Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TAMAT500 miota nią przy starcie wirowania i urwany amortyzator

14 Maj 2017 08:09 1959 3
  • Poziom 10  
    Witam

koniec końców, na prośbę rodziców zajrzałem do starego Tamata. Pralka jeszcze ładnie śmiga, ale "lata" po łazience jak załącza się wirowanie. Dodam, że nie zawsze tak się dzieje. To zależy jak "wejdzie" w obroty, czy pranie równomiernie rozłoży się w bębnie przed startem wirowania - tak ja to zauważyłem, nie wiem, czy słusznie.
    Pierwsza sprawa to jest niewypoziomowana, ale nie dało się ruszyć śrub (nóżek). Od wewnątrz widać, że są przerdzewiałe, przynajmniej te dwie od frontu. Na tą chwilę wd40 i może ruszą. Jednak zauważyłem zniszczony amorek z jednej strony. Mocowanie przy bębnie jest w porządku. Amor z drugiej wydaje się ok, suchy. Gdzie mógłbym dostać taki amortyzator, ew. zamiennik?
    Dodatkowo silnik obija o płytkę (już jest wyszczerbiona) przy nawet nie bardzo dużym wsadzie (ostatnio prany był jeden koc) i potrafi stukać. Czy to kwestia sprężyn? Dostrzegłem dwie. Czy można je wymienić? Czy zacząć od amorka? Znów, może silnik jest za bardzo obniżony? Pasek wymieniany był jakieś 6-7 lat temu. Teraz widać, że jest trochę postrzępiony i w dwu miejscach trochę naderwany.

Co mógłbym sam, postarałbym się naprawić, wymienić, dlatego proszę o pomoc i cenne rady.

Dziękuję.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Witam.
    Nowego amortyzatora już takiego nie kupisz, ale możesz zaryzykować zakup używanego z demontażu. Te same amortyzatory były stosowane w rodzimych Polarach i to w wielu modelach.
    Musiałbyś szukać z nowszych modeli Polara z lat 90tych bo te z Polarów PS663,Luny też już mogą być zużyte. Trzeba by szukać ogłoszeń w Twojej okolicy byś mógł sprawdzić stan amortyzatora przed zakupem.
    Pytanie tylko czy warto, ponieważ są do nabycia nowe zamienniki tych amortyzatorów lecz niestety nie będą już tak trwałe bo są to amortyzatory cierne a oryginał był olejowy. Będą częściej wymagały wymiany, ale będą nowe. Musisz szukać amortyzatora do Polara np. PS.
    Jest spory wybór w sklepach internetowych, ale może je dostaniesz w sklepie z częściami AGD w Twoim mieście i powinny być tańsze niż w sklepie internetowym.
    Jeżeli zdecydujesz się na zakup zamienników to wymień oba.
    Pasek też warto by wymienić bo za jakiś czas i tak się urwie.
    Sprężyny nie powinny być uszkodzone i myślę że wymiana amortyzatorów usunie problemy ze skakaniem pralki i tłuczenie pralki o podłogę.

Dodano po 33 [minuty]:

Jeśli będziesz chciał kupić nowe amortyzatory to pamiętaj by kupić z otworem montażowym fi 10. Pasek klinowy powinien mieć oznwczenia rozmiaru i według nich trzeba kupić nowy.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Jeżeli da się wyciągnąć trzpień z amortyzatora, to można przyspawać urwaną główkę i jeszcze popracuje.
  • Poziom 10  
    Dzięki za odp. :)