Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

JBL Jaki kondesator do głosnika

mech1958 16 Maj 2017 21:03 879 5
 • #1 16 Maj 2017 21:03
  mech1958
  Poziom 11  

  Witam
  Kolega ma kolumny estradowe JBL w których są po 2 niskotonowe i jeden Driver.
  Twierdzi,że jest za mało średnich tonów i chce w jednym głośniku założyć kondensator aby obciąć niskie aby był więcej średnich tonów.
  Proszę o odpowiedz czy to wyjdzie i ewentualnie jakiej wartości kondensator założyć

  0 5
 • Katalog Megger
 • #2 16 Maj 2017 21:56
  marian133
  Poziom 38  

  mech1958 napisał:
  Proszę o odpowiedz czy to wyjdzie


  Niestety nie.
  Pomijając brak zgrania fazowego (o ile teraz jakieś jest), to było by tylko mniej basu.
  Jeśli jest dziura na średnicy to odcięcie niskich częstotliwości w jednym z głośników nic nie pomoże.
  Nie wiem o jakich konkretnie głośnikach mowa, ale zazwyczaj w takich sytuacjach pomaga lepszy driver.
  Niestety też trzeba umieć go zaaplikować, mowa tu o poprawnie zaprojektowanej zwrotnicy.

  0
 • Katalog Megger
 • #3 16 Maj 2017 22:26
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  mech1958 napisał:
  chce w jednym głośniku założyć kondensator aby obciąć niskie aby był więcej średnich tonów.
  W jaki sposób? W którym miejscu - dla jakiego głośnika (ów)?

  0
 • #4 17 Maj 2017 18:10
  DjMapet
  Poziom 43  

  Zapewne JRX 225, lub SF 25. Niestety, zastosowane "drivery" a raczej tweterki 2412H z 1" cewka, to chyba największy żart, jaki sobie ta firma zrobiła ze swoich wielbicieli. Jak napisał Marian, jedyny ratunek to zmiana drivera, nawet na D 800 i zwrotnicy. Już sama zmiana drivera, diametralnie pozytywnie wpływa na brzmienie kolumn.
  Swego czasu, sporo o tym było na forum i w sieci. Poszukaj i poczytaj.

  Pozdrawiam.

  0
 • #5 18 Maj 2017 10:25
  Tomek Janiszewski
  Poziom 32  

  Na wszelki jednak wypadek przez wymianą głośnika wysokotonowego sprawdziłbym poprawność zaprojektowania zwrotnicy. Może celowo rozsunęli górną częstotliwość graniczną głośnika niskotonowego, i dolną wysokotonowego, aby osłabić to co mieści się między jedną i drugą granicą? Taki zabieg był regułą w zespołach krajowych, od ZG20C (z dwoma GDN16/10 lub GDN16/15 i dwoma GDW6,5/1,5 lub jednym GDWK9/40) poprzez ZG40C (z głównym głośnikiem i membraną bierną o średnicy 25cm) aż conajmniej po nowsze nieco Altusy75÷140. Najprościej będzie zmierzyć impedancję, nawet metodą techniczną, przy użyciu generatora z wyjściem przez rezystor o impedancji większej o rząd wielkości od impedancji zespołu, oraz oscyloskopu lub miernika napięć przemiennych. Jeżeli charakterystyka impedancyjna będzie wykazywać znaczny wzrost ponad wartość znamionową w okolicach częstotliwości podziału (tj. kilku kHz) po czym ponownie zmaleje do wartości bliskiej znamionowej - mamy niezbity dowód na to że zespół nie przyjmuje i nie przetwarza sygnału z zakresu tonów średnich na oczekiwanym poziomie mocy. Odwrotny wniosek słuszny być nie musi, jeżeli w zwrotnicy znajdują się rezystory, bowiem w takim wypadku może się okazać że mimo płaskiej charakterystyki impedancyjnej część mocy wydziela się w tych rezystorach zamiast w głośnikach, co również wywołuje deficyt średnich tonów. Usunięcie omówionego wyżej mankamentu, o ile rzeczywiście miał on miejsce również powinno przynieść zauważalną poprawę z istniejącym głośnikiem.
  A kondensator włączony w szereg z głośnikiem niskotonowym co sugerował Autor jest zupełnie nie do przyjęcia. Poza powodami jakie podał Marian (nadmiernym tłumieniem częstotliowości najniższych przy niedostatecznym tłumieniu częstotliwości nieco wyższych, ale niższych od tych których brakuje) równie istotnym powodem jest fatalne pogorszenie współczynnika tłumienia głośnika nisktotonowego (ten słynny ale błędnie interpretowany Dumping Factor). W zwrotnicy na drodze sygnału od wzmacniacza do GDN nie ma prawa znaleźć się jakikolwiek element szeregowy poza cewką (lub cewkami). Impedancja cewki w zwrotnicy dla częstotliwości rezonansowej, kiedy to tłumienie głośnika małą impedancją wzmacniacza jest potrzebne okazuje się pomijalnie mała w porównaniu choćby tylko z rezystancją cewki głośnika, toteż jej obecność nie wpływa znacząco na tłumienie.

  0