Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana zaworów przed wodomierzem i za nim - opłata 180zł

Krek15 16 May 2017 10:44 23583 20
    Krek15
    Level 15  
    Witam

Fotografia przedstawia wodomierz z dwom zaworami przed i za nim. Pierwszy ma rączkę ale przepuszcza wodę i to sporo. W drugim rączki brak i zamykanie na siłę nic nie daje. woda i tak się leje.

Wymiana zaworów przed wodomierzem i za nim - opłata 180zł

Zgłosiłem do wodociągów fakt wymiany zaworów na nowe. Argumentowałem to tym że oba przepuszczają wodę i są w takim stanie jak widać. Dodałem że instalacja ma ok 8 lat. Ma prawo skorodować i tak dalej.

W odpowiedzi otrzymałem informacje wymiana zaworów jest płatna 180 zł. W tym plombowanie jest wliczone w cenę. Zawory musi pan nabyć na własny koszt. My przyślemy pracownika do wymiany.

Teraz pytanie. Z tego co mi się wydaje do tak samo jak w instalacji elektrycznej zabezpieczenie przedlicznikowe a w tym wypadku przed wodomierzem jak i sam wodomierz należą do dostawcy mediów. O ile koszt zaworów za dwie sztuki 20 zł to 180zł za robociznę ... Trochę to dziwne. Moim zdaniem to chyba w ich interesie leży wymiana obu zaworów i to na swój koszt.. Sam nie dam rady bo uszkodzę plomby. Dodatkowo opłacają z rachunek za wodą mam tez koszt w postaci abonamentu. Wiec tym bardziej wymiana obu zaworów powinna leżeć w ich interesie.

