Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sonel MPI 540Sonel MPI 540
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Symulacja działania uziomu siatkowego - zasadność wyników

15 Maj 2017 04:44 1779 2
  • Poziom 2  
    Piszę pracę w której przedstawiam symulacje komputerowe działania uziomu siatkowego.
    Z badań wyszło między innymi, że uziom stalowy zapewnił niższą rezystancję uziemienia uziomu, niż uziom miedziany.

Wartości konduktywności, które zostały przyjęte:
    miedź: 5,882*10^7 [S*m^-1]
    stal: 8,571*10^6 [S*m^-1]
    Oba uziomy miały identyczną budowę i umieszczone były w gruncie o konduktywności 0,01 [S*m^-1]

Chciałbym spytać o zasadność tych wyników. Skoro rezystywność materiału jest odwrotnością konduktywności to dlaczego niższą rezystancję zapewnił uziom stalowy?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
  • Poziom 35  
    A na czym te badania polegały? Zakopałeś dwie identycznych wymiarów siatki i zmierzyłeś rezystancję?
    Jasne że nie, zatem jak możemy ocenić wyniki nie znając algorytmów jak zostały uzyskane?
  • Poziom 2  
    W sumie to właśnie tak to wyglądało jak pisałeś.
    Model przedstawiony został na załączonym rysunku. Wszystkie obliczenia symulacyjne przeprowadzone zostały w programie COMSOL. Ja jedynie zbudowałem model i wymusiłem przepływ prądu źródłem prądowym. Na środku modelu jest badany uziom, a na brzegu sonda pomiarowa. Reszta to gleba.
    Wyliczona rezystancja dla sytuacji gdzie uziom i sonda są miedziane to 4,484 Ω, a dla tych elementów wykonanych ze stali to 4,456Ω.
    Symulacja działania uziomu siatkowego - zasadność wyników