Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki transformator do stacji lutowniczej?

paawelx 20 Lut 2018 14:37 2856 71
 • #61
  paawelx
  Poziom 18  
  Płytka z wyświetlaczem ma wymiary 68x134mm więc chyba musi być taka wysoka obudowa. To czarne przy kablu, na zdjęciu poniżej to włącznik?

  Jaki transformator do stacji lutowniczej?

  Kołek dystansowy tzn. taki? Czym go przytwierdzić do plastikowej obudowy? Musi to wychodzić na wylot przez obudowę (śrubka)?

  Jaki transformator do stacji lutowniczej?

  CO do tej śruby zamkowej to nie widzę takich z maksymalnie płaskim łbem, wszystkie jakieś kolosy :)
 • TermopastyTermopasty
 • #62
  398216 Usunięty
  Poziom 43  
  https://www.google.pl/search?q=%C5%9Bruba+zam...hVCElAKHcToCLEQ9QEIVzAB#imgrc=n5raZKio_7ET5M: Chodziło mi o takie śruby jak powyżej - jako mocowanie toroida.
  paawelx napisał:
  Płytka z wyświetlaczem ma wymiary 68x134mm więc chyba musi być taka wysoka obudowa.
  No raczej w niższą się nie zmieści? A musi być na przedniej ścianie mocowana, więc... :)
  paawelx napisał:
  To czarne przy kablu, na zdjęciu poniżej to włącznik?
  Bezpiecznik raczej. Dla wygody wyłącznik powinien być z przodu.
  paawelx napisał:
  Kołek dystansowy tzn. taki?
  Taki, lub nieco inny; Ten na zdjęciu to 2 x "dziewczynka", ale są i "dziewczynka/chłopczyk" z nagwintowanym otworem i śrubą z drugiej strony. Takie są o tyle wygodnie, ze nie musisz się martwić o długość śrubek aż tak bardzo - płytkę zakładasz na wystające śrubki kołka, a sam kołem przykręcacz do obudowy/płyty czołowej w tym wypadku. Gdy zastosujesz łby śrob mocujących stożkowe, możesz je wpuścić w płytę tak, żeby z nią licowały. Wtedy na całą płytę możesz przykleić zafoliowany papier samoprzylepny z opisem, albo folię. W tym https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13357342#13357342 temacie Autor podaje kilka możliwości wykonania opisów.
 • #63
  paawelx
  Poziom 18  
  Czy można w tej stacji zastosować kolbę z wtyczką 5 pin np 907A ?
  Rozumiem, że w tym wypadku muszę zmienić gniazdo w stacji na 5 pinowe i ten dodatkowy pin "ESD" podpinam bezpośrednio do GND zasilania?

  Widzę, że są różne rodzaje grotów pasujące do różnych kolb. Rozumiem, że te z kolby 907A są najbardziej pospolite i ogólnie polecane? :)
 • TermopastyTermopasty
 • #64
  398216 Usunięty
  Poziom 43  
  paawelx napisał:
  Czy można w tej stacji zastosować kolbę z wtyczką 5 pin np 907A ?

  Oczywiście. Dwa kołki - zasilanie grzałki, dwa kolejne czujnik temperatury (termopara) i piąty jako uziemienie.
  paawelx napisał:
  Rozumiem, że te z kolby 907A są najbardziej pospolite i ogólnie polecane?
  Obecnie tak. Niestety - większość tanich grotów ma budowę bardzo uproszczoną ; materiał grota to miedź z a nan niej powłoka chromowa i koniec. Takie groty "żyją" bardzo krótko - zewnętrzna powłoka wytrzymuje dość krótko działanie topników zawartych w cynie a miedź jeszcze krócej i zamiast grota robi się ogryzek. Szukaj grotów w których na rdzeń miedziany naniesiona jest powłoka stali a dopiero na niej chrom (MOGĄ BYĆ MALOWANE -czarne lub pokryte warstwą "złota" ( hehe... ;) ) lub srebrne - nie ma to większego znaczenia; ważne, żeby była warstwa stali. Taki "goły" (bez warstwy stali na rdzeniu miedzianym) wytrzymuje do kilku dni miarkownego lutowania (mnie się udało zużyć taki w czasie jednego dnia - przy lutowaniu większej PCB do jednego z moich projektów), te z dodatkową warstwą stalową są zdecydowanie bardziej odporne - mam kilka takich, które żyją już ok. pół roku i wciąż nadają się do dalszego używania (chociaż jeden już widać, że zaczął się skracać). Tak więc wydatek jednorazowo większy (sporo większy od "gołych"), ale w sumie się opłaca - w moim wypadku zamiast jednego dobrego musiałbym wymienić co najmniej kilkadziesiąt grotów zwykłych, a te z dodatkową powłoką - jak dotąd - nadal pracują.
  W zasadzie każdy grot do serii 900 pasuje do każdej lutownicy z tej serii.
 • #65
  paawelx
  Poziom 18  
  Dziękuję bardzo za kolejne, pomocne wyjaśnienia. Z racji, że doszła potrzeba posiadania stacji hot-air zastanawiam się czy nie lepiej będzie kupić od razu urządzenia 2w1 lub obu osobno (budowa stacji niestety znów przesunie się w czasie).

  Biorę pod uwagę zakup gotowca np. YIHUA 878D (do 200zł) lub osobno YIHUA 858D oraz YIHUA 937D (lub coś podobnego - 937D+ ?).

  Czy to dobry wybór, czy może znajdę coś lepszego w podobnych pieniądzach? Warto kupować dwa osobne urządzenia czy nie bać się i wziąć od razu 2w1?
  Czy mógłbyś proszę odnieść się do tej stacji lutowniczej i porównać ją z kitem AVT? Rozumiem, że brak tu będzie funkcji usypiania ale moc powinna mieć podobną lub lepszą do lutowania?
  Groty pewnie zakupię te z serii 900 i mam nadzieję, że wystarczą.

