Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GA-P35-DS3L, C2Q Q6600 - Komputer po wył./uśpieniu włącza się po paru sekundach

kosti1122 15 Maj 2017 18:18 558 8
  • #1 15 Maj 2017 18:18
    kosti1122
    Poziom 12  

Witam. Problem, który mnie nurtuje to samoczynne włączanie się komputera po ok. 5 sekund od jego wyłączenia lub uśpienia hardware'owo lub software'owo (przyciskiem na obudowie lub klikając w systemie "Zamknij"/"Uśpij"). Problem wygląda następująco. Kiedy kliknę "Zamknij" lub "Uśpij" lub wcisnę przycisk wyłączania na obudowie, system przygotowuje komputer do tej czynności, po czym się on wyłącza. Wszystko jest dobrze niestety tylko do 5 sekund, kiedy komputer włącza się... wyświetla się pierwsza faza testów POST (informacje o CPU, ilość RAM itp.), później druga faza (informacje o dyskach). Dopiero wtedy komputer ładuje system. Kiedy komputer samoczynnie się włącza, muszę go wyłączyć przyciskiem i już nigdy więcej się nie włącza (oczywiście do momentu ponownego wyłączenia). Ostatnio zauważyłem też, ze komputer nie potrafi wrócić do innego punktu przywracania systemu, kiedy ta opcja była w potrzebie. Wszystkie opisane wyżej problemy miałem na Windowsie 7, jak i na Windowsie 10. Chociaż chciałbym odnieść się do Windowsa 7, ponieważ to zaczęło się dziać rok temu, kiedy na nim "siedziałem", a od samych początków tego systemu nie miałem żadnych problemow z przywracaniem, usypianiem i wyłączaniem komputera. Oba systemy były instalowane na czysto z płyty (nie potrafi on zbootować systemu z USB, jakby ktoś wiedział jak mi pomoc to może się w tej kwestii także wypowiedzieć). Chciałbym też dodać, że od paru tygodni za każdym razem po włączeniu komputera jestem zmuszony zmienić inne gniazdo LAN w routerze, pod które podłączony jest komputer, ponieważ wyświetla mi się komunikat o braku połączenia z internetem. Czy ktoś wie, co się dzieje z tym sprzętem? Może płyta główna powoli odmawia posłuszeństwa? Liczę na pomoc z Waszej strony. Pozdrawiam.

Poniżej przedstawiam specyfikację mojego 10 letniego sprzętu:
    - OS - Windows 10 Pro
    - PSU - Corsair VS550 550W
    - MOBO - Gigabyte GA-P35-DS3L
    - CPU - Core 2 Quad Q6600
    - GPU - GTX 470 SOC
    - RAM - 2x 2GB 800MHz GoodRAM + 2x 2GB 800MHz Kingston
    - SSD - GoodRAM Iridium Pro 240GB
    - HDD - SAMSUNG HD753LJ 750GB

0 8
  • Metal Work Pneumatic
  • #2 15 Maj 2017 18:37
    pitrala1
    Poziom 33  

Czy podkręcałeś procesor, bawiłeś się coś w biosie?

0
  • #3 15 Maj 2017 18:56
    kosti1122
    Poziom 12  

Nawet nie raz. Aktualnie ustawienia BIOSu są ustawione na domyślne. Jedynie wyłączyłem logo płyty głównej przy włączaniu komputera.

0
  • Metal Work Pneumatic
  • Pomocny post
    #4 15 Maj 2017 19:28
    pitrala1
    Poziom 33  

Co do drugiej sprawy - w przypadku gdy pokazuje brak połączenia z internetem, wejdź w start->wpisz cmd->enter ->wpisz ipconfig /all ->enter -> wrzuć screena

To samo zrób po zmianie portu w routerze.

