Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Po aktualizacji do Windows 10 padł UEFI Bios w laptopie

13 Maj 2017 10:34 5241 36
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    Reklamacja pisemna i prośba o oddanie zakupionego Windows 7, gdyż W10 nie działa. W ostateczności zgłosić sprawę na Policję: zniszczenie mienia.

M$ działa w rzeczywistości US i polskie przepisy mało ich obchodzą, dlatego trzeba działać na poziomie polskich przepisów konsumenckich (i UE).
  • Poziom 14  
    Masz nośnik, to możesz wyciągnąć baterię, poczekać aż wewnętrzna (o ile jest, padnie - poznasz po dacie w uefi) i postawić oryginał od nowa.

O ile pamiętam, to przejście na W10 można było cofnąć, przez jakiś czas. Potem tylko W10. Sam pozbyłeś się(wg regulaminów M$) prawa do W7. Ja nie aktualizuję swoich i nie zamierzam. Mam W7 i W8,1. Oba nieużywane z powodów M$. Dzieci także przeszły na Linuxa i nie za często używają windy.

Moderowany przez tzok:

Nie wprowadzaj ludzi w błąd. Upgrade rzeczywiście można wycofać tylko przez określony czas, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by ponownie wykonać czystą instalację Windows 7. Klucze do Windows 7 OEM są 2: jeden to indywidualny klucz OEM z naklejki (jeśli jest), drugi to klucz OEM producenta, powiązany z certyfikatem i tablicą SLIC w BIOSie (wymaga specjalnego nośnika instalacyjnego lub modyfikacji zwykłego nośnika OEM i kilku dodatkowych zabiegów).

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

• Moderator Samochody
    Proponuję zwrócić się do supportu HP oraz Microsoftu... ale zacząć grzecznie, pretensje i roszczeniowa postawa od samego początku na pewno nie pomogą. Wygląda na to, że rzeczywiście fragment danych (m.in. tablice ACPI i SLIC) w pamięci Flash uległ nadpisaniu.
  • Poziom 14  
    tzok napisał:
    Proponuję zwrócić się do supportu HP oraz Microsoftu... ale zacząć grzecznie, pretensje i roszczeniowa postawa od samego początku na pewno nie pomogą. Wygląda na to, że rzeczywiście fragment danych (m.in. tablice ACPI i SLIC) w pamięci Flash uległ nadpisaniu.

Kolego Moderatorze, przeczytaj co mi napisałeś,(...) -a potem sam potwierdzasz możliwość złośliwych działań HP, czy też producenta systemu.

Grzeczność należy się firmom, które szanują klienta, a nie tym, którzy go tresują. Do rzeczy: jeśli szpoak miał system na partycji instalacyjnej - ukrytej, to prawdopodobnie już jej nie ma. Można próbować przywrócić właśnie ją. Bo to jedyny, legalny nośnik instalacyjny, który posiadał. Przywróć MBR w partycjonerze. Czasami będzie "napraw" itp.
    Od pewnego czasu sprzedawcy nie załączali innych nośników inaczej, niż na REKLAMACJĘ. W obu laptopach takie nośniki mam: z MM pirat?? na zwykłej płycie, wersja ogólna (bez śmieci Samsunga), w drugim, cały zestaw ze wszystkim, chyba 5 płyt DVD, Lenowo, przesłane z Irlandii - - ponieważ o nie się upomniałem. Ale to jest czas na gwarancji (pojęcie ogólne, bo jest wiele typów odpowiedzialności Sprzedawców dzisiaj).

Pozdrawiam Wysoką Moderację i także upraszam o taką podstawową grzeczność. To nie są informacje promowane (o praktykach monopolistycznych), a nabyte wraz z zakupami. Prawdziwe, rzetelne i zgodne z rzeczywistością.
    Przydatne wyjaśnienia/nie - daję darmo.
  • Poziom 14  
    Po wyjęciu dysku, także nie startuje?
  • Moderator Samochody
    W związku z utratą danych identyfikacyjnych, licencja na Windows została zablokowana bo zmienił się identyfikator sprzętu (za jakiś czas powinno się ją dać ponownie aktywować, podobnie powinna przejść aktywacja telefoniczna). Nie powinieneś używać obrazów z MSDN, tylko "czystych" OEM. Jeśli masz naklejkę np. refurbished PC albo niebrandowany OEM lub box, to możesz pobrać obraz instalacyjny ze strony Microsoftu i przygotować nośnik instalacyjny DVD lub pendrive przy pomocy programu "Windows 7 USB DVD Download Tool". Z brandowanym OEMem niestety to nie przejdzie i trzeba zdobyć nośnik z innego źródła (lub zmodyfikować obraz z MSDN). Niestety to nie rozwiąże problemu, bo o ile Windows 7 powinien się aktywować to nie będziesz uprawniony do upgrade do Windows 10, a zarejestrowane dane Windows 10 nie będą się zgadzać więc zarejestrowana licencja nie zostanie rozpoznana.

Aktualizacja do Windows 10 była wykonywana w trybie aktualizacji czy czystej instalacji?

Czy próbowałeś procedury opisanej tutaj (od kroku 2): https://support.hp.com/us-en/document/c02693833

czyt napisał:
    Kolego Moderatorze, przeczytaj co mi napisałeś,(...) -a potem sam potwierdzasz możliwość złośliwych działań HP, czy też producenta systemu.

