Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aparat na początek. Nikon d5500?

Wirkek 12 Maj 2017 14:23 1971 10
  • #1 12 Maj 2017 14:23
    Wirkek
    Poziom 1  

Serdecznie witam,
    Kilka miesięcy temu rozpocząłem swoją przygodę z fotografią. Dużo czytam i uczę się na lustrzance służbowej (eos 750d z kitem 18-200). Najbardziej zależy mi na rozwijaniu umiejętności w fotografii portetowej, biznesowej/reklamowej (np. Znajomy trener personalny chce żebym zrobił mu zdjęcia na siłowni w trakcie zajęć plus pozowane). W czasie wolnym sporo spaceruję z aparatem więc plenerowa fotografia otoczenia też wchodzi w grę.

Budżet - z kitem najlepiej koło 3.5.
    Moja wiedza - ocenilbym na 4.5/10. Czyli coś między początkującym a średnio zaawansowanym.

Z moich wstępnych poszukiwań wpadł mi w oko nikon d5500 z kitem 18-105. W późniejszym czasie planuje dokupić kolejne konkretniejsze obiektywy staloogniskowe. Cena około 3.3 tysiąca.

Proszę Was uprzejmie o pomoc. Jak oceniacie taki wybór? Czy może jakieś alternatywy?

P.S. w razie alternatyw - aparat musi mieć w miarę konkretne możliwości nagrywania wideo (dla mojej narzeczonej ważną kwestia :p)

0 10
  • #2 12 Maj 2017 22:29
    D214d3k
    Poziom 38  

Jeśli ma nagrywać zadowalająco video to nie lustrzanka.
    Jeśli portret to zdecydowanie Canon 5D, 5DII + któraś z tanich pięćdziesiątek stałek (dostępne od 300 złotych a manualne od 50). Do pozostałych zastosowań na początek może być 17-40 F4 L. Jeśli chodzi o światło to na początek może być stałe (panel elektroluminescencyjny zasilany akumulatorem żelowym i przykryty dyfuzorem).

Używany Canon 5D, 5DII z dużym przebiegiem to 1500 złotych. Może się po jakimś czasie zepsuć (jak wszystko) ale masz aparat 3 klasy lepszy od marketowego.

0
  • #3 21 Maj 2017 15:55
    Qudl
    Poziom 3  

Odpowiedź pana wyżej jest ciekawa ale wydaje mi się że naprawdę lepiej będzie pójść w coś minimalnie nowszego.
    Ja polecam coś w tym stylu https://www.olx.pl/oferta/nikon-d5300-body-dodatki-CID99-IDmj90y.html#c8c4193a0b
    + zostaje Ci 2000 zł na obiektywy - czyli ja bym polecił jakąś stałą 50'tkę z 1.8 oraz do tego coś dłuższego niż 50 mm. d5300 jest naprawdę dobrym aparatem i miło się go używało i zdecydowanie lepiej go wspominam niż konkurencyjny system od canona. Jeżeli chodzi o nagrywanie filmów to 1080p w 60 klatkach też jest obecne w nikonie. Do tego jeżeli ogarniesz strzelanie zdjęć na manualu to można z matrycy tego aparatu wycisnąć naprawdę dużo. Zawsze lepiej według mnie inwestować w lepsze obiektywy niż body. Temu wybrałbym to nad takim na przykład 5d. Chyba że będziesz miał dużo pieniędzy na obiektywy w przyszłości które musisz dokupywać do pełnej klatki, a te nie są najtańsze

0
  • #4 21 Maj 2017 18:12
    D214d3k
    Poziom 38  

No jaki drogi jeśli kosztuje tyle samo? Jeśli chodzi o dobre obiektywy to w zasadzie nie ma takich dedykowanych wyłącznie na APS. Chcąc kupić dobry obiektyw i tak kupujesz pełno klatkowy i korzystasz z niego w połowie :).

0
  • #5 22 Maj 2017 15:18
    Qudl
    Poziom 3  

Nie ma dedykowanych obiektywów na aps-c ? Co Ty mówisz? 50'tka 1.8 kosztuje na aps-c mniej niż 50 1.8 na pełną klatkę i mówię tu o takiej entry level półce. wszystkie obiektywy z dopiskiem DX są dedykowane na aps-c
    różnica może na tym przykładnie nie jest duża cenowo ale im wyżej zajedziemy tym większa zacznie się robić różnica w cenie

0
  • #6 22 Maj 2017 16:35
    D214d3k
    Poziom 38  

Nie ma dobrych obiektywów na APS napisałem. Od takiego DXa czy EF-Sa wolał bym używać Zeissa po dziadku :).

0
  • #7 22 Maj 2017 20:51
    Qudl
    Poziom 3  

D214d3k napisał:
    Nie ma dobrych obiektywów na APS napisałem. Od takiego DXa czy EF-Sa wolał bym używać Zeissa po dziadku :).

I mogę się z Tobą zgodzić w tym punkcie ale on opisał swój stopień zaawansowania i o wiele wiele łatwiej będzie mu spróbować z czymś normalnym na start i gdy zobaczy potrzebę zdobycia wyższej jakości (tj. dostrzeże różnicę) przesiądzie się na coś innego. Nie wybieramu mu aparatu na całe życie tylko adekwatny do jego poziomu. Dopóki ktoś nie zarabia na tym to nie widzę potrzeby brnięcie w stare obiektywy czy nawet brania pełnej klatki jako że na początek lepiej by było gdyby wiedział co daje mu ta pełna klatka nad aps-c. A z jakością obiektywów na aps-c nie jest tak źle jako że nawet nikon reklamuje swojego D7xxx jako kompaktowe rozwiązanie dla profesjonalistów.

0
  • #8 22 Maj 2017 21:31
    elektryku5
    Poziom 37  

Jak zawsze wypada powtórzyć, że wybór systemu należy przede wszystkim rozpocząć od szkieł, szczególnie pod kątem stosunku ceny/jakości.
    Poza tym raczej nie pchałbym się w wynalazki o tak szerokim zakresie, 17-50/2.8 to jest według mnie najbardziej uniwersalny zakres na APS-C, światło wbrew pozorom się przydaję, a na 2.8 już coś można zdziałać.

0
  • #9 22 Maj 2017 22:59
    D214d3k
    Poziom 38  

Qudl napisał:
    spróbować z czymś normalnym na start

Po 10 latach używania mogę stwierdzić że 5D jest bardzo normalny. To była moja pierwsza lustrzanka cyfrowa i nie czuję się z tego powodu absolutnie pokrzywdzony :). Nienormalne jest szukanie po menu funkcji które mam pod przyciskiem bez odrywania oka od wizjera.

0
  • #10 23 Maj 2017 00:18
    marcode
    Poziom 23  

Ergonomia Nikon D5500 jest warta docenienia nie tylko przez amatora, dotykowy ekran z dobrym menu, funkcja przesuwania palcem po ekranie jak patrzymy w wizjer zastępuje ułomnie ale jednak drugie kółko, świetna matryca jedna z najlepszych aps-c na rynku z bardzo użytecznym wysokim ISO, do tego wielka szklarnia obiektywów, które używane są w bardzo przystępnych cenach.

0
  • #11 23 Maj 2017 21:26
    Qudl
    Poziom 3  

Też podzielam zdanie pana wyżej. D5500 będzie rewelacyjny na start, i jak osiągniesz jego możliwości maksymalne i poznasz techniki to możesz się przenieść na full frame

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo