Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bosch SPS53E08EU - błąd E15 i uszkodzony moduł sterujący

dontmów 14 May 2017 22:22 3693 23
Bosch
 • #1
  dontmów
  Level 18  
  Witam,
  zmywarka pokazała wczoraj błąd E15. Wyczytałem, że jest to spowodowane wyciekiem do tacki ociekowej. Rozebrałem zmywarkę, uszczelniłem wyciek i poskładałem pomijając jedynie boczki i górę aby móc zweryfikować efekty mojej pracy. Jakież było moje zdziwienie gdy po podłączeniu zmywarki do prądu i wciśnięciu włącznika usłyszałem jedynie strzał w module sterującym (o ile tak się nazywa ten podzespół - w każdym razie mam na myśli płytkę z przekaźnikami i całą elektroniką).

  Przed podłączeniem byłem pewien, że moduł nie został zalany ani kropelką wody. Podłączyłem go tak jak w oryginale (robiłem zdjęcia podłączenia żeby wykluczyć pomyłkę, ale i tak się chyba nie da inaczej bo wtyczki są tak zrobione, że inaczej nie pasują). Nie wiem co się stało ale jednak się stało... Czy możecie Koledzy powiedzieć mi jak to naprawić?

  Widok płytki z góry żeby było jasne o którą mi chodzi. W kółku zaznaczyłem dwa elementy, które są przydymione. Podobnie jak powyżej, ale z innej perspektywy aby było lepiej widać oznaczenia niebieskiego elementu.
  Bosch SPS53E08EU - błąd E15 i uszkodzony moduł sterujący Bosch SPS53E08EU - błąd E15 i uszkodzony moduł sterujący Bosch SPS53E08EU - błąd E15 i uszkodzony moduł sterujący Bosch SPS53E08EU - błąd E15 i uszkodzony moduł sterujący
  Widok od dołu fragmentu płytki pod elementem białym z poprzednich zdjęć (przekaźnik)? Element biały - oznaczenia.
  Będę wdzięczny za pomoc!
 • Bosch
 • #2
  dontmów
  Level 18  
  Czy Ktoś jest w stanie mi pomóc?
 • Helpful post
  #3
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  Zwarcie na przekaźniku, musiałeś coś pomylić z połączeniami, moduł pewne da się naprawić, trzeba wszystko wyczyścić, odtworzyć przepaloną ścieżkę i przelotkę, być może dać nowy przekaźnik i znaleźć powód, który był powodem tych uszkodzeń.
  Jeśli jesteś pewien połączeń w module, to musisz po przewodach dojść, co załączał ten przekaźnik i tam szukać problemu.
  Jak nie błędne podłączenie, to może piny od przekaźnika oparły się o jakąś metalową część w obudowie ? .. gdybanie na odległość , szukaj :)
 • #4
  dontmów
  Level 18  
  Jestem Ci bardzo wdzięczny Kolego, że odezwałeś się w tym temacie.
  Mam rozumieć, że przekaźnik nie koniecznie jest uszkodzony a może tylko zwarty w środku? Mam go spróbować rozebrać i to zweryfikować czy źle to zrozumiałem?
  Jeśli przekaźnik jest uszkodzony to czy można go jakoś "na krótko" ominąć? Pytam, bo pomyślałem, że gdyby tak się dało to bym go ominął jakąś cieniutką żyłą z przewodu aby w razie czego posłużyła za "bezpiecznik topikowy" i spróbował bym to podłączyć jeszcze raz. Gdyby było źle podłączone to mój bypass by się przepalił. A jeśli okazało by się, że gdzieś była kropelka wody to już do tej pory by wyschła. Byłem 100% pewien że nie jest moduł zalany i połączenia nie są pomylone. Ale logika nakazuje mi myśleć, że coś musiało być nie tak. Tak jak wspomniałeś może coś innego w zmywarce nie pracowało jak należy (może właśnie przez zalanie delikatne). Starałem się o to bardzo dbać ale nie wykluczam swojego błędu. Zwłaszcza, że jestem takim grzebaczem i zanim coś wyrzucę staram się to naprawić ale nie jestem serwisantem więc o błąd w moim przypadku prościej.
  Gdybyś mnie poinstruował jak ugryźć temat to bym pokombinował jeszcze. Jak by taki sposób "na krótko" zadziałał to bym wiedział, że wszystko jest OK a należy tylko ogarnąć sterownik.
 • Helpful post
  #5
  TONI_2003
  Moderator
  dontmów wrote:
  Mam rozumieć, że przekaźnik nie koniecznie jest uszkodzony a może tylko zwarty w środku? Mam go spróbować rozebrać
  Nie Masz go odlutować od pyty PCB, a to nie będzie łatwo i na styki cewki przekaźnika podać napięcie 12V (sprawdzić czy przełącza prawidłowo zestyki) :D
  Bosch SPS53E08EU - błąd E15 i uszkodzony moduł sterujący
 • #6
  dontmów
  Level 18  
  Dobrze. Tak zrobię. Szkoda, że nie można tego zrobić jak jest wlutowane w PCB. Ale jak to jedyna opcja to nie widzę innego wyjścia jak zastosować się do rad osób, które jednak wiedzą w tej materii o wiele więcej :)
  Zdam relacje.

