Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zbudowana jest fabryka kliknięć?

TechEkspert 16 Maj 2017 11:56 7509 11
 • #1
  TechEkspert
  Redaktor
  Jak zbudowana jest fabryka kliknięć?
  Polubienia, odsłony, ilość pobrań aplikacji to wskaźnik za którego sztuczne zwiększenie niektórzy decydują się zapłacić. Jak wygląda miejsce gdzie realizowana jest usługa udająca kliknięcia unikalnych użytkowników?
  W obecnych czasach większość dużych rozwiązań IT kojarzy się z wirtualizacją, centrami obliczeniowymi, chmurą.
  Na filmie poniżej okazuje się, że farma kliknięć została zbudowana w oparciu o dużą liczbę smartfonów.
  Skupiając się wyłącznie na aspektach technicznych tego oszustwa ciekawe jak rozwiązano problem zasilania, komunikacji, zdalnego sterowania, być może chłodzenia?


  Link


  Rozwiązania w których liczy się wyłącznie najniższy koszt różnią się znacząco od np. niezawodnych centrów obliczeniowych, ale skoro działają i realizują stawiane wymagania to być może jest to optymalna droga, np. popularne do niedawna kopalnie kryptowalut wyglądały tak:

  Link  Źródło:
  https://www.youtube.com/watch?v=NXvzhYnlTU0
  https://www.youtube.com/watch?v=K8kua5B5K3I
 • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
 • #2
  Jawi_P
  Poziom 34  
  TechEkspert napisał:
  Skupiając się wyłącznie na aspektach technicznych tego oszustwa ciekawe jak rozwiązano problem zasilania, komunikacji, zdalnego sterowania, być może chłodzenia?

  Nie rozumiem problemu. Problem zasilania rozwiązano jak resztę widoczną na fotografii. Za regalami są przedłużacze z ładowarkami, nikt nie bawił się w jakieś zintegrowane zasilanie etc.
  Po jakimś czasie będą na aukcjach do kupienia te smartfony, do kosza nie pójdą. A skąd elementy kopalni krypto-waluty na portalach teraz? Tak samo, likwiduje się kopalnie bo zjada więcej prądu niż zarabia to trzeba temat podtrzymać, żeby się sprzętu pozbyć.
 • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
 • #4
  TechEkspert
  Redaktor
  @Jawi_P chodzi mi o problem skali, jeżeli mają tego np. 10tyś to nawet jeżeli używają oryginalnych ładowarek to np. próba załączenia takiego zespołu regałów wyzwoli zabezpieczenie nadprądowe, pewnie trzeba zadbać o jakąś sekwencyjność zasilania.
  Przy dużej liczbie telefonów oszczędności na rachunkach za prąd mogą przynieść modułowe zasilacze o wysokiej sprawności obciążone nominalną mocą.

  Co z komunikacją, można włożyć do każdego SIM, ale pytanie czy pobliski BTS przygotowany jest na takie zagęszczenie telefonów,
  można wykorzystać WiFi ale pytanie czy przy takim zagęszczeniu anten transmisja będzie możliwa oraz jakie rozwiązanie wybrać aby prezentować się więcej niż jednym IP najlepiej zmiennym w czasie.

  Ciepło też może być problemem jeżeli pomnożymy je przez 10tyś...
 • #5
  Tremolo
  Poziom 43  
  W firmie której pracowałem stosowano mocno zabezpieczone systemy sterowania działające na 2,4GHz można było odpalić bodajże 16 na raz w niewielkiej odległości kanał + kanał zapasowy. WiFi bardzo niszczyła niezawodność. Dużo lepiej działały układy na 868MHz które miały do 24 nadajników/odbiorników w niewielkiej przestrzeni. Tu pewnie część idzie przez BTS a część idzie poprzez Wi-Fi. Mogli użyć kilka routerów rozdzielonych ścianami, każdy na inny kanał. To wszyskto do szybkiego łącza. Dziwie się, ze nie zastosowano do tego jakichś komputerów jednopłytowych czy wirtualnych.

  Przy zagęszczeniu telefonów jakie jest w Anglii w niewielkim mieście przy pełnym zasięgu LTE internet rwie jak diabli. CO dopiero przy takim mieście telefonów schowanym w szafie. Co do zmiennego IP to pewnie jakaś aplikacja VPN + proxy nie wykrywalne dla mechanizmów kontrolujących "nieprawidłowe" kliknięcia.
 • #6
  TechEkspert
  Redaktor
  Ew. kabelek USB poza zasilaniem mógłby pozwalać też na transmisję danych, ciekawe czy dałoby się podłączyć (najlepiej wirtualną) kartę ethernet na USB. Z drugiej strony mogłoby być to rozwiązanie bardziej kosztowne niż wspomniane WiFi i zespół AP działających na różnych kanałach.
 • #7
  Jawi_P
  Poziom 34  
  TechEkspert napisał:
  @Jawi_P chodzi mi o problem skali, jeżeli mają tego np. 10tyś to nawet jeżeli używają oryginalnych ładowarek to np. próba załączenia takiego zespołu regałów wyzwoli zabezpieczenie nadprądowe, pewnie trzeba zadbać o jakąś sekwencyjność zasilania.