  Mocno się też zastanawiam nad Bakon 950D na groty T12. Cena w sumie podobna jak 937D+ ale czy jest od niej lepsza?
 • #66
  398216 Usunięty
  Poziom 43  
  paawelx napisał:
  Warto kupować dwa osobne urządzenia czy nie bać się i wziąć od razu 2w1?
  Jest kilka aspektów, które sam powinieneś rozważyć;
  a/ Jak masz 2 w 1 to w razie uszkodzenia np. tylko części HA masz całość do naprawy.
  b/ Jak często używasz HA w porównaniu do lutownicy? Co jest częściej wykorzystywane (pojedyncza stacja zajmuje mniej miejsca - ta z Twojego pierwszego linka nie jest tu najwygodniejsza -część elektroniki jest wspólna).
  c/ Ponieważ (pierwszy link) część elektroniki jest wspólna dla obu urządzeń, nie jest to najwygodniejsze - w rezultacie i tak masz do wykorzystania albo lutownicę, albo HA. Coś za coś - w tym wypadku mniejsza cena takiego rozwiązania przeważyła.
  d/ Skoro odpowiedziałeś sobie na punkt b/ może lepiej byłoby zdecydować się na zakup pojedynczych stacji - raz mniejszy kosz jednostkowy (rozłożone w czasie) - dwa patrz punkt a/.
  paawelx napisał:
  Bakon 950D na groty T12. Cena w sumie podobna jak 937D+ ale czy jest od niej lepsza?
  Każda z nich ma swoje wady i zalety. Porównaj ceny grotów...
 • #67
  paawelx
  Poziom 18  
  Zamówiłem KSGER T12 z czterema grotami. Licząc koszty części, kit AVT wyszedłby mnie podobnie, bez grotów. Mam nadzieję, że to był dobry wybór i pozostaje mi jeszcze dokupić hotair.
 • #68
  398216 Usunięty
  Poziom 43  
  Jak otrzymasz tę stację napisz jakie wrażenia, a najlepiej napisz artykuł z testów - po pierwszych kilku godzinach używania. Podejrzewam, ze nie tylko ja z chęcią poczytam i obejrzę.
 • #69
  paawelx
  Poziom 18  
  Nie ma sprawy. Jak tylko ją dostanę i przetestuję, to podzielę się swoimi spostrzeżeniami. Nie wiem tylko czy wybrane groty będą mi pasować ale te można zawsze domówić - koszt ok. $1,6 za sztukę.
 • #70
  398216 Usunięty
  Poziom 43  
  Z tego co wiem same groty nagrzewają się bardzo szybko i ogólnie użytkownicy sobie chwalą T-12, jednak nie wiem jak z ich wytrzymałością - dlatego też pisałem o kilku godzinach na próby.
 • #71
  paawelx
  Poziom 18  
  Lutownicę otrzymałem jakiś czas temu ale dopiero wczoraj miałem czas i potrzebę się nią pobawić.

  Generalnie jestem bardzo pozytywnie zaskoczony całością. Wszystko przyszło dobrze zabezpieczone i kompletne (kupiłem w oficjalnym sklepie KSGER). Nie bawiłem się w żadne kalibracje i ustawianie (jedynie ustawiłem wyższą temperaturę lutowania). Grot wchodzi w kolbę bez problemu i ciasno i nie miałem przy wymianie czy pierwszym użyciu błędu na wyświetlaczu (wielu ludzi o tym pisze).
  Na pierwszy ogień poszedł grot ILS (taki bardzo cieńki do SMD). Nagrzewanie od zera faktycznie trwa kilka sekund (chyba 7 czy 8). Więcej problemów miałem aby ustawić element lutowany niż z samym lutowaniem (ciężko było takie maleństwo chwycić drobną pęsetą).
  Następnie zmieniłem grot na taki gruby, płaski (coś ala śrubokręt - chyba D32) i bardzo ładnie czyści się nim pola lutownicze plecionką. Sama wymiana grotów jest bardzo łatwa i można je złapać przy kolbie ręką - nie poparzymy się.
  Tryb standby czy sleep to super sprawa (nie grzeje ciągle grota bez sensu). Wzbudzanie jest bardzo czułe i wystarczy coś położyć delikatnie na stole czy postawić nogę mocniej na podłodze aby zadziałało.
  Kolbę odkładałem płasko na blacie i nie była mi potrzebna podstawka (wiadomo wygodniej ale da się robić bez tego).
  Reasumując jestem bardzo zadowolony z zakupu i póki co bardzo fajnie mi się z tym pracuje. Nie wiem jak z trwałością grotów bo bawiłem się nimi jedynie kilka godzin (wyglądają w porządku). Groty były również KSGER, bo takie miały oznaczenia na opakowaniach.

  W razie jakichś pytań proszę śmiało pisać :)

  EDIT: Zapomniałem dodać, że wylut elementu SMD, który widać prawie przez lupę to mordęga :D Bez hot air chyba się jednak nie obędzie.
 • #72
  398216 Usunięty
  Poziom 43  
  Fajnie, że Ci podpasowała ta stacja. Jedno co mnie zastanawia (może przy okazji sprawdź) to jak daje radę z lutowaniem dużego pola masy (duże odprowadzanie ciepła), lub grubych przewodów. Czy nie schładza się za bardzo.
  Co prawda szybkość nagrzewania sugeruje duży nadmiar mocy, ale jednocześnie i małą pojemność cieplną grota - ciekawe jak wyjdzie taki test.