  --------------- edycja ---------------
  Przekaźnik wylutowany - nic trudnego :D
  Widać punkty lutownicze uszkodzone.
  Mam pomysł aby na razie spiąć przekaźnik z PCB na przewodach. Łatwiej będzie w razie czego poprawiać ścieżki, odlutować gdyby zaszła konieczność itd. Zgodzi się ze mną Kolega czy nie?
  Przekaźnik sprawny.
  Bosch SPS53E08EU - błąd E15 i uszkodzony moduł sterujący Bosch SPS53E08EU - błąd E15 i uszkodzony moduł sterujący Bosch SPS53E08EU - błąd E15 i uszkodzony moduł sterujący
 • Bosch
 • #7
  TONI_2003
  Moderator
  dontmów wrote:
  Przekaźnik wylutowany - nic trudnego
  Waśnie widać kolego jak było "łatwo" :D i ile narobiłeś szkód, ale o wiele więcej narobiłbyś bez :cry: Zatem nie wiem czy nawet mam Ci radzić tak czy inaczej... Trzeba uzupełnić wszystkie uszkodzenia i powyrywane przelotki. Zrobić pomiar obu diod przy tym kondensatorze oraz pomiar jego samego plus ta ścieżka idąca pod nim.
  Bosch SPS53E08EU - błąd E15 i uszkodzony moduł sterujący
 • #8
  dontmów
  Level 18  
  Quote:
  Waśnie widać kolego jak było "łatwo" :D i ile narobiłeś szkód, ale o wiele więcej narobiłbyś bez :cry:
  Szkód? Robiłem to powoli i delikatnie, a oberwane punkty lutownicze domyślam się powstały na skutek strzału o którym napisałem w poście nr. 1. Nie robiłem nic na siłę więc aż mi głupio, że poddane to zostało ocenie negatywnej - zwłaszcza, że nie pierwszy raz coś wylutowuję i nie wyrywam przy tym punktów lutowniczych. :-(
  Quote:
  Zatem nie wiem czy nawet mam Ci radzić tak czy inaczej...
  Ależ oczywiście, a zmywarka i tak nie działa. Może być dzięki Koledze jedynie lepiej. Ale też nie będę miał żadnych pretensji jak się nie uda, i tak jestem bardzo wdzięczny.
  Quote:
  Zrobić pomiar obu diod przy tym kondensatorze
  Mają być wlutowane podczas pomiaru czy wylutowane?
  Quote:
  pomiar jego samego
  Raczej na wylutowanym się mierzy z tego co wiem?
  Quote:
  plus ta ścieżka idąca pod nim
  Z nią co mam zrobić?
 • #9
  dontmów
  Level 18  
  Kolego czy był byś uprzejmy podać mi info które pozwoli mi dokonać pomiarów tak jak Ty sobie tego życzysz?
 • #10
  dontmów
  Level 18  
  Pytanie z innej mańki. Czy w zmywarce tej można podłączyć coś nie tak? Czy istnieje możliwość podpięcia nie tej wtyczki co trzeba do danego gniazda? Pytam bo pomyślałem że może poszukam używanego sterownika ale nie chciał bym kupić i spalić po podłączeniu. Chcę się upewnić czy istnieje możliwość tego że coś podłączam nie tak. Ja uważam że zarówno przy sterowniku jak i przy pompach i innych elementach zmywarki wtyczki są tak skonstruowane że nie da się podłączyć ich w niewłaściwe miejsce chyba że na siłę je wbijając czego oczywiście nie robiłem...
  Zatem czy ktoś może potwierdzić bądź zanegować tezę że w tej zmywarce są wtyczki idioto odporne?
 • #11
  zielinskii
  Level 15  
  Nie da sie podłączyć w inne miejsca. Bo mają te jak by wyżłobienia. Można jedenie podłączyć tą małą wtyczkę z 2 czerwonymi kablami obok. Ale też nie raz się z nią pomyliłem ale od tego płytka się nie pali. Zapewne gdzieś ci woda naleciała
 • #12
  dontmów
  Level 18  
  No właśnie. Czyli teoretycznie zakupienie dobrej płytki i usunięcie zwarcia sprawę mi rozwiąże. Czy jest możliwość sprawdzenia czy jest zwarcie bez podłączania płytki? W sensie nie chciał bym żeby to nowa płytka była testerem. Pewnie miernikiem jakoś można to zrobić ale czy zechce Kolega mi w tym dopomóc? Poprowadzić mnie przez ten proces? Poprzedni Kolega zaczął ale chyba nie wystarczyło Mu sił dla laika :-)
  Mogę liczyć na pomoc?
 • Helpful post
  #13
  User removed account
  Level 1  
 • #14
  dontmów
  Level 18  
  O kurczę! Kolego właśnie chyba dotknąłeś sedna problemu... W zmywarce jest taka mała wiązka w kształcie litery "Y". Podłączyłem jej dwa końce do modułu a jeden do pompy... nie zauważyłem że jeden z nich zamiast do modułu powinien być przy drugiej pompie. Normalnie zamroczyło mnie. Nie widziałem wolnego gniazda... Chyba sam zepsułem moduł przez nieuwagę. Masakra aż mi głupio jeśli to się potwierdzi. Czy masz może jakąś rozpiskę podłączenia tych wtyczek?


