Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezprzewodowy zewnętrz czujnik ruchu + zagłuszanie, zasięg 200-300m

17 Maj 2017 09:18 2838 35
  • Poziom 14  
    Forumowicze,

chciałbym zamontować najprostszy bezprzewodowy czujnik ruchu w metalowym garażu (bezprzewodowy ze względu na brak zasilania w garażu) a informacja o wykrytym alarmie, musiałaby dotrzeć do budynku odległego o jakieś 250-300m. Gdyby ktoś chciał zagłuszyć tą komunikację, również chciałbym uzyskać o tym informację w postaci alarmu. Jakie rozwiązanie byłoby w tym wypadku najlepsze? Budżet myślę, że do 1000 PLN max. Rozglądałem się za różnymi centralkami alarmowymi z czujnikami bezprzewodowymi ale będę potrzebował przefiltrowania tych na które nadadzą się do takiego prostego zastosowania. Z góry dzięki!
  • OptexOptex

• Poziom 43  
    szymon122 napisał:
    Zainteresuj się systemem Satel Micra. Powinien być akurat.

Rozumiem że raczysz żartować?
  • Poziom 38  
    sosarek napisał:
    Rozumiem że raczysz żartować?

Oczywiście można zastosować coś w stylu radiolinii ale nie wiadomo co posiada autor już w domu, czy wg jakiś system alarmowy jest.

Przepraszam, mój błąd, mowa o zasięgu 200-300m, przeczytałem 20-30m.
    Ale i tak przydałaby się informacja na temat tego co autor na ten moment ma założone.
  • Poziom 14  
    Nie ma nic w tej chwili.

• Poziom 43  
    Zakładany budżet?
  • Poziom 14  
    danieloxx napisał:
    ...Budżet myślę, że do 1000 PLN max...

• Poziom 43  
    Domyślam się że skoro to garaż blaszany panują w nim różne warunki(chodzi głównie o temperatury).
    Mógłbyś pomyśleć o zastosowaniu np.MG-PMD85W, do tego radiolinia dalekiego zasięgu Gorke(pilot wysyłałby sygnał z wejścia alarmowego czujnika).
  • OptexOptex
  • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    Ok, a co z kontrolą toru radiowego ( patrz wymagania autora).
    Nie ma co czarować. Tak się nie da. Opcją jest centrala z GSM w blaszaku. Tylko pozostaje kwestia zasilania. Radiolinia może być w tym wypadku drugim torem powiadomienia, w tym też o braku zasięgu GSM.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    Od jednej firmy otrzymałem taką ofertę i nie ukrywam, że jest dość kosztowna. Czy w tym wypadku nie będzie jakiegoś prostszego rozwiązania?
    Bezprzewodowy zewnętrz czujnik ruchu + zagłuszanie, zasięg 200-300m Nie podali niestety żadnych parametrów technicznych i modelu, ale sprzedawca wspomniał o Instalacji Satel Abax.

• Poziom 43  
    Rzeczywiście super oferta, patrząc po cenach domyślam się że to Satel i moduł Abax - tylko czy zwrócili uwagę że Opal Plus nie ma takiego zasięgu?
  • Poziom 28  
    Prostsze rozwiązanie to czujki ruchu w środku i na zewnątrz z centralką Satela np. oraz moduł gsm z powiadamianiem na twoja komórkę. Kto se garaż tak daleko stawia?
    Moderowany przez Marek J.:

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

• Poziom 37  
    Witam,

barteksmrek napisał:
    Prostsze rozwiązanie to czujki ruchu w środku i na zewnątrz z centralką Satela np. oraz moduł gsm z powiadamianiem na twoja komórkę.

Zanim coś zaproponujesz, przeczytaj cały post od początku i ze zrozumieniem...

danieloxx napisał:
    (bezprzewodowy ze względu na brak zasilania w garażu)

Pozdrawiam.
  • Poziom 28  
    bhtom napisał:
    (bezprzewodowy ze względu na brak zasilania w garażu)

A co ma zasilać to "coś" w garażu???

Dodano po 1 [minuty]:

Może akumulator 12V?

Dodano po 1 [minuty]:

bhtom napisał:
    Zanim coś zaproponujesz, przeczytaj cały post od początku i ze zrozumieniem...

Post przeczytałem i zrozumiałem co proponujesz? Kamera patrząca na garaż z czujnikiem ruchu?

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.
    3.1.17. Nie wysyłaj pytań bardzo podstawowych, na które odpowiedzi można znaleźć w instrukcji obsługi lub ogólnie dostępnych źródłach. Nie prezentuj postawy, że mi się należy. Dbaj o poziom pytań i dyskusji. Dziękujemy.

• Poziom 43  
    barteksmrek napisał:
    A co ma zasilać to "coś" w garażu???

Dodano po 1 [minuty]:

Może akumulator 12V?

Czujnik bezprzewodowy zasilany jest z dedykowanej baterii - nie wiesz nic w temacie - nie wypowiadaj się.
    barteksmrek napisał:
    Post przeczytałem i zrozumiałem co proponujesz? Kamera patrząca na garaż z czujnikiem ruchu?

NIC nie rozumiesz - kamera patrząca z odległości 250-300m???
    Raz jeszcze napiszę - nie masz wiedzy w danym temacie - nie wypowiadaj się.
  • Poziom 28  
    Robiłeś kolego takie alarmy? Masz uprawnienie Komendy Policji? Wiesz jak to się robi np w bankach? OK nic nie wiem. Pa.