  No przy skali 10 tys może tak, ale ja bym idąc po taniości, podłączył przedłużacze do tablicy z przełącznikami. Pod każdy przełącznik po ileś zasilaczy i problem udarów prądowych przy włączaniu rozwiązany. Sekwencyjność również manualna. ;)
 • #8
  Tremolo
  Poziom 43  
  Podejrzewam, że to idzie multiplekserowo, być może nawet niektóre wifi są odłączane co jakiś czas, babka co tam pracuje nie ma 10 000 palcy. Ma zaledwie 20-ścia. Nie widać żeby pracowała nogami, więc połowa odpada. Klika i tak góra dwoma. Może na podłodze ma przełączniczki WiFI, przełącza nożnie blok telefonów, nawet ładowarek i kanałów Wi-Fi. Może być więcej rozdzielnic. Policzyli pewnie jaki jest maksymalny prąd itp.
 • #10
  Tommy82
  Poziom 40  
  Po pierwsze cel biznesowy jest prosty.
  Robienie aplikacji na telefony stało się silnie eksploatowanym biznesem.
  Wszystko zależy od ilości pobrań pozycja w wynikach i tak dalej.
  Dla tego jest tak nachalna reklama wszystkiego. Tu nie tylko chodzi o kliki ale i o pobrania.
  Matematyka jest prosta (kwoty w uproszczeniu i z palca) tworzymy apke za 1000$ na reklamę wydajemy 9000$ zarabiamy na apce 12000$ w miesiąc. Mamy 20% zysku z kapitału albo i więcej przy relatywnie niewielkim ryzyku.
  Oni celują w te 9000$. To w zasadzie interes jak z pozycjonowaniem.
  Dla porównania jak pamiętam tanie linie lotnicze dają zwrot z inwestycji gdzieś w okolicach 3%.
  Tak że jak ktoś myśli ze stworzy apkę i zawojuje świat to ma szanse jak jeden do 100 albo 1000.
  Duży kapitał wykrzywił ten rynek czego dowodem jest ta w gruncie rzeczy kuriozalna farma klików..

  Technicznie jak bym to zrobił:
  Po pierwsze telefony w low coście, mogą być nawet używki i tak dalej. No chyba że klikamy w ajwaj. Po drugie żadne WIFI bo to żre prąd i nie będzie dobrze działało w takim środowisku.
  Po trzecie fon z otg kabel dual żeby można było ładować do tego zasilanie i karta sieciowa usb.
  W zasadzie jak by się uparł można by użyć switchy usb i internet też po usb tunelować.

  Do tego byle jakie switche nie zarządzalne nawet 100 megabitów starczy byle uplinki miały gigowe a nawet 10G (jasne tu można by zaszaleć nawet i postawić porządne switche żeby potem nie mieć kłopotów z diagnostyką jakiejś pajęczyny) Do tego łącze na światełku za parę dolarów i po wszystkim.
  Zasilanie to też nie problem co z tego ze telefon ma ładowarkę 2A skoro ładować będzie się (strzelam) 20-50% czasu pracy zatem zasilanie można przełączać sekcjami automatycznie najlepiej bateria przecież zadziała jako bufor a jako zasilacz wykorzystać nawet przerobioną spawarkę ;) dodatkowo bez modułu wifi i radio mamy z głowy dwa pożeracze, podświetlenie na minimum i już mamy oszczędność prądu. W zasadzie wyświetlacz może być nawet wyłączony bo po co ma świecić. Klikać będzie i tak agent sterowany z komputera sterownika farmy.

  Raczej nie wyobrażam sobie żeby ktoś płacił za transfer po LTE jakiemuś operatorowi.
  Jest jeszcze kilka problemów które się pojawią ale wymyślając problemy wymyśliłem od razu ich rozwiązania.
 • #11
  Tremolo
  Poziom 43  
  Żaden opłacający te oszustwo biedak nie widzi nieprawidłowych kliknięć? W Adsense wystarczy to samo IP parę razy, miasto i blokują konto na zawsze.
 • #12
  Tommy82
  Poziom 40  
  @Tremolo
  Ale nie chodzi o nieprawidłowe kliknięcia. Zresztą co to obchodzi człowieka który za to płaci. Dla niego istotny jest współczynnik konwersji kliknięć do realizacji jego celów biznesowych.
  Jak che żeby jego aplikacja była popularna to kupuje pobrania by podbić się w appstorze czy like na facebooku.

  To prawie na pewno wkurza twórców systemów takich jak google czy fb bo ci z jednej strony starają się robić tak żeby ich produkty klasyfikowały jak najlepiej a tu ktoś im manipuluje mądrymi algorytmami przez zatruwanie danych wejściowych.