Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

gigantyczny rachunek za prąd licznik po badaniu niby sprawny

15 Maj 2017 11:48 894 12
  • Poziom 2  
    Witam
    Przez okres zimowy miałem rachunki za prąd w granicach 300 zł. w domu działa lodówka,bojler oraz piec elektryczny (kaflowy z grzałkami) plus ewentualnie komputer czy podłączony telefon pralka nie chodzi od ok 3miesięcy mam umowę na 2 taryfy dzień i noc ze względu na włączanie na noc wyżej wymienionego pieca mieszkanie jest stare i jeżeli np. włączyłem pralke to nie mogłem już włączyc piekarnika ze względu na strzelające korki więc jak widac zbyt wiele sprzętów jednorazowo nie może chodzic mieszkanie większośc dni jest puste ponieważ ja oraz moja dziewczyna z którą mieszkamy we dwoje pracujemy od rana (8/10) do ok 22 jak to już jest pracując w gastronomii w każdym bądz razie tak jak pisałem wcześniej cały czas dostawaliśmy rachunki na ok 300 zł a ostatni dostaliśmy na prawie 3000 zł. licznik został wysłany do badania a w odpowiedzi dziś dostaliśmy że działa dobrze.
    Moje pytanie brzmi skąd mógł wziąc się taki rachunek skoro niemożliwe jest zużycie takiej ilości energii chociaż by ze względu na wyskakujące korki. Oraz co powinienem dalej zrobic.
    Jeżeli taki temat już był to przepraszam za zaśmiecanie forum.
    Z góry dziękuję za odpowiedzi
  • Poziom 23  
    Rachunki po 300 zł to była prognoza czy rzeczywiste zużycie?
    W pierwszym przypadku, być może była za niska i teraz nadeszło wyrównanie.
  • Poziom 2  
    haderach napisał:
    Rachunki po 300 zł to była prognoza czy rzeczywiste zużycie?
    W pierwszym przypadku, być może była za niska i teraz nadeszło wyrównanie.

Rzeczywiste zużycie mamy co 2 miesiące spisywany licznik
  • Poziom 23  
    Jeśli uszkodzenie licznika wykluczyć (protokół z ekspertyzy), to pozostaje uszkodzenie któregoś z urządzeń (piec grzał na okrągło? - porównaj zużycia w II taryfie z poprzednich i obecnego rachunku) lub uszkodzenie instalacji albo ktoś Ci się podpiął pod Twój licznik z jakąś grzałką:(. Zima długa....
  • Poziom 2  
    haderach napisał:
    Jeśli uszkodzenie licznika wykluczyć (protokół z ekspertyzy), to pozostaje uszkodzenie któregoś z urządzeń (piec grzał na okrągło? - porównaj zużycia w II taryfie z poprzednich i obecnego rachunku) lub uszkodzenie instalacji albo ktoś Ci się podpiął pod Twój licznik z jakąś grzałką:(. Zima długa....

piec tylko na noc.
    jak moge sprawdzic czy ktos się podpiął?
  • Poziom 23  
    Oczywiście, że sprawę trzeba wyjaśnić. Jednak w przypadku kolegi, licznik już był poddany ekspertyzie i błędny jego odczyt raczej został wykluczony.
    Na protokole powinien być podany jego stan w chwili zdjęcia i przekazania do badania.
  • Poziom 21  
    Co to znaczy piec tylko na noc? Ile godzin grzeje faktycznie?
    Aby mieć 100% pewności należy spisać z urządzeń domowych informacje o poborze mocy, pomnożyć przez czas jaki były używane, pomnożyć ile dni pomnożyć wg stawek operatora energii i dodać opłaty stałe i heja, musi wyjść to samo. Błędy systemu rozliczania się zdarzają i jak najbardziej trzeba pójść i pokrzyczeć troche w BOKu ale zanim to zrobisz sprawdź faktycznie ile zużywasz dziennie prądu.

Jeżeli np. Piec kaflowy z grzałką elektryczną średnio zużywa coś pewnie ok. 3kW, niech grzeje przez 4h dziennie bo nie wiem jak nim sterujesz i ile faktycznie czasu działa to masz 12kW * 30 dni * 6 miesięcy = 2160kWh (stawka regionalna * 30 dni * 6m-cy +opłaty jednostkowe stałe do tego doliczyć trzeba zmienną jakościową + opłaty przesyłowe itp w sumie nagle robi się ok 1241zł - a to tylko sam piec.
  • Poziom 23  
    Poza tym, masz teraz nowy licznik. Spisz jego stan i obserwuj zużycie. Jeśli automatyka pieca Ci się zacięła (wątpię, byś załączał go ręcznie każdego dnia), to natychmiast to wyłapiesz.
  • Poziom 32  
    Sprawdź też taryfę na fakturze bo może zmieniłeś lub podpisywałeś nową umowę i wybrałeś taryfę G11. Najlepiej zamieść kilka faktur rozliczeniowych z zamazanymi danymi wrażliwymi to zobaczymy co jest.
  • Poziom 43  
    Po pierwsze zy masz 3 czy 1 fazę?
    Po drugie jaki miałeś licznik?
  • Poziom 23  
    Adamcyn napisał:
    To oznacza, że piec nie był używany.

Chyba jednak był. 150 zł na miesiąc znikąd się nie wzięło. Jeśli większość zużycia była w II taryfie, to wychodzi kilkanaście kWh średniodobowego, nawet po uwzględnieniu opłat stałych. To tak na szybko, może się mylę :). Opłaty stałe zależne od mocy i licznika (3 fazowy - 1 fazowy).