Grzeczność należy się firmom, które szanują klienta, a nie tym, którzy go tresują. Do rzeczy: jeśli szpoak miał system na partycji instalacyjnej - ukrytej, to prawdopodobnie już jej nie ma. Można próbować przywrócić właśnie ją. Bo to jedyny, legalny nośnik instalacyjny, który posiadał.
    Grzeczność jeszcze nikomu nie zaszkodziła, a sama możliwość to jeszcze za mało by kogoś osądzać i rościć o coś pretensje. Nie sądzę aby HP czy Microsoft zrobił to specjalnie. Coś poszło nie tak i doszło do awarii. Awarie się zdarzają i nie ma sensu snuć jakiś teorii spiskowych, od razu startować z gębą i straszyć policją i sądami. Poza tym jak widzisz, system nie był do końca legalny, bo zainstalowany z nośnika MSDN na kluczu OEM. Nie ma plagi tego typu awarii na sprzęcie HP, więc jest mocno wątpliwe jest aby było to działanie celowe producenta, z drugiej strony mieli problem z UEFI i zdarzały się przypadki uszkodzenia "BIOSów", więc support HP powinien być w stanie pomóc.
  • Moderator Samochody
    Spróbuj wyjąć dysk z laptopa i wtedy spróbować czy zabootuje z pendrive UEFI (choć GRUB działa w ATA i nie powinno być problemu w jakim trybie działa laptop w momencie aktualizacji firmware).

szpoak napisał:
    Piszę "chyba" bo nie chce mi się wierzyć że podczas instalacji systemu i to na dodatek kiedy system instalowany sam się resetuje (ponownie uruchamia) mógł by wtedy zapisywać coś w EFI. No na bank nie może tak być.
    Niestety może... choć tu ewidentnie coś poszło nie tak. Generalnie jeśli nie ma takiej potrzeby wolę nie używać EFI, bo zwłaszcza na starszym sprzęcie jest problematyczny.
  • Poziom 28  
    Zamieść screenshoty z programu AIDA64 z:
    • Komputer -> DMI -> BIOS
    • Komputer -> DMI -> System
    • Komputer -> DMI -> Płyta główna
    • Płyta główna -> ACPI
  • Poziom 28  
    Widać iż tabele ACPI są, a poza tym miałeś zamieścić informacje DMI.
  • Moderator Samochody
    Widać, też że SLIC jest z... DELLa, a to jest przecież HP. Coś mi tu śmierdzi jakimś loaderem (DAZ?) do Windowsa. Mogło być tak, że miałeś Windows 7 z jakiegoś niewiadomego źródła z loaderem (który działa jak rootkit) i w tym stanie próbowałeś zrobić upgrade do Windows 10, którego instalator (lub kod loader) coś nadpisał w pamięci Flash. Druga opcja jest taka, że ten loader wciąż jest na dysku (być może uszkodzony) i sprawia problemy.

Spróbuj wyzerować dysk poza systemem lub na próbę załóż inny dysk.
  • Poziom 28  
    tzok napisał:
    Widać, też że SLIC jest z... DELLa, a to jest przecież HP. Coś mi tu śmierdzi jakimś loaderem (DAZ?) do Windowsa.

Widocznie wgrywał jakiś preparowany Windows. Informacje DMI można uzupełnić np. za pomocą Dr-Bios.com DMI Tools.zip. Numer seryjny i model powinien być na obudowie lub pod baterią.

Link

lub za pomocą HP DMI TOOLKIT.rar
  • Poziom 28  
    szpoak napisał:
    A propos danych DMI to przyznam szczerze że nie wiem o którą zakładkę chodzi.

Zobacz jeszcze raz mój post #14 ale możliwe iż Ty nie masz tej zakładki bo masz właśnie uszkodzone informacje DMI.
  • Poziom 28  
    No to musisz uzupełnić numer seryjny i UUID za pomocą narzędzi które Ci zapodałem. Po tym powinieneś mieć te dane w Komputer -> DMI -> System albo w Komputer -> Podsumowanie jak przewiniesz do samego dołu w AIDA64
  • Poziom 28  
    szpoak napisał:
    Zobacz jakie bajery są tam wpisane:

Czy przypadkiem nie wybrałeś złego układu klawiatury w DOS przed uruchomieniem programu? Obejrzyj sobie ten filmik dokładnie co Ci zapodałem.
  • Poziom 28  
    Próbuj innej wersji programu nbdmifit lub narzędzia HPBxxxx dla innej platformy:
    https://www.elvikom.pl/hp-dmi-tools-serial-number-changer-t3471.html

Jak nie zapisuje do EPROM'u to pewnie chodzi o to iż laptop musi być w trybie MPM (Manufacturer Programming Mode):
    https://www.elvikom.pl/hp-probook-4535s-jaki-dmi-tool-t29695.html#p117183
    http://losiakit.pl/wylaczenie-hp-manufacturing-program-mode/

A UUID możesz wygenerować nowy:
    http://14phoenix.blogspot.com/2013/07/fix-missing-serialproduct-numbers-for.html
  • Moderator Samochody
    szpoak napisał:
    Układ klawiatury PL
    Układ klawiatury masz US... klawiatura PL istnieje, ale zapewne nigdy w życiu jej nie widziałeś. Zrzuty tabel ACPI z systemu aktywowanego loaderem są bezużyteczne.
  • Moderator Samochody
    Z tego co mi wiadomo to te operacje trzeba wykonywać z poziomu czystego DOSu uruchomionego z pendrive, a nie spod Windowsa, w dodatku aktywowanego loaderem (który przesłania to co chcesz modyfikować).