z głowy tracenie 25W bo to nieekonomiczne i nieeleganckie rozwiązanie. Jeżeli nie chcesz przetwornicy (jedyne poprawne rozwiązanie przy 1A) to daj dodatkowy akumulator na niższe napięcie. Też nieelegancko ale praw fizyki nie ominiesz. :)
 • Poziom 16  
  Przetwornica mogła by być ale musiała by być bardzo niezawodna i pracować 24h na dobę.
 • Poziom 43  
  Każda przetwornica może pracować 24h/dobę jeżeli nie przekroczysz jej parametrów pracy.
  W niezawodność w cenie poniżej 10zł/szt. mogę wątpić ale mam podobną (do tej z linku) przetwornicę step-up i już dwa lata pracuje niezawodnie.
 • Poziom 16  
  Czyli mówisz że by się nadała? Zastanawiam się, czy nie zrobić tak że ją dam na 8V i 7805 aby było równo?
 • Poziom 39  
  Przetwornica impulsowa na napięcie 8V a redukcja 8V->5V na stabilizatorze liniowym. Przetwornicę zapakować do ekranowanej puszki i nie żałować filtrów na zasilaniu z obu stron.
 • Poziom 16  
  To lepiej przetwornice dać w ogóle z dala od płyty głównej i tylko podlecieć 8V do płyty głównej na której jest 7805.
 • Poziom 43  
  TMEA napisał:
  to lepiej przetwornice dac w ogole z dala od plyty głównej
  Z dala czyli ile metrów? :)
  Wykonasz próbę to przekonasz się czy ekranowanie przetwornicy będzie potrzebne czy nie. Może napisz o jaki układ chodzi bo tak to tylko gdybamy czy przetwornica coś zakłóci czy nie?
 • Poziom 16  
  z dala znaczy 10-20cm. Na płycie głównej atmega1280, GPS, RTC, dalmierz ultradzwiękowy, wyświetlacz LCD, silniki BLDC napędowe, wykrywanie przewodu w podłodze z sygnałem. Dane po UART, I2C...
 • Poziom 42  
  Ekranuj przetwornicę i się o nic nie martw. Nawet 5V u wy da radę. Więcej ci ten cały Majdan radiowy zakłóci
 • Poziom 19  
  Na 99% więcej będzie siało to sterowanie silnikami BLDC niż malutka przetwornica. I na prawdę nie ma co świrować z ekranowaniem. Dławik ekranowany magnetycznie i to wystarczy w takim układzie. Prosty filtr LC może zmniejszyć tętnienia na wyjściu. Nic nie przeczytałem o precyzyjnych przetwornikach aby stosować tutaj zasilacz hybrydowy. A nawet przeciętnie zaprojektowana przetwornica obniżająca 5 W (czyli bez grubych błędów), pracująca na 20-40 kHz nie będzie miała wpływu na radio działające na 800 MHz czy 2,4 G. No litości - nawet 800 MHz do 40 kHz to 10 harmoniczna.
 • Specjalista elektronik
  No litości - nawet 800 MHz do 40 kHz to 10 harmoniczna.

  Oj, nie 10, a dużo, dużo większa. Co prawda przetwornica może działać i na 500kHz, ale nadal zostaje czynnik 1600.

  Włączenie/wyłączenie tranzystora kluczującego w przetwornicy wymaga przepłynięcia ładunku od kilku do kilkudziesięciu (a przy dużych mocach może i więcej) nC - istotne jest, w jakim czasie to może nastąpić, układ sterujący ma ograniczoną wydajność prądową, jeśli może dać "natychmiast" 1A, to poniżej kilku ns się nie uda - a to oznacza ograniczenie częstotliwości do kilkudziesięciu MHz. Można dodać dławik o indukcyjności do 1uH, albo układ dławików o łącznej indukcyjności 1uH, żeby dodatkowo "zaokrąglić" przebieg sterujący tranzystorem kluczującym i zmniejszyć zakłócenia na wysokich częstotliwościach.

  Pewnie zakłócenia mogą powstawać na diodzie, zwłaszcza jeśli jest szybka, np. Schottky (zaletą d.S. jest niższe napięcie przewodzenia) - na to sposobem jest kondensator równoległy do diody, plus może dławik szeregowy (dławik i dioda szeregowo, do tego kondensator równolegle), przy prądzie 1A o indukcyjności może ze 2X większej, niż dławik na sterowaniu tranzystora kluczującego. Z tym, że kondensator w każdym cyklu przetwornicy będzie ładowany i rozładowywany, to da jakieś straty energii, np. dla 1nF i 500kHz przy 30V to będzie 225mW (f*C*U^2/2).
 • Poziom 19  
  _jta_ napisał:
  Oj, nie 10, a dużo, dużo większa. Co prawda przetwornica może działać i na 500kHz, ale nadal zostaje czynnik 1600.