  PS Jednym zdaniem rozwaliłeś system. Chyba to przełom w ustaleniu co nie gra. Ale jeśli mam kupić moduł to muszę mieć pewność że go podłączę we właściwy sposób.

  Jak możesz Kolego to rzuć z łaski swojej czy teraz jest OK. Wcześniej ten jeden od pompy był podłączony w miejscu oznaczonym strzałką... powiem Ci że ogólnie wiele rzeczy w domu naprawiam. Na elektronice się nie znam ale tu zapytam tam podpatrzę i zrobię. Ale takie wtopy mi się nie zdarzają bo zawszę dokładnie fotografuję. Przyznam że tutaj zrobiłem od niechcenia ze dwa zdjęcia bo zobaczyłem wtyczki idioto odporne to zlekceważyłem zagrożenie... Wtyczki są idioto odporne ale nie "ja odporne" :-(
  No nic może jednak kupię ten moduł i to poskładam ale muszę mieć pewność że dobrze podłączam. Jak mi w tym byś pomógł to byśmy to ogarnęli. Jak nie to kupię nową. Tyle w temacie.
  Poniżej foto.

  Bosch SPS53E08EU - błąd E15 i uszkodzony moduł sterujący Bosch SPS53E08EU - błąd E15 i uszkodzony moduł sterujący Bosch SPS53E08EU - błąd E15 i uszkodzony moduł sterujący Bosch SPS53E08EU - błąd E15 i uszkodzony moduł sterujący
 • #15
  User removed account
  Level 1  
 • #16
  dontmów
  Level 18  
  Ja tę wtyczkę podłączyłem do modułu:
  Bosch SPS53E08EU - błąd E15 i uszkodzony moduł sterujący

  Czyli teraz mam wszystko dobrze?

  A jak mogę sprawdzić czy gdzieś prócz tego mam zwarcie?

  Pytam, bo chcę to ustalić nim rozejrzę się za modułem.
 • #17
  User removed account
  Level 1  
 • #18
  dontmów
  Level 18  
  Quote:
  Zapamiętasz na całe życie :)

  Oj zapamiętam, zapamiętam.
  Co do modułów to spotkałem się ze stwierdzeniem że są zaprogramowane bądź nie. Domyślam się, że ja potrzebuję zaprogramowany. Tak? Samemu się pewnie tego nie zaprogramuje? Jakie moduły można kupić? Czy są tutaj jakieś wymagania i musi być idealnie taki jak mój czy jeśli numer będzie się różnił ale obudowa taka sama i wtyczki też to można brać bo to od tożsamego modelu? Możesz Kolego nieco światła rzucić?
 • #20
  dontmów
  Level 18  
  Quote:
  SPS53E08EU/?

  SPS53E08EU/01
 • #21
  zielinskii
  Level 15  
  Musisz kupić identyczny bo jak kupisz inny to niektóre programy mogą nie działać albo mogą być poprzestawiane. Jest jeszcze inny sposób. Można kupić używany moduł z nawet innym panelem sterującym i podmienić, wystarczy by moduł miał takie same podłączenia. A niektóre moduły różnią sie 1 -2 wtyczkami. Ostatnio takie komplety sprawne po 150 zl sprzedawałem
 • #22
  dontmów
  Level 18  
  Ja tam do szczęścia nie potrzebuję wielu programów. Na ścisłość jest ich kilka a najczęściej korzystam z jednego. Okazjonalnie używam drugiego i mycia szybkiego ale to okazjonalnie. Najczęściej lecę na jednym. Jak by nawet miało nie mieć jakichś programów to pal go sześć ale żeby działało. Ale fakt faktem jak już kupować to kupię taki jaki mam. Zakupienie samego modułu jest OK? Nie trzeba jakoś go programować do panelu sterującego? Nie wiem. Pytam bo w dzisiejszych czasach to już wszystkiego się można spodziewać. To jest plug&play? Co oznacza w takim razie że moduł zaprogramowany?
 • #23
  nares
  Home appliances specialist
  dontmów wrote:
  Nie trzeba jakoś go programować do panelu sterującego?

  Trzeba kupić zaprogramowany.
 • #24
  dontmów
  Level 18  
  Chciałem kupić moduł używany ale nieopłacalna zabawa więc zrezygnowałem z naprawy.