Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wentylacja kominowa, ciąg w domu z lat 60-tych, poprawa modyfikacja komina.

Pioro33 16 May 2017 11:23 5580 9
 • #1
  Pioro33
  Level 19  
  Witam,
  borykam się z problemami w działaniu moich kominów i zastanawiając się co mogę zrobić aby poprawić ich działanie rozważam kilka rozwiązań. Będę wdzięczny za pomoc w zrozumieniu problemu i wprowadzeniu zmian.

  Sprawa dotyczy domku jednorodzinnego z lat 60-tych mającego 2 kominy odmurowane z cegły klinkierowej ale tylko te części wychodzące poza dach reszta z lat 60-tych.

  Problem jaki się pojawia to niestety ale zauważam regularnie brak ciągu z efektem zaciągania (cofania się) powietrza do wnętrza domu. I o ile tak się dzieje w luftach wentylacyjnych to niestety ale z jakiegoś powodu zauważam takie same zjawisko w lufcie wylotu spalin pieca gazowego gdzie rura kwasoodporna poprowadzona jest od samego pieca do samego wylotu komina – jest to dla mnie trudne do zrozumienia.

  Aktualne rozwiązania w kominach:

  Komin nr 1 – 3 lufty, skrajne wentylacyjne (piwnica i kuchnia), środkowy piec gazowy cały luft wypełniony rurą kwasoodporną.
  Wszystkie lufty są odkryte od góry na równi z czapką betonową (oprócz środkowego z którego wystaje Kwasówka od pieca). I dodatkowo skrajne wentylacyjne lufty mają boczną kratkę ale tylko z jednej strony komina (a chyba powinny być po 2 stronach?).

  Zdjęcia:
  Wentylacja kominowa, ciąg w domu z lat 60-tych, poprawa modyfikacja komina. Wentylacja kominowa, ciąg w domu z lat 60-tych, poprawa modyfikacja komina.


  Komin nr 2 – 3 lufty, wszystkie wentylacyjne (pokój, piwnica, łazienka). Co prawda w tym kominie od góry skrajne lufty są zamknięte (czapka nie ma dziur) ale mają boczne kratki z czego tylko jeden z nich ma boczne kratki po obu stronach (łazienka), ten co ma jedną kratkę to luft od pokoju który regularnie zaciąga powietrze.  Zdjęcia:
  Wentylacja kominowa, ciąg w domu z lat 60-tych, poprawa modyfikacja komina. Wentylacja kominowa, ciąg w domu z lat 60-tych, poprawa modyfikacja komina. Wentylacja kominowa, ciąg w domu z lat 60-tych, poprawa modyfikacja komina. Wentylacja kominowa, ciąg w domu z lat 60-tych, poprawa modyfikacja komina.


  Moje obserwacje:

  1. Każdy z kominów ma po jednym lufcie którego kratki są w piwnicy, w jednym pomieszczeniu czyli łączą się poprzez pomieszczenie. Nie wiem czy ma to znaczenie.
  2. W tym samym pomieszczeniu w piwnicy gdzie łączą się lufty jest dodatkowo otwór w bocznej ścianie (mający w przeszłości , w założeniu wentylować, czy natleniać jeszcze jak był piec węglowy). Nie wiem czy ten boczny otwór ma znaczenie.
  3. Reszta luftów nie ma połączenia z niczym innym po prostu idą od podłogi w górę i pod sufitem pomieszczenia są kratki wentylacyjne.


  Moje propozycje poprawienia pracy całości:

  1. Zrobić 2 nowe czapki betonowe na kominy (każda z 3 okrągłymi otworami) i w otwory wsadzić nasady kominowe wspomagające ciąg kominowy (z kawałkiem rury wpuszczonym w otwory – bez rury w cały lufcie).
  2. I pytanie czy w takim przypadku zamurować wszystkie boczne kratki? Zostawiając je moje rozwiązanie nie ma sensu.
  3. Zrezygnować z mojej propozycji i zostawić odkryte od góry lufty a dla każdego luftu wentylacyjnego zrobić kratki po obu stronach komina?
  4. Zrezygnować z mojej propozycji i zrobić pełną czapkę (zatkać górne wyloty) i zostawić tylko boczne ale jak wyżej z kratką po obu stronach komina?


  Przykłady nasad, ewentualnie który lepszy, na jaki zdecydować się w moim przypadku?

  Wentylacja kominowa, ciąg w domu z lat 60-tych, poprawa modyfikacja komina. Wentylacja kominowa, ciąg w domu z lat 60-tych, poprawa modyfikacja komina.


