Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zbudować prosty wzmacniacz do subwoofera z użyciem BC639

16 Maj 2017 14:10 528 6
  • Poziom 4  
    Dzień dobry, posiadam subwoofer LG 120W 8Ohm, w samochodzie w radiu mam wyjście sygnału L i R do subwoofera aktywnego. Oczywiście mój jest pasywny, więc chciałbym dorobić do niego wzmacniacz, najlepiej na 12V wiadomo. Posiadam już komplet dobrych głośników, ale chciałbym minimalnie podnieść poprzeczkę, żeby chociażby nie popierdywało na tych kilku decybelach więcej - innymi słowy nie zależy mi na pełnym wykorzystaniu parametrów tego subwoofera, chcę żeby po prostu trochę wspomógł. Posiadam tranzystory bipolarne 5x BC639 80V/500mA
    oraz 5x 2N3904 chyba 40V/200mA. Czy nadają się one do tego celu?

Radio posiada regulacje tonów itp, więc starczy jeden potencjometr (mam 10kOhm) do reglacji mocy subwoofera. Proszę o jakiś schemat jak w oparciu o te tranzystory zrobić ów wzmacniacz z potencjometrem, może być słabszy niż parametry subwoofera. Z góry dziękuję

• Poziom 43  
    Spójrz na kostki serii TDA, np.TDA2030, do tego filtr dolno przepustowy.
  • Poziom 4  
    Czyli mam rozumieć, że nie warto wykorzystywać tych tranzystorów, tylko kupić gotowy układ?
  • Poziom 43  
    Niskie tony wymagają znacznie więcej mocy niż średnie i wysokie, więc wzmacniacz do subwoofera "trochę" mocy musi mieć. BC639 i 2N3904 to tranzystory małej mocy, mozesz z nich zrobić stopień wejściowy i stopień wzmocnienia napięciowego, ale do stopnia końcowego sie nie nadają chyba że zadowolisz sie mocą <1W.

12V i 8 omów ogranicza możliwość uzyskania większych mocy do kilku, najwyżej kilkunastu watów (w mostku), wyższe moce wymagają przetwornic podnoszących napięcie zasilania wzmacniacza. Albo zasilacza o wyższym napięciu jeśli to do zastosowań stacjonarnych.

• Poziom 43  
    Lub kupić potrzebne elementy i złożyć układ samemu.

Mazo96 napisał:
    subwoofer LG 120W 8Ohm

Od kina domowego?
  • Poziom 4  
    Tak to chyba od kina domowego, ale za 3 dychy go dostalem osobno. No to temat do wywalenia

• Poziom 43  
    Mazo96 napisał:
    No to temat do wywalenia

Układ TDA kosztuje grosze, jednak ten subwoofer nie zagra poprawnie w aucie - zawsze możesz go wykorzystać do zastosowań domowych.