  Racja - trochę popłynąłem z tą 10. Pomyliłem się o jakieś 2000x :)

  Zasada działania przetwornicy typu Buck: https://pl.wikipedia.org/wiki/Przekszta%C5%82tnik_buck.
  Proszę zauważ, że skoki prądu są tylko pomiędzy diodą a tranzystorem. Nie ma już skoków nigdzie indziej, od dławika wszystko zmienia się liniowo a prąd płynący przez dławik oscyluje w okolicy prądu wyjściowego. W bardzo dużym uproszczeniu można powiedzieć, że mamy tutaj generator PWM i filtr wyjściowy LC, który go wygładza.

  Nie bardzo rozumiem problemu z szybką diodą - szybką diodę w przetwornicy montujemy po to aby jak najszybciej przejęła ona zadanie przewodzenia prądu, który w chwili włączenia płynie przez tranzystor. Właśnie zbyt wolna dioda będzie powodować dodatkowe szpile prądu w chwili włączania tranzystora i to jest szkodliwe zjawisko jeśli mowa o zakłóceniach. Umieszczenie więc jakiegokolwiek tranzystora zaraz za tranzystorem kluczującym będzie powodować szpile prądu o bardzo dużej wartości (w praktycznie ograniczone wydajnością układu od źródła do wyjścia tranzystora). Jeśli masz jakieś materiały na ten temat - podeślij proszę - chętnie je przejrzę.

  Zawsze uczyłem się, że główną zaletą diody Shootkyego, zwana żartobliwie Diodą Szybkiego, jest właśnie jej szybkość. Przy prądach 1A, gdyby właśnie szybkość diody była wadą - bez obaw proponowałbym diodę prostowniczą. Ale problem z nią właśnie taki, że przy wysokiej częstotliwości może nawet nie zdążyć się przełączyć.
 • Poziom 28  
  TMEA napisał:
  Witam
  Muszę zrzucić napięcie z akumulatora okolo 28-30V na 5V i mieć jeszcze prąd 1A. Założylem 7805 ale się bardzo mocno grzeje przy prądzie 150mA a gdzie do 1A. Nie mogę zastosować i nie chcę przetwornicy DC-DC ze względu na zakłócenia i radiowy tryb pracy urządzenia. Jak by to można zrobić inaczej? Urządzenie ma pracować w trybie ciągłym 24h bez przerw.

  pozdrawiam

  Ja mam taką i nie słyszę żadnych zakłóceń.

  http://lispol.com/oferta/moduly--programatory,1-0,0,63,21
 • Specjalista elektronik
  Tak sobie uświadomiłem, że dioda Schottky nie powinna generować pewnego rodzaju zakłóceń, które potrafią generować inne diody. Kiedyś miałem problem z zasilaniem radia tranzystorowego - z zasilaczem sieciowym były zakłócenia, i to nawet na UKF. Popróbowałem i doszedłem do tego, że równolegle do uzwojenia wtórnego transformatora sieciowego trzeba podłączyć kondensator (użyłem 100nF), i od obu jego końców do masy kondensatory (użyłem 10nF). Zakłócenia zniknęły. Prawdopodobnie winne były diody prostownicze - wyłączały się z opóźnieniem, za to nagle, dając taki "ząbek" prądu do tyłu i na skutek indukcyjności szpilkę napięcia, i to ostrą, kiedy przepływ prądu był przerywany. Są diody, w których taki efekt uzyskuje się celowo, służą do wytwarzania impulsów z pasmem sięgającym wielu gigaherców. Ale dioda Schottky wyłącza się natychmiast i tego efektu opóźnionego wyłączenia w niej nie ma. Co nie oznacza, że z diodą Schottky nie będą generowane zakłócenia - jeśli prąd w krótkim czasie zmienia drogę, jaką płynie (raz przez diodę, raz przez tranzystor), to daje to taki skutek, jak pojawianie się i znikanie prądu w cewce. Dla eliminacji zakłóceń warto zadbać o to, by ta "cewka" była mała - czyli te różne drogi były blisko siebie.
 • Poziom 31  
  _jta_ napisał:
  Kiedyś miałem problem z zasilaniem radia tranzystorowego - z zasilaczem sieciowym były zakłócenia, i to nawet na UKF. Popróbowałem i doszedłem do tego, że równolegle do uzwojenia wtórnego transformatora sieciowego trzeba podłączyć kondensator (użyłem 100nF), i od obu jego końców do masy kondensatory (użyłem 10nF). Zakłócenia zniknęły. Prawdopodobnie winne były diody prostownicze


  Tak gwoli wyjaśnienia to nie diody w zasilaczu generowały Tobie zakłócenia, a zakłócenia przedostawały się od strony sieci. Różne, generowane przez wszelkie urządzenia (zasilacze impulsowe, silniki szczotkowe) podpięte do sieci, a niewyposażone w odpowiednie filtry przeciwzakłóceniowe na zasilaniu.
  Teoretycznie transformator sieciowy z racji swojej dużej indukcyjności nie powinien "przepuścić" tego typu zakłóceń, ale pojemności pomiędzy uzwojeniami pierwotnym i wtórnym są na tyle duże , że zakłócenia radiowe niestety się przedostają. Dlatego jak wstawiłeś równolegle do uzwojenia wtórnego 100nF to skutecznie wyciąłeś te zakłócenia. Jak tak robię standardowo w każdym zasilaczu który ma zasilać coś radiowego.