Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hiperłącza - Wstawianie hiperłącz do plików *.jpg

kato007 16 Maj 2017 15:13 1725 11
  • #1 16 Maj 2017 15:13
    kato007
    Poziom 6  

Witam,

Mam arkusz kalkulacyjny a w nim w kolumnie A spis rysunków, np.:
    A1: AW-17.00.00
    A2: AW-17.01.00
    A3: AW-17.02.00 itd. ....

W miejscu gnie znajduje się plik EXCEL mam folder ze skanami rysunków. Skany rysunków są nazwane tak sam jak w arkusz kalkulacyjnym, a więc
    C:\\Nowy_folder\Skany\AW-17.00.00.jpg
    C:\\Nowy_folder\Skany\AW-17.01.00.jpg
    C:\\Nowy_folder\Skany\AW-17.02.00.jpg itd. ...

W arkuszu kalkulacyjnym w kolumnie B, chciałby utworzyć hiperłącza do rysunków z folderu C:\\. Owszem mogę to zrobić klikając każdorazowo: prawy myszy - wstaw hiperłącze - i wyszukuje plik - ok. Ale mam tych nazw i plików ok. 5000, nie ma jakiegoś taśmowego wstawiania hiperlinków?

Pozdrawiam.

0 11
  • #2 16 Maj 2017 17:45
    Maciej Gonet
    Poziom 32  

Można za pomocą funkcji HIPERŁĄCZE, która ma argument tekstowy. W tym przypadku byłoby to:

Kod: text
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod
    gdzie ścieżka jest tekstem ścieżki do plików zakończonym backslashem lub odwołaniem do komórki z takim tekstem.

0
  • #3 17 Maj 2017 09:30
    kato007
    Poziom 6  

Witam,

Dzięki odpowiedź za, ale nie działa.

Chodzi o to że w kolumnie B wpisuje magiczne odwołanie do rysunku z folderu którego nazwy się pokrywają (te z excela i te z pliku *.jpg), następnie łapię za komórkę w kolumnie B i przeciągam w dół, a hiperłącza same się dodają uwzględniając nazwy z kolumny A i folderu z plikami *.jpg. Tylko, że nazwy mam już nadane i one są stałe tak więc musi tu być dopasowanie nazw z kolumny A z tymi samymi nazwami z folderu z plikami *.jpg).

Pozdrawiam.

0
  • #4 17 Maj 2017 09:44
    Maciej Gonet
    Poziom 32  

Daj przykładowy plik z załącznikiem, na którym można to przetestować.

0
  • #5 17 Maj 2017 15:14
    kato007
    Poziom 6  

Witam,

Plik SKANY_PASY - nr. rys. np. PŁ-145.00, w kolumnie Hiperlink znajduje się łącze do pliku PŁ-145.00.jpg. Niestety każdy hiperlink muszę dodawać osobno odszukując plik w folderach. Nazwy rysunków jpg zawsze są takie same jak te z kolumny A. Czy jest sposób, aby wprowadzić formulę pierwszego hiperlinku potem tylko przeciągnąć na cały obszar a hiperłącza same dostosują się?

folderu z plikami jpg nie wysysałam można stworzyć dowolny, ale ważne aby pliki w nim zawarte miały tą samą nazwę co pozycje z kolumny A.

Pozdrawiam.

0
  • #6 18 Maj 2017 09:58
    Maciej Gonet
    Poziom 32  

U mnie działa. Sprawdziłem na 4 rysunkach. Rozszerzenie pliku trzeba dopisać, bo nie ma go w arkuszu, nazwę zastępczą również, jeśli ma być wyświetlana.

1
  • #7 18 Maj 2017 19:41
    lanzul
    Poziom 26  

kato007 napisał:
    ...Dzięki odpowiedź za, ale nie działa.
    ...
    Chodzi o to że w kolumnie B wpisuje magiczne odwołanie do rysunku z folderu ... następnie łapię za komórkę w kolumnie B i przeciągam w dół, a hiperłącza same się dodają uwzględniając nazwy z kolumny A i folderu z plikami *.jpg ...