W razie awarii nie zakręcę wody bo nie ma jak. Oni sami chcąc wymienić licznik musza ją zakręcić na zaworze i bum zonk. Bo woda będzie się lać dalej. Chyba ze pójdą na ulicę i zakręcą ów główny zawór.
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    stanislaw1954
    Level 43  
    Czy to jest dom, czy mieszkanie? Bo jeśli dom, to możesz sam dokonać wymiany, lub znaleźć fachowca, który to wykona taniej, a pozostanie tylko zgłosić zaplombowanie, być może za niedużą opłatą.
    Krek15
    Level 15  
    Szukałem umowy ale niestety przepadła. Nie wykluczone, że podczas włamania kiedy spalili nam cześć dokumentów licząc na wywołanie pożaru. Na szczęście bez tragedii dla domu. Jest to dom jednorodzinny na własność. Samemu i owszem wymienić mogę, pytanie tylko co z zasuwą główna nawet drgnie. Wiec nie mam jak zakręcić wody ani na zaworach ani na zasiewie na ulicy.
    stanislaw1954
    Level 43  
    Krek15 wrote:
    Samemu i owszem wymienić mogę, pytanie tylko co z zasuwą główna nawet drgnie. Wiec nie mam jak zakręcić wody ani na zaworach ani na zasiewie na ulicy.
    Właśnie i tu jest problem, a "wodziarze"sobie muszą poradzić, tylko że chcą drogo...
    Krek15
    Level 15  
    Jestem w stanie zrozumieć pewne koszty. Ale gdy wchodzi sprawa zalania mieszkania i np zamykania zaworów to już inna droga. Niech wodomierz zacznie przepuszczać wodę. I co dalej zanim zgłoszę to zaleje połowę piwnicy bo nie ma jak zakręcić wody. Wymieniali już raz wodomierz do legalizacji. Wtedy działało teraz kolejne dwa lata lekko z niepokojem patrze. Moim zdaniem po jakiś czas choć raz w roku lub na 2 lata powinni przeglądać sprawności zasuw na ulicy. Ta nie była ruszana od 8 lat. Wiec i ona ma prawo. a nie chce przez siłę bo jeszcze coś wykręcę i będzie zonk. Już tak straż pożarna zrobiła. Pomyliła się w efekcie czego wykręciła drążek z zasuwy. Wiec ekipa kopała i wymieniała.
    stanislaw1954
    Level 43  
    A wystarczyłoby raz na jakiś czas wejść do piwnicy poruszać pokrętłem zaworu, a gdy ciężko chodzi "fuknąć" np. WD , lub silikonem w spraju i wszystko byłoby w lepszym stanie. Być może ten zawór widoczny po prawej na zdjęciu, bez pokrętła jest jeszcze do uruchomienia. Trzeba użyć szczotki stalowej, może też WD.
    neo_dc
    Level 32  
    Zgloś, że chcesz zamknąć dopływ wody do domu, bo masz wyciek, ale zasuwa nie działa. Musza przyjechać i bezpłatnie naprawić zasuwę, wtedy sobie wymienisz zawory.
    stanislaw1954
    Level 43  
    neo_dc wrote:
    Zgloś, że chcesz zamknąć dopływ wody do domu, bo masz wyciek, ale zasuwa nie działa.
    No nie wiem, czy taki "numer" się uda, bo mogą odpowiedzieć, ze ma dwa zawory do dyspozycji : przed i za wodomierzem, z których może skorzystać. Chyba że ten przeciek określi na wejściu do budynku, przed tymi zaworami. Ale czasem takie nieuzasadnione wezwanie może też być odpłatne.
    jerry1960
    Level 35  
    Szukaj firmy która zajmuje się wymiana zaworów za pomocą zamrażania. Później tylko opłata za plombowanie.
    stanislaw1954
    Level 43  
    jerry1960 wrote:
    Szukaj firmy która zajmuje się wymiana zaworów za pomocą zamrażania
    I myślisz, że będzie znacznie taniej?
    jerry1960
    Level 35  
    Koszt takiej usługi to około 50-60 PLN , oczywiście + zawory.
    Krek15
    Level 15  
    Zawory oba pracują udało się je ruszyć tyle że po zamknięciu zaworów woda mimo to się leje. WD tu nie pomoże stawiam że kulki w zawodach są zniszczone lub teflon. Zobaczymy co będzie dalej.
    stanislaw1954
    Level 43  
    WD służy między innymi do rozruszania oski zaworu, ale nie do uszczelnienia kuli zaworu w środku.
    Waldemar z Kaszub
    Level 29  
    Podstawą "tworzenia" własnej instalacji wodno- grzewczej jest montowanie zaworów z dławicami.
    Te chociaż trochę droższe służą znacznie dłużej i używane okresowo nie "zakamienieją" a jeżeli zaczną przeciekać to głowicę można w prosty sposób uszczelnić.
    Zygaqra
    Level 34  
    Nie sądzę aby dostawca wody bezkarnie potraktował samowolne zerwanie plomb, kto zagwarantje, że licznik, w czasie operacji wymiany zaworów, nie został przekręcony lub rozregulowany.
    stanislaw1954
    Level 43  
    Zygaqra wrote:
    Nie sądzę aby dostawca wody bezkarnie potraktował samowolne zerwanie plomb, kto zagwarantje, że licznik, w czasie operacji wymiany zaworów, nie został przekręcony lub rozregulowany.
    Dlaczego samowolne? Uzgadnia się, że wymieniam zawory, dostaję zgodę na zerwanie plomb. Po wymianie zaworów zgłoszenie, że można oplombować. Tak się często zdarza przy wymianie bezpieczników przedlicznikowych w zasilaniu energią elektryczną.
    mietek440
    Level 17  
    Zgłoś że masz przeciek na zaworze przed wodomierzem . Ten zawór należy do nich . Przynajmniej tak jest w moim mieście . Hydraulikowi dasz na flaszkę wymieni ci drugi - ten jest twój .
    101pawel
    Level 27  
    Krek15 wrote:
    Zgłosiłem do wodociągów fakt wymiany zaworów na nowe.....
    W odpowiedzi otrzymałem informacje wymiana zaworów jest płatna....
    Jak to zglosiłeś i w jaki sposób Ci odpowiedzieli.
    Miałem podobny przypadek, zawory były mosiężne, grzybkowe, instalacja i samo przyłącze ocynk, co po kilkunastu latach spowodowało widoczną korozję elektrochemiczną. Zrobiłem parę zdjęć, opisałem problem w wysłanym z zdjęciami do wodociągów mailu i otrzymałem dwa terminy wymiany - całkowicie bezpłatnej! O umówionej godzinie zajechał samochód brygady awaryjnej i zrobili co trzeba. Nie tylko nie zapłaciłem za nowe zawory, ale i niezbędne dodatkowe złączki. Trwało ok. 1 godzinę, a na koniec pokwitowałem zestawienie zużytych materiałów i czas trwania wymiany.
    Aha, bo zapomniałem, - było jeszcze płukanie rury między zasuwą leżącą poza moją posesją, a licznikiem. Za zużytą wodę nie płaciłem, bo chwilowe - prowizoryczne ujęcie zrobili przed licznikiem, ale pozycję "płukanie" też kwitowałem.
    Pozdrawiam
    Krek15
    Level 15  
    Po kolejnej wizycie dodam burzliwej stwierdzili, że wymienią zawory na swój koszt. O ile zrzucili na mnie stan zaworów twierdząc że ich nie osuszam i dlatego są w takim stanie za co ich wyśmiałem to resztę zrobią. Najwidoczniej chcą wygładzić kasę niewiedzą. O ile powiedziałem że za wodomierzem jest to już mój odcinek to już przed nim to do nich należy. A ja się nie podejmuję żadnych prac z tym związanych. Powiedziałem im że za dostarczenie wody i przyłącze to ich sprawa aby było sprawne. Nie ja mam dbać o zasuwę ale to ich sprzęt i do nich to należy. Oczywiście każdy miał swoje argumenty. W ostateczności wymiana będzie w pełni darmowa. Dodałem tylko że w przypadku zalania domu cala winę zwalę na nich z powodu braku odpowiednich zabezpieczeń które powinny być na tyle sprawne na ile zdolne do odcięcia dopływu wody. Teraz zostaje poczekać do przyszłego tygodnia.
    andrzej lukaszewicz
    Level 39  
    Wymień na zawory dobrej jakości z dławicami i z dobrymi uchwytami- najlepiej odlewane ze znalu lub z grubszej blachy 2-3mm, a nie te wytłaczane z cienkiej.
    Nowe zawory spryskaj specyfikiem typu tectyl ( wosk do profili zamknietych- odpycha wodę) nie będzie tak szybkiej korozji z powodu kondensacji pary wodnej na zimnych zaworach.
    A najlepiej zastosuj zawory grzybkowe.