Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dolmar PS33 - jak wymienić łożyska wału i uszczelniacze

hhep 14 May 2017 17:30 1536 2
Bosch
    hhep
    Level 9  
    Witam.Mam problem z naprawą tej pilarki.Zakupiłem ją uszkodzoną,okazało się po jej rozebraniu że zniszczone kompletnie są łożyska wału i uszczelniacze.Jakim cudem nie wiem,przecież konstrukcja tej pilarki jest taka że prędzej powinna cała się rozsypać.No i mam problem.Na moje oko wymagałoby to prasy do łożysk,ale nie mam takowej...Co wobec tego mam zrobić?Metoda siłowa typu młotek i rurka do wybicia nie zdaje egzaminu,no i jest jeszcze montaż w drugą stronę....tylko jak?Wdzięczny będę za wszelkie pomysły.
  • Bosch
    Staszek49
    Level 35  
    Jeśli oba łożyska są zniszczone, to nie mając właściwego ściągacza możesz je równomiernie "zbijać" z wału silnika. Można to uczynić małym przecinakiem lub śrubokrętem i "odsuwać" od wykorbienia wału uważając, aby nie skrzywić wału.
    Do tej czynności raczej prasy nie użyjesz, natomiast w przypadku zakładania nowych łożysk zalecam właściwą ostrożność, aby ich nie uszkodzić. Podobnie należy postępować z uszczelniaczami wału.
    Materiał poglądowy na ten temat znajdziesz na forach.
    hhep
    Level 9  
    Dzięki za zainteresowanie tematem.Problem polega na tym że łożyska i uszczelniacze zostały w obudowie karteru.Wał da się wyjąć dopiero po rozpołowieniu karteru,a łożyska i uszczelniacze nabija się(wprasowywuje)tylko z zewnątrz.Nie ma możliwości wyjęcia kompletu razem z wałem.Łożyska są igiełkowe.

Dodano po 15 [godziny] 40 [minuty]:

Nawiązując do tematu wymiany łożysk i uszczelniaczy w Dolmarze PS33.Dzisiaj postanowiłem pojechać do zakładu mechanicznego.Przy użyciu prasy łożyska wychodzą i wchodzą bez problemu więc jeśli komukolwiek zdarzy się naprawa takiej lub podobnej piły nie warto kombinować.Prasa do łożysk to jedyne rozwiązanie.Łożyska i uszczelniacze są tak ściśle dopasowane że inny sposób ich montażu i demontażu skazuje nas na ich zniszczenie.Do montażu grzbiety uszczelniacza i łożyska trzeba lekko przesmarować olejem.