Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa ROVa/łodzi podwodej-pytania

14 Maj 2017 12:31 1500 8
 • Poziom 3  
  Witam
  Już od dawna mam zamiar zbudować zdalnie sterowanego ROVa/łódź podwodną z kamerą , ale nie miałem pomysłu jak się za to zabrać . Teraz gdy już zdobyłem trochę wiedz chciałbym w końcu go skonstruować ale mam kilka pytań:

  1.Silnik główny i uszczelnianie
  Chciałbym żeby konstrukacja wyglądała mniej więcej tak : Budowa ROVa/łodzi podwodej-pytaniaROV.png Download (20.88 kB)
  Z tyłu pojazdu znajdowałby się jeden dwukierunkowy główny silnik napędowy . Jako że posiadam taki silnik https://www.gimmik.net/Silnik_HSP_klasy_540_-...tPrTogQEEmgWn0n2TLc8hlVXB1Zysk00fEaApXg8P8HAQ to zastanawiam się czy mógłbym go użyć jako napęd główny ze śrubą napędową z tyłu pojazdu? Druga sprawa to uszczelnienie silnika . Chciałbym zrobić coś takiego : https://www.youtube.com/watch?v=wIcCz5m9LwQ&t=284s . I teraz pytanie czy silnik nie przegrzał by się w takim zamknięciu i na jakiej maks głębokości takie rozwiązanie by działało?

  2.Silniki manewrowe
  W łodziach podwodnych nie ma takich silników tylko stery z tyłu modelu ale ja chciałbym połączyć cechy Rova i łodzi(zbiornik balastowy) . Silniki byłyby 2 po bokach i w zależności od kierunku kręcenia łódź obracała by się .I teraz pytanie jakie silniki byłyby do tego lepsze małe szczotkowe czy małe bezszczotkowe? A jeśli bezszczotkowe to czy można je ochronić przed wodą tak jak na filmie?

  3.Zbiornik balastowy
  Po dokładnym przeczytaniu tej strony http://www.modelepodwodne.pl/technika zdecydowałem się na elastyczny zbiornik balastowy(system balonikowy) ponieważ wydaje mi się najprostszy. I teraz pytanie czy mogę użyć takiej pompy https://botland.com.pl/pompy/6966-pompa-wodna-6v-z-igla.html ? Czy na głębokości 2m będzie przepuszczać wodę? Drugie pytanie jak wykonać zawór? Czy może to być zwykłe serwo zaciskające dopływ wody do pompy(rurke z wodą)?

  4.Kadłub
  Kadłub mam zamiar wykonać z rur PCV i druku 3D . I pytanie czy druk 3D jest wystarczająco wytrzymały do zadań pod słoną wodą? I jeszcze jedno jak zrobić otwór do wymiany akumulatora i części w kadłubie? Czy wystarczy przykręcana klapka z sylikonowymi uszczelkami?

  5.Sterowanie
  I tu może być najtrudniej . Na początku chciałem aby łódź była sterowane z brzegu i jeszcze z FPV . Jednak po namyśle stwierdziłem że było by to za trudne . Aktualnie chce sterować Rovem poprzez arduino i moduły nrf24l01 2.4ghz . Pytanie na jaką odległość takie radio było by sterować łodzią z lądu . Trochę o tym czytałem i woda tłumi prawie wszystkie fale więc zasięg wynosiłby może jakieś 50cm . A co jeśli nadajnik również umieści się w wodzie . Myślałem o tym żeby zrobić sterowanie na arduino i nrf24l01(tych o większym zasiegu z anteną) i wsadzić je np do balonu . Wtedy radio byłoby wodoodporne ale co z zasięgiem? Czy pływanie obok modelu z radiem w ręku coś by dało?

  Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Kuba Kadłubaj napisał:
  Jako że posiadam taki silnik https://www.gimmik.net/Silnik ...2TLc8hlVXB1Zysk00fEaApXg8P8HAQ to zastanawiam się czy mógłbym go użyć jako napęd główny ze śrubą napędową z tyłu pojazdu?


  Przecie ten silnik ma może 10W...

  Kuba Kadłubaj napisał:
  Chciałbym zrobić coś takiego : https://www.youtube.com/watch?v=wIcCz5m9LwQ&t=284s . I teraz pytanie czy silnik nie przegrzał by się w takim zamknięciu i na jakiej maks głębokości takie rozwiązanie by działało?


  Partolonko do projektu szkolnego - raz zademonstrować i wyrzucić.

  Kuba Kadłubaj napisał:
  moduły nrf24l01 2.4ghz


  2,4GHz przez wodę. Masz niezłą fantazję...
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Kuba Kadłubaj napisał:
  To jaki jest inny sposób na ochrone silników ? Czy simeringi byłyby lepsze?


  Dławnica jak w pompie i umieszczenie silnika w częsci suchej. Simmering dla kilkumetrowej głebokosci może wystarczyć.

  Kuba Kadłubaj napisał:
  Jaka częstotliwość byłaby lepsza? Nadałoby się 433 mhz?


  Jak najniższa, liczona w kilohercach. O ile w ogóle realizacja takiego sterowania się powiedzie.
  Poczytaj o sterowaniu drogą galwaniczną (elektrody zanurzone w wodzie).
 • Poziom 41  
  Kuba Kadłubaj napisał:
  2.Jaka częstotliwość byłaby lepsza? Nadałoby się 433 mhz?


  Aparatura 27 MHz powinna wystarczyć.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  1 PAWEL napisał:
  Aparatura 27 MHz powinna wystarczyć.


  Przed finalnym zastosowaniem sugerowałbym przetestować - odbiornik z kolorowymi LEDami na wyjściach mechanizmów wykonawczych, do weka i na sznurku zarzucić do wody z łódki.