  Dziękuję za wszystkie porady, wskazówki.
 • #2
  stanislaw1954
  Level 43  
  Moim zdaniem, kratki na kominie powinny być z obu stron, oczywiście u góry komin ma być zamknięty. Przy silniejszym wietrze nie dochodzi do wdmuchiwania powietrza do komina, tylko powietrze przepływa na zewnątrz drugą kratką. Kłopoty z wentylacją często są spowodowane zbyt szczelnymi oknami.
 • #3
  Pioro33
  Level 19  
  Dziękuję za odpowiedź.
  Rzeczywiście kratki z obu stron zdecydowanie powinny być.
  To, że ich nie ma wygląda na błąd stawiacza kominów. Trudno też zrozumieć dlaczego jest jedna boczna kratka i odkryta góra komina.
  Dlatego chcąc to uporządkować założyłem ten temat.
  Wskazane rozwiązane jest jednym z tych co podałem - pytanie co z innymi?
  Jeśli chodzi o szczelność okien to niestety moje nie są szczelne, kwalifikują się do wymiany a czasem to słychać jak szeleści przez nie powietrze :)
 • #4
  stanislaw1954
  Level 43  
  Wszystkie przewody wentylacyjne powinny być wyprowadzone nie górą, ale bokami na obie strony.
  Co do nasady na rurę odprowadzającą spaliny lepiej niech wypowie się jakiś kominiarz, lub gazownik.
 • #5
  BANANvanDYK
  Level 40  
  Dom z lat sześćdziesiątych, ale pewnie obecnie "po remontach" zmienił się układ i przeznaczenie pomieszczeń? Należałoby przeanalizować jak obecnie ma działać wentylacja, tj. z których pomieszczeń ma nawiewać a z których wywiewać powietrze, aby to przypadkiem nie działało w drugą stronę (np. z łazienki do innych pomieszczeń).
  Kominy nad dachem do poprawki. Natomiast kocioł gazowy oraz kotłownia - musi posiadać kratkę nawiewową umieszczoną z zewnątrz 2m nad poziomem gruntu. Kwestia do oceny przez gazownika.
 • #6
  Pioro33
  Level 19  
  Prawdopodobnie pierwotnie rozkład kominów i położenie luftów miało umożliwić podłączenie piecy kaflowych, co miało złożyć się na ogrzanie całego domu. Nie wiem jak w takim przypadku powinna być rozwiązana kwestia który luft wyciąga a który zaciąga ale to nie ma znaczenia w tym momencie. Cześć kominów ta wystająca poza dach została kiedyś tam postawiona do stanu jaki jest na zdjęciach.
  Aktualnie interesuje mnie wyciąg w każdym z luftów. Ewentualnie zaślepienie któregoś (lub obu) wyciągających z piwnicy, w której jest otwór nawiewowy w ścianie. I tutaj zależałoby mi na fachowej opinii aby przerobić to zgodnie ze sztuką (której osobiście nie znam). Nie wiem czy taki układ jak teraz nie zakłóca się nawzajem lub jeszcze inne niekorzystne zjawiska.
 • #7
  stanislaw1954
  Level 43  
  Czytając jeszcze raz dokładnie 1# nie rozumie co
  Pioro33 wrote:
  Wszystkie lufty są odkryte od góry na równi z czapką betonową
  Przecież tam widać, że na 1 i2 zdjęciu komin ma 2 kratki w bocznych przewodach i rurę w środkowym. Jak mam rozumieć wyraz "odkryte'?
 • #8
  Pioro33
  Level 19  
  Ujmę to inaczej: lufty odkryte od góry to znaczy że w czapce betonowej są "dziury" (3 konkretnie bo taka jest ilośc luftów). Czyli mamy każdy luft odkryty od góry dzięki dziurom w czapce, mając przy tym boczną kratkę (z jednego boku komina) - oprócz jednego luftu który ma kratki po obu bokach (ta informacja jest w opisie).
 • #9
  stanislaw1954
  Level 43  
  Pioro33 wrote:
  lufty odkryte od góry to znaczy że w czapce betonowej są "dziury"
  Przyglądam się zdjęciom i tego nie widzę, nie są dokładnie z góry pokazane. Ostatnie zdjęcie,pokazuje komin od góry i gdzie są te otwory?
 • #10
  Pioro33
  Level 19  
  Rzeczywiście w drugim kominie boczne lufty nie są otwarte od góry. Popełniłem błąd w opisie ale problem nadal jest (opis poprawiłem).

  Szukając informacji mogę stwierdzić, że te dwa moje kominy nie są poprawnie postawione a przynajmniej na pewno nie są postawione zgodnie z instrukcją mówiącą, że powinny być minimum 60cm powyżej kalenicy. W zasadzie stwierdzam, że są postawione na równi z kalenicą lub do 10cm powyżej.

  To prawdopodobnie jest odpowiedzią na część problemów.
  W tym przypadku jest mi najbliżej do rozwiązania:

  1. Zrobić 2 nowe czapki betonowe na kominy (każda z 3 okrągłymi otworami) i w otwory wsadzić nasady kominowe wspomagające ciąg kominowy (z kawałkiem rury wpuszczonym w otwory – bez rury w cały lufcie). Wpuszczona rura będzie na tyle długa aby weszła w komin i wystawała 60cm powyżej kalenicy (co mam nadzieję zniweluje problem aktualnej wysokości komina i nie spowoduje potrzeby jego murowania wyżej.
  Przy tym rozwiązaniu zostaną zamurowane kratki boczne lub szczelnie zaślepione.

  Dzięki temu mam nadzieję, że wymuszę wyciąg z pomieszczeń z których mi na tym zależy.

  Będę wdzięczny za uwagi co do kierunku w którym chcę iść.