Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Laptop Samsung NP300E5C - reset biosu

kozak1224 13 May 2017 15:34 19335 12
 • #1
  kozak1224
  Level 9  
  Cześć
  W laptopie z Win 8.1 chciałem zainstalować Windows 7. Niestety mimo wyłączenia secure boot, pendrive i płyta dalej nie mogła się zabootować, mimo tego że na innym komputerze działały. Zmieniłem więc UEFI w biosie na UEFI i CSM. Nic to nie dało. Po ustawieniu samego CSM ( teraz wiem, że to był błąd :) ) laptop włącza się do momentu ładowania biosu i loga samsunga i następuje reset. Od samego początku klawisz F2 nie powoduje wejścia do biosu, a teraz kiedy jest potrzebny dalej nie działa :( . Wyjąłem baterie biosu w celu resetu na ponad 40 minut, ale bez skutku. Poszukuję zworek do resetu, ale nie mogę ich zlokalizować na płycie (prawdopodobnie ich nie ma). Potrzebuję pomocy w postawieniu go na nogi.
  Jeszcze raz wyjąłem baterię, teraz poczekam dłużej. Liczę na to, że kondensator jakiś trzyma jeszcze bios przed resetem, a dłuższy czas bez baterii spowoduje reset.
  Jest jeszcze jakaś inna możliwość zresetowania biosu albo wejścia w jego ustawienia?
  Płyta główna tego laptopa to Lampard 14/15 int rev 1.0 a sam laptop to prawdopodobnie Samsung NP300E5C-A02PL (ponieważ wszystkie naklejki już są nieczytelne).
 • #2
  sk1977

  IT specialist
  Po odłączeniu zasilania (zasilacz i bateria) przytrzymaj z pół minuty włącznik. Jak nie pomoże, to wyjmij bateryjkę cmos i zewrzyj jej styki.
 • #3
  kozak1224
  Level 9  
  Dziękuje za odpowiedź.
  Nie do końca rozumiem, mam zewrzeć plus i minus samej baterii czy gniazda. Sama płyta nie posiada zworek, które bym mógł zewrzeć.
 • #4
  sk1977

  IT specialist
  Masz zewrzeć styki w gnieździe, z którego wyjmiesz bateryjkę.
 • #5
  kozak1224
  Level 9  
  Niestety zwarcie styków nie pomogło, dalej bo wystartowaniu biosu następuje reset.
 • #6
  sk1977

  IT specialist
  Jak długo trzymałeś zwarte - przydałoby się co najmniej kilkanaście sekund.
 • #7
  kozak1224
  Level 9  
  Ponad 10 sek, ale spróbuję jeszcze raz. Odpaliłem go teraz bez baterii biosu, to uruchamia się, ale nie ma ekranu ani żadnych dźwięków.
  Trzymałem dobre 30 sekund zwarte gniazdo baterii metalowym wkrętakiem, ale niestety cały czas po włączeniu komputera ładuje się tylko bios i reset.

  Laptop Samsung NP300E5C - reset biosu
  Znalazłem prawdopodobnie zworki, złączyłem ze sobą 1 i 2 pin, ale bez efektów.
 • #8
  remiss
  Level 2  
  Cześć kozak1224,

  Wygląda na to, że trzy lata później popełniłem dokładnie ten sam błąd na moim Samsungu NP300E5C-AF4FR.

  Mam dysk GPT z podwójnym rozruchem (Lubuntu i Windows 10). Wszystko było w porządku, dopóki nie próbowałem zainstalować systemu Windows 7 ze starszego klucza USB (teraz wiem, że nie powinienem, powinienem był użyć klucza UEFI). Zmieniłem z UEFI na CSM. Teraz mój komputer ciągle się restartuje. Mówi "[F2] do konfiguracji [F4] do odzyskiwania", a następnie natychmiast uruchamia się ponownie. Znowu i znowu. Klawisze funkcyjne nie działają (wypróbowałem je wszystkie, od F1 do F12). Próbowałem też ESC i DEL, ale bez powodzenia. Nie mogę uruchomić się na żadnym z dwóch systemów. Nie mogę wejść do BIOS-u i przywrócić do UEFI. Usunąłem również dysk twardy, ale mój komputer ciągle się restartuje, nawet bez dysku twardego.

  Czy udało Ci się naprawić system? Jak rozwiązałeś swój problem?

  [Edycja]
  Rozwiązany. Usunąłem główną baterię i baterię CMOS i zwarłem złącza na 10-15 sekund, aby upewnić się, że ewentualne kondensatory zostały rozładowane. BIOS został automatycznie zresetowany do UEFI i mogłem ponownie uruchomić Lubuntu. Mam nadzieję że to pomoże.
 • #9
  aliamad
  Level 2  
  Mam dokładnie ten sam problem (po tym samym procesie z podwójnym uruchomieniem). Czy możesz mi dać znać, jak mogę zwierać złącza? Chciałbym spróbować, czy to rozwiązanie działa u mnie.

  Wielkie dzięki.
 • #10
  remiss
  Level 2  
  Cześć Ali,
  Możesz użyć dowolnego małego metalowego przedmiotu. Osobiście użyłem prostego spinacza - un puzon, po francusku ;) - że wygiąłem tak, że może dotykać obu styków na płycie głównej. Mała 5-centowa moneta też może załatwić sprawę, jeśli uda się ją włożyć w miejsce, w którym powinna znajdować się bateria.
 • #11
  aliamad
  Level 2  
  Wielkie dzięki!
  Wygląda na to, że nie działa z moim problemem, ale dziękuję za odpowiedź. Spróbuję jeszcze raz, może robię to źle.
  Dzięki jeszcze raz.
 • #12
  kindlar
  Level 41  
  Jeśli masz dostęp do drugiego laptopa, to wyjmij dysk ze swojego i włóż do tego drugiego. Zainstaluj system do pierwszego uruchomienia, wtedy zamień dyski ponownie. Dokończ instalację w swoim laptopie.
 • #13
  aliamad
  Level 2  
  Dziękuję kindlar, spróbuję tego rozwiązania.

  Twoje zdrowie.