'Cóś trochu' kolega poplątał, w kolumnie 'B' są niepowtarzające się nazwy rodzajowe przypisane do danego skanu - jeśli zacznie się tu przeciągać komórki, to każda kolejna będzie miała zawartość tej, od której zaczęto 'przeciągać'.
    Z tego co tu widzę wynika, że coś nie działa dlatego, że w hiperłączu podana została zła ścieżka dostępu do danego pliku. Kiedy się to wszystko uporządkuje, to działa jak napisał kolega Maciej Gonet

Zatem uporządkujmy temat:

1. Cały 'projekt' znajduje się w jakimś swoim katalogu - przyjmijmy, że jest to katalog o nazwie 'SKANPROJEKT'
    2. Niech katalog powyższy znajduje się tymczasowo (dla tych rozważań) w C:\Temp
    3. Zatem ścieżka dostępu do niego będzie - C:\Temp\Skanprojekt
    4. W katalogu Skanprojekt znajduje się plik bazowy excel'a o nazwie 'SKANY_PASY.xlsx'
    5. W tymże katalogu Skanprojekt oprócz pliku SKANY_PASY.xlsx znajduje się również podkatalog o nazwie SKANY na poszczególne skany dokumentów
    6. Plik bazowy SKANY_PASY.xlsx na zakladce PASY_1JK w kolumnie czwartej, czyli 'D' ma mieć hiperłącza do skanów dokumentów dla nazw plików zamieszczonych w poszczególnych komórkach kolumny 'A'
    7. Zatem ścieżką dostępu dla hiperłącza (w kolumnie D) do danego skanu będzie ścieżka:
    C:\Temp\Skanprojekt\Skany\Nazwa_pobrana_z_komórki_kolumny_A & rozszerzenie_pliku_z_katalogu_SKANY

8. Istniejące w pliku bazowym hiperłącza nie działają, "być może" ponieważ po pierwsze są zrobione dla plików z rozszerzeniami '.tif', a nie '.jpg', a po drugie w hiperłączu znajduje się odwołanie do katalogu "PASY', a nie 'SKANY'
    Hiperłącza - Wstawianie hiperłącz do plików *.jpgtif.jpg Download (16.45 kB)
    9. Jeśli się to wszystko uporządkuje, to hiperłącze działa

10. Jednakże, z tego co tu widać, przy tak dużej ilości skanów (5 tys., a może i więcej), formuły w komórkach mogą, choć nie muszą, dość znacznie spowalniać arkusz excel'a
    11. Może czas, aby kolega kato007 pomyślał o dwóch prostych makropoleceniach: jedno na tworzenie hiperłączy, a drugie na ich usuwanie ?
    12. Trzeba tylko przyjąć pewne założenie, że jest jeden jedyny katalog na plik bazowy excel'a oraz na podkatalog (np.: Skany), w którym znajdują się skany dokumentów z konkretnie jednym rozszerzeniem dla wszystkich plików (tak dla porządku) - względnie znajduje się w nim ileś tam podkatalogów tematycznych na pliki skanów ... i sprawa z głowy ... :)

Przykładowy kod "instalujący" hiperłącze w danej komórce arkusza:
    Kod: vbscript

0
  • #8 22 Maj 2017 14:20
    kato007
    Poziom 6  

Witam,

Dzięki za info, mam to wpisać do VB? czy do komórki w excelu?

Jeżeli wpisać do VB to po dodaniu ścieżek gdzie i dostęp wylatuje błąd (załącznik)

Nie jestem za mocny w excelu poniżej ścieżki dostępów do wartości zadanych w formule:

'gdzie' - M:\archiwum_konstr\!_ARCHIW_SCANY\SKANY_AGREGATY.xlsx
    'dostęp' - M:\archiwum_konstr\!_ARCHIW_SCANY\AGREGATY\Szafa_A

p.s. żeby wszystko było jasne, potrafię tworzyć pojedyncze hiperłącza, ale tu chodzi o masowe ich dodanie bez żmudnego klikania.

Pozdrawiam.

Dodano po 1 [godziny] 2 [minuty]:

załącznik..

0
  • #9 22 Maj 2017 17:34
    lanzul
    Poziom 26  

Ad 1

kato007 napisał:
    ... potrafię tworzyć pojedyncze hiperłącza, ale tu chodzi o masowe ich dodanie bez żmudnego klikania

:?:
    W rozwiązaniu kolegi Macieja Goneta nie ma 'żmudnego klikania' .... :| .... wpisuje się w pojedynczą komórkę określoną formułę, po czym kopiuje tę formułę przy użyciu chwytaka umieszczonego w prawym dolnym rogu tejże komórki, poprzez dwuklik. Formuła skopiuje się do najbliższej przerwy w zapisach w kolumnie.
    Poniżej formuła tworząca hiperłącze, którą zastosował Maciej Gonet - w lekkiej modyfikacji, jeśli chodzi o wyświetlaną w komórce treść hiperłącza:
    Kod: excel

"Skany\" => Podkatalog ze skanami dokumentów
    Tutaj uwaga: Ten zapis oznacza, że formuła odwołuje się do katalogu, który znajduje się w 'tym samym miejscu' co plik bazowy, w którym wpisano formułę "Hiperłącze", jeśli jest inaczej to trzeba podać całą ścieżkę dostępu do katalogu ze skanami dokumentów, np.: "M:\archiwum_konstr\!_ARCHIW_SCANY\" lub "M:\archiwum_konstr\!_ARCHIW_SCANY\AGREGATY\Szafa_A"
    A2 => Nazwa danego skanu tożsama z nazwą pliku w katalogu "Skany", ale bez rozszerzenia pliku (".jpg", ".tif", itd.) - tutaj jest to "PŁ-145.00"
    ".jpg" => Rozszerzenie plików zeskanowanych dokumentów

