Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kilkustopniowy soft-start do żarówek 12V

witek2874 13 Maj 2017 13:04 573 11
  • #1 13 Maj 2017 13:04
    witek2874
    Poziom 8  

Witam
    Chciałbym zrobić kilkustopniowy układ łagodnego startu do żarówek samochodowych 12V.
    Mam to zrobić na projekt zaliczeniowy lecz nie bardzo wiem jak się za to zabrać.
    Układ miałby posiadać pięć stopni pośrednich aż do całkowitego zapalenia żarówki.
    Przeszukując sieć nie natknąłem się na rozwiązanie tego problemu. Jedynie znalazłem układy jednostopniowe, gdzie softstart jest realizowany za pomocą kondensatora i rezystorów(kondensator odpowiada za czas po jakim zostaną wyłączone rezystory dodatkowe).
    Wymyśliłem że poszczególne stopnie mogły by być realizowane za pomocą rezystorów mocy, lecz nie wiem w jaki sposób sterować ich załączaniem.
    Układ nie może być zrealizowany mikroprocesorowo.
    Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek pomysły i koncepcje.
    Z góry dziękuję za pomoc
    Pozdrawiam

0 11
  • #2 13 Maj 2017 13:23
    Xantix
    Poziom 40  

witek2874 napisał:
    Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek pomysły i koncepcje.

To może ja zarzucę jakąś koncepcję...
    Można zrobić to na bazie tzw. układu wędrujący punkt (służącego do sterowania linijką świetlną), który sterowałby tranzystorami mocy załączającymi poszczególne rezystory. Działałoby to mniej więcej tak. Układ wysterowywuje kolejno następne wyjścia (np. co 0,5 sekundy) i załącza kolejne tranzystory, które przewodząc włączają w obwód kolejne rezystory mocy. Ostatni tranzystor byłby podłączony wprost do żarnika żarówki, co spowodowałoby świecenie pełną mocą.

0
  • Pomocny post
    #3 13 Maj 2017 14:12
    Zbigniew 400
    Poziom 35  

TTL. 7490, 74141, generator na 555.

0
  • #4 13 Maj 2017 15:43
    witek2874
    Poziom 8  

Mógłbyś mi jakiś schemat do tego naszkicować, bo nie wiem za bardzo jak to ma zrealizować?

0
  • #5 13 Maj 2017 15:53
    rs6000
    Poziom 27  

Nie wiem jakie są założenia, czy układ może być dowolnie zrealizowany, czy np. tylko analogowy, jeżeli nie, to najprościej Attiny85 + mosfet i masz tyle stopni pośrednich ile chcesz - ile sobie zaprogramujesz.

Pozdr

0
  • #6 13 Maj 2017 15:55
    Xantix
    Poziom 40  

rs6000 napisał:
    Nie wiem jakie są założenia, czy układ może być dowolnie zrealizowany,
    witek2874 napisał:
    Układ nie może być zrealizowany mikroprocesorowo.

Więc
    rs6000 napisał:
    to najprościej Attiny85 + mosfet

Odpada.

0
  • Pomocny post
    #8 13 Maj 2017 16:48
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Może da się to zrobić na członach RC ładujących się w czasie i wysterowywujące kolejne tranzystory, które dołączając dodatkowe rezystancje powodują, że opór wypadkowy (połączeń równoległych) zmniejsza się... Kilkustopniowy soft-start do żarówek 12V

0
  • #9 13 Maj 2017 18:18
    witek2874
    Poziom 8  

W sumie bardzo dobry pomysł, teoretycznie powinno raczej działać, tylko jak dobrać parametry tego układu RC.
    Jak myślicie sprawdzi się takie rozwiązanie?

0
  • #10 13 Maj 2017 20:35
    Marian B
    Poziom 35  

Jeżeli wymóg wielostopniowego startu jest z góry narzucony, to trudno, trzeba realizować, chociaż w praktyce taka wielostopniowa regulacja jest nie potrzebna, z powodzeniem wystarczy jednostopniowa.

Do regulacji wielostopniowej (płynnej lub skokowej)) najlepszym będzie układ z wykorzystaniem PWM. Odpadnie stosowanie rezystorów i ich przełączanie. Wystarczy w odpowiedni sposób zmieniać wypełnienie impulsów zasilających.

Tu przykład łagodnego startu żarówek w samochodzie z w wykorzystaniem PWM, a także wykorzystanie ich jako światła dzienne o obniżonej mocy.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13360783#13360783

Co prawda układ jest jednostopniowy, ale zrobienie płynnej regulacji, lub kilku stopniowej, to żaden problem.

0
  • #11 14 Maj 2017 13:51
    witek2874
    Poziom 8  

Mógłbyś mi coś bardziej podpowiedzieć jak przerobić to na układ wielostopniowy bez użycia mikrokontrolera?

0
  • #12 28 Maj 2017 16:19
    witek2874
    Poziom 8  

Byłby ktoś w stanie policzyć taki układ, bo traktując to jako dzielnik napięcia symulacje wychodzą bez sensu:
    Oczywiście zasilanie napięciem 12V
    Kilkustopniowy soft-start do żarówek 12V

0