3.1.9. Nie ironizuj i nie bądź złośliwy w stosunku do drugiej strony dyskusji. Uszanuj odmienne zdanie oraz inne opinie na forum.

• Poziom 43  
    barteksmrek napisał:
    Robiłeś kolego takie alarmy? Masz uprawnienie Komendy Policji? Wiesz jak to się robi np w bankach?

Spójrz na mój profil, ogłoszenie na górze działu Zabezpieczeń itd. to się dowiesz.
    barteksmrek napisał:
    OK nic nie wiem.

No i to się akurat zgadza.
  • Poziom 38  
    barteksmrek napisał:
    OK nic nie wiem. Pa.

Nie wiem w jakim celu dołączyłeś do dyskusji skoro twoja wiedza jest znikoma...

Wracając do tematu:
    Nadal podtrzymuje swój pomysł z centralą satel micra (w środku garażu), do tego czujnik przewodowy. Oczywiście będziemy potrzebowali stałego źródła energii. Pomysły z akumulatorem 12V są równie śmieszne jak wiedza pomysłodawcy ;)
    Ewentualnie możesz przemyśleć pomysł z Satel LT2 do którego bezpośrednio podłączyć czujnik.
  • Poziom 28  
    szymon122 napisał:
    Oczywiście będziemy potrzebowali stałego źródła energii.

A o czym ja piszę kolego.

3.1.9. Nie ironizuj i nie bądź złośliwy w stosunku do drugiej strony dyskusji. Uszanuj odmienne zdanie oraz inne opinie na forum.

• Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Czy musi być czujnik ruchu? Jeżeli wystarczył by czujnik otwarcia drzwi garażowych to RP501 Elmesa rozwiązało by problem.
  • Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
    Za 1000 zł myślę, że nic profesjonalnego o takim zasięgu nie znajdziesz.
    Mniej profesjonalne, ale myślę że skuteczne może być zrezygnowanie z PIR-ów na rzecz kontaktronów ( nie potrzebują zasilania) i/lub czujników wstrząsowych, zmiany położenia itp (pobór prądu od kilku do kilkudziesięciu mA w czuwaniu). Do tego dialer GSM 12V (np. 300D MINI Proximy -100mA w czuwaniu).
    Całość zasilana z niewielkiego (odpowiednio dobranego pod względem bilansu) zestawu solarnego 12V.
    W 1000 zł się zmieścisz...
    Może napisz jeszcze co chcesz chronić? Pusty garaż czy zawartość? Czy tą zawartością jest coś mobilnego co ma już alarm, czy np "maryśka"? Czy garaż jest "ślepy" - bez okien i drzwi (tylko brama)?
  • Poziom 38  
    Marek J. napisał:
    Całość zasilana z niewielkiego (odpowiednio dobranego pod względem bilansu) zestawu solarnego 12V.

I kto będzie to zimą odśnierzać? :D
    Jak jak mówiłem, zasilanie musi być stałe, z tym akurat nic nie zrobimy.
  • Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
    szymon122 napisał:
    I kto będzie to zimą odśnierzać?

Nikt...Zawieje i zamiecie :spoko:
    szymon122 napisał:
    zasilanie musi być stałe

Przecież jest ...12VDC :D

A tak na serio. Odpowiednio dobrana moc ogniw foto i pojemność akumulatora może być jakimś rozwiązaniem...
    Pisałem, że nie jest to rozwiązanie zbyt profesjonalne, ale chyba jedno z niewielu możliwych i w tym budżecie. :idea:
  • Poziom 34  
    Czy pomiędzy garażem a "odległym budynkiem" jest tzw. optyczna widzialność ?
    Jaki jest akceptowany czas wykrycia zagłuszania (utraty łączności) ? Czy wartość rzędu 15...30 sek. będzie OK ?
    Czy alarmy od ruchu i od zagłuszania muszą być rozróżniane ?
    Czy w okolicy można spodziewać się silnych zakłóceń w paśmie 2.4GHz.
    Czy dopuszczalne są fałszywe alarmy sporadycznie pojawiające się w czasie silnych opadów deszczu lub śniegu ?

• Poziom 43  
    Marek J. napisał:
    Za 1000 zł myślę, że nic profesjonalnego o takim zasięgu nie znajdziesz.

sosarek napisał:
    Mógłbyś pomyśleć o zastosowaniu np.MG-PMD85W, do tego radiolinia dalekiego zasięgu Gorke(pilot wysyłałby sygnał z wejścia alarmowego czujnika).

Tylko Autorowi zależy na dwustronnej komunikacji, swoją drogą przestał się udzielać w temacie.
  • Poziom 34  
    Tu dwustronna komunikacja nie jest potrzebna. Wystarczy aby nadajnik okresowo wysyłał komunikat informujący o poprawnej pracy. Brak takiego komunikatu w określonym czasie zostanie potraktowane jako sabotaż.
  • Poziom 28  
    TvWidget napisał:
    Tu dwustronna komunikacja nie jest potrzebna. Wystarczy aby nadajnik okresowo wysyłał komunikat informujący o poprawnej pracy. B

Sam sobie zaprzeczasz
  • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    danieloxx napisał:
    Od jednej firmy otrzymałem taką ofertę i nie ukrywam, że jest dość kosztowna

A ja powiem tak. Jeżeli oferent zapewni pisemnie , że system ten ( patrząc po cenach rzeczywiście wychodzi na satel + abax) będzie bezwarunkowo działał we wskazanych warunkach, to brałbym w ciemno.
    A tak poważnie to proszę kolegę o określenie co kolega chce