Powyższe dla komórki "A2" daje taki zapis = > "Skany\PŁ-145.00.jpg"
    Druga część wzoru "A2 & " - " & B2" daje taki zapis => "PŁ-145.00 - PRZYCINARKA SKOSÓW"

Kolega kato007 uparł się, aby tworzyć hiperłącza 'obiektowe' poprzez Alt+Ctrl+H, a tutaj chodzi o formułę/funkcję arkuszową, znacznie wygodniejszą w tym przypadku, niż powyższe Alt+Ctrl+H.

Załączam przykład będący "modyfikacją" rozwiązania kolegi Macieja Goneta z dwoma wariantami wzoru/formuły 'Hiperłącze':
    s_SKANY_PA...unkcja.xls Download (44 kB)
    Jeśli wrzuci się powyższy plik do jakiegoś katalogu i utworzy w tym katalogu także podkatalog "Skany", w którym będą zdjęcia/skany dokumentów z roszerzeniem, ".jpg", to hiperłącze będzie działać

Drugi wariant funkcji "Hiperłącze" bazuje na roszerzeniu pliku znajdującym się w kolumnie "E" - daje to taką "elastyczność", że każdy plik może mieć inne rozszerzenie i funkcja będzie działać, tyle tylko że trzeba będzie to ręcznie "zdefiniować", co przy ilości plików > jak kilkadziesiąt będzie z pewnością nużące ... :) ...

Ad 2
    Niech kolega ułatwi sobie życie i, przy dłuższych zapisach w komórkach nagłówków tabeli, które to zapisy mają znaleźć się jeden pod drugim, stosuje Alt+Enter, zamiast wpisywać kosmiczną ilość odstępów pomiędzy zapisami, np.:
    Kod: excel

Ad 3
    kato007 napisał:

Kod: vba

:| ... no nie ... nie ... raczej stanowczo nie o to mi chodziło ... :| ... chodziło, owszem, o dostęp, ale dostęp opisany poleceniami składni vba, typu przykładowo:
    Kod: vba

Niech na razie kolega spróbuje z funkcjami i zobaczy co z tego wychodzi.

0
  • #10 24 Maj 2017 16:10
    kato007
    Poziom 6  

Witajcie,

Działa :) o to własnie chodziło :) pliki z folderu muszą mieć identyko nazwę jak w arkuszu.

Nie będę się bawił w VBA (może kiedyś) to co jest absolutnie wystarczy :)

Dzięki serdeczne Panowie.
    Miłego dnia.

Dodano po 22 [minuty]:

.. a jeszcze mam pytanko, czy jest możliwe przeniesienie nazw np. 200 plików bezpośrednio do komórek Excela? tzn. mam ponazywane *.jpg lub *.tif i jednym kliknięciem lądują one w osobny komórkach arkusza.
    To było by kolejne ułatwienie bo nie musiałbym drugi raz pisać nazwy rysunku.

Pozdrawiam.

0
  • #11 24 Maj 2017 22:04
    lanzul
    Poziom 26  

kato007 napisał:
    ... Nie będę się bawił w VBA (może kiedyś) to co jest absolutnie wystarczy ...
    Czasami trzeba ...
    kato007 napisał:
    ... jeszcze mam pytanko, czy jest możliwe przeniesienie nazw np. 200 plików bezpośrednio do komórek Excela? tzn. mam ponazywane *.jpg lub *.tif i jednym kliknięciem lądują one w osobny komórkach arkusza.
    To było by kolejne ułatwienie bo nie musiałbym drugi raz pisać nazwy rysunku ...
    ... jak w tym przypadku ... w komórce "I1" należy podać pełną ścieżkę dostępu do katalogu z plikami skanów - makro zaciąga z katalogu nazwy wszystkich plików typu: ".jpg", ".jpeg", ".png", ".tif", ".tiff" - jeśli będzie ich 5 tys. to zaciągnie 5 tys.
    Nazwy_pl..w.xls Download (29.5 kB)

0
  • #12 25 Maj 2017 08:17
    kato007
    Poziom 6  

Witam,

Dzięki serdeczne Lanzul. wszystkie moje zagadnienia zostały pomyślnie rozwiązane, gratuluje wiedzy.

Miłego dnia,
    Pozdrawiam.

p.s. tematu nie zamykam może coś się jeszcze nadarzy :)

0