Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Załączenie przekaźnika krótkim impulsem - sterownik bramy garażowej

sztux 13 May 2017 23:54 1461 1
 • #1
  sztux
  Level 9  
  Witam
  Chcę samodzielnie skonstruować napęd do bramy garażowej. Do tego celu myślałem wykorzystać sterownik dwu-kanałowy który za pomocą pilota poda krótki impuls na otwieranie bądź zamykanie bramy. Chce wykorzystać silniczek np od wycieraczek z jakiegoś auta 12V, fotokomórkę w progu, wyłączniki krańcowe.
  Mam wobec tego kilka pytań
  1. Czego użyć by krótki impuls ze sterownika na pilota zwarł przekaźnik? Czytałem o właściwościach tyrystora czy on się nada?
  2. Sterowanie silnikiem lewo prawo myślałem o zastosowaniu dwóch par przekaźników - w pierwszej parze (impuls na otwieranie) pierwszy poda plus drugi minus na silnik w drugiej parze (impuls zamykania) odwrotnie na te same dwa piny silnika by wywołać działanie z kolei w drugą stronę. Czy może tak być czy istnieje prostszy sposób?
  3. Gdzie wpiąć wyłącznik krańcowy i fotokomórkę by przerwać obwód (wyłączyć aktywny przekaźnik i zatrzymać bramę) czy gdzieś do tyrystora jeżeli oczywiście będzie on pełnił rolę łącznika czy gdzieś do przekaźnika? I czy ma on przerywać obwód plusowy czy minusowy?
  4. W razie np. zacięcia bramy co zastosować by przy większym obciążeniu rozłączyć zasilania do silnika by nie spalić go bądź nie uszkodzić mechanizmy napędowego czy czegokolwiek innego?

  Oczywiście chciałbym wszystko wykonać w miarę prosto i tanio. Proszę o podpowiedzi i sugestie, propozycje innych rozwiązań i patentów by zrealizować cel i by działało w miarę bezawaryjnie.
 • #2
  sosarek

  Level 43