0
  • #5 15 Maj 2017 20:50
    kosti1122
    Poziom 12  

GA-P35-DS3L, C2Q Q6600 - Komputer po wył./uśpieniu włącza się po paru sekundach

Chciałbym dodać, że komputer potrafi się uspać (po 20min, bo tak ustawiłem w opcjach zasilania) i się nie włączyć ponownie, ale to zdarza się 1 na 10 razy :P To samo tyczy się wyłączania z poziomu systemu, czy po prostu przyciskiem. Też zapomniałem opisać o jeszcze jednym problemie. Ten akurat występuje od tygodnia. Mianowicie kiedy korzystam sobie normalnie z komputera - nagle tracę obraz, jest ciemność, dioda na monitorze z zielonej zmienia się na pomarańczową (brak sygnału), a karta graficzna zaczyna kręcić wentylatorami na maxa. Może to jakoś też nakieruje kolegę do diagnozy? :P Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #6 15 Maj 2017 23:18
    pitrala1
    Poziom 33  

Wiele możliwych rzeczy - wszystko tutaj wskazuje na 2 rzeczy - zasilacz i płytę główną.

Na początek możesz obejrzeć kondensatory (czy nie są spuchnięte) na obu tych podzespołach, potem w miarę możliwości podmieniać kolejne z nich.

Co do internetu, widać że router za 1 razem niepoprawnie przydzielił bramę, jeśli korzystasz z komputera tylko w jednym miejscu i przy jednym routerze to:
    wejdź w panel sterowania
    centrum sieci i udostępniania
    po lewej zmień ustawienia karty sieciowej
    na karcie ethernet ( powinna być aktualnie włączona, podłączona, nazwa to połączenie lokalne lub podobne) kliknij prawy, właściwości
    kliknij w protokół internetowy w wersji 4, pod listą kliknij w właściwości
    kliknij użyj następującego adresu IP
    wpisz:
    192.168.1.105
    255.255.255.0
    192.168.1.1
    poklikaj ok, problem powinien zniknąć

0
  • #7 19 Maj 2017 22:37
    kosti1122
    Poziom 12  

Witam. Przepraszam za "chwile" nieobecności, ale komputer odmówił mi posłuszeństwa. Wróciłem po wymianie karty graficznej na Gigabyte Geforce 9600GT, którą miałem od nowości w tym komputerze. Tak, GTX 470 SOC odmówił mi posłuszeństwa zawiadamiając 1 długim piknięciem i 3 krótkimi (błąd GPU), a właściwie to buzzer w płycie głównej zawiadomił. Jednak przed błędem GPU doświadczałem czarnych ekranów co godzinę od ostatniego restartu komputera. Następnego dnia czarny ekran pojawił się już ledwo po załadowaniu systemu. Nie wytrzymałem i wyciągnąłem kartę ze złącza AGP i ja ponownie wsadziłem - po tym już "umarła". Po włączeniu diody informujące o "fazach zasilania" zapalają się na ułamek sekundy i gasną. Jeżeli kolega jest na siłach w pomocy mi z tą kartą graficzną to chętnie z niej skorzystam ;)

Odpowiadając na pytania wyżej od pomocnego kolegi pitrala1. Kondensatory nie są spuchnięte. Akurat w mojej płycie głównej są kondensatory elektrolityczne polimerowe (według producenta mają większą żywotność od zwykłych elektrolitycznych) i przejeżdżając palcem nie znalazłem żadnych wypukłości. Jak na razie nie doświadczyłem żadnych problemów związanych z usypianiem komputera oraz z połączeniem internetowym, które były opisywane przeze mnie wyżej. Możliwe, ze to efekt placebo. Na razie tematu nie zamykam i będę się odzywał, jeżeli problemy znów powrócą. Punkciki przelałem. Pozdrawiam i jak na razie dziękuję za pomoc.

0
  • #9 23 Maj 2017 17:08
    kosti1122
    Poziom 12  

Witam. Komputer działa bez zarzutu. Wszystko śmiga i mnie nie wyprowadza z równowagi :) Ustawiłem ręcznie adresy IP i zawsze jest połączenie z internetem bez żadnych problemów. Przed zamknięciem tematu chciałbym się spytać kolegi pitrala1 co zrobić, żeby router prawidłowo przydzielał bramę, jak kiedyś? Nie chcę znowu wracać na elektrodę z tym samym problemem np. po formacie :D W ustawieniach routera nic nie grzebałem i nie mam pojęcia dlaczego tak się dzieje. Router to TP-Link TD-W8901G. Pozdrawiam.

0
  Szukaj w 5mln produktów