Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa prostego zasilacza

DejmDaniel 16 Maj 2017 22:25 405 3
  • #1 16 Maj 2017 22:25
    DejmDaniel
    Poziom 4  

Witam, chcę zbudować mały zasilacz regulowany, który będzie zbudowany z:
    -Zasilacz od drukarki (32V, 2500mA max)
    -Przetwornica step-down Lm2596
    -Woltomierz cyfrowy 3-30V (0-99V pomiaru)
    oraz paru drobiazgów
    I tu moje pytania:
    -czy moze sie cos stac woltomierzowi podając na niego 32V , jesli tak to czym najlepiej obniżyć to napięcie
    -czy przy zasilaniu woltomierza np 5V jego jasnosc bedzie taka sama jak przy 30V?
    -jak najlepiej zasilac ten woltomierz w tym układzie?
    Mam jeszcze pytanie czy znacie jakies lepsze rozwiązanie na zbudowanie prostego zasilacza około 0-30V regulowanego?

0 3
  • SterControl
  • #2 16 Maj 2017 22:58
    Jawi_P
    Poziom 31  

DejmDaniel napisał:
    -czy moze sie cos stac woltomierzowi podając na niego 32V , jesli tak to czym najlepiej obniżyć to napięcie

Tak. Jeśli producent tego panelu przewidział zasilanie w tym zakresie to miał powód.
    Najlepiej zastosować osobny stabilizator, najlepiej liniowy, nie przetwornicę do zasilenia tego woltomierza, można też np. wymienić sam stabilizator na panelu woltomierza jeśli tam taki jest, a pewnie jest, ale póki nie będzie schematu czy samego opisu tego woltomierza to będzie gdybanie. Zakładam, że to jakiś cyfrowy panel.

Cytat:
    czy przy zasilaniu woltomierza np 5V jego jasnosc bedzie taka sama jak przy 30V?

Przy prawidłowo zaprojektowanym i zmontowanym oczywiście tak

Cytat:
    -jak najlepiej zasilac ten woltomierz w tym układzie?

Jak powyżej, ze stabilizatora osobnego.

Cytat:
    Mam jeszcze pytanie czy znacie jakies lepsze rozwiązanie na zbudowanie prostego zasilacza około 0-30V regulowanego?

Takich zasilaczy jest na elektrodzie sporo.
    Pierwszy lepszy, który moim zdaniem warto zmontować.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3130978&highlight=
    Warto zajrzeć i przeczytać wątek o SN1533 i SN1534. Ciekawe.
    Sam proponował bym unikać konstrukcji znanej z elektronics-labs, jak znajdziesz w wątku gdzieś info, ze to kopia tego właśnie to trzeba wiedzieć, że dużo osób początkujących ma problemy z uruchomieniem tej konstrukcji.
    Może ktoś podpowie lepsze propozycję, bo trochę ich jest, a ja wskazałem takie "pierwsze" co mi się przypomniały.
    I odpowiedz, czy podane propozycje są dla Ciebie proste. Bo może trzeba szukać innych, bardziej przystępnych dla Ciebie.
    Pozdrawiam

0
  • SterControl
  • #3 16 Maj 2017 23:39
    DejmDaniel
    Poziom 4  

Super, dzieki za wyjaśnienie wszystkiego. Przyjmę także inne propozycje na zbudowanie prostego zasilacza (takiego dla w miare początkującego).

Dodano po 25 [minuty]:

Mam jeszcze pytanie jakim napięciem najlepiej zasilać ten woltomierz i jak zmniejszyc z 32V na tyle tak aby sie nie przegrzewało?

0
  • #4 17 Maj 2017 00:39
    Jawi_P
    Poziom 31  

DejmDaniel napisał:
    Mam jeszcze pytanie jakim napięciem najlepiej zasilać ten woltomierz i jak zmniejszyc z 32V na tyle tak aby sie nie przegrzewało?

Poczytaj:
    http://forbot.pl/blog/artykuly/elektronika/kurs-elektroniki-8-stabilizatory-napiecia-id4353 o stabilizatorze
    http://ea.elportal.pl/stabilizatory.html trochę teorii o zasilaniu
    "kurs elektroniki" czy "Praktyczny kurs elektroniki" w EDW chyba.
    Zaczynasz od złej strony, zanim zaczniesz budować zasilacz, poczytaj trochę. Inaczej będziesz musiał być prowadzony za rękę w każdym szczególe, nie uruchomisz pewnie większości zasilaczy, a przynajmniej stracisz przyjemność zabawy z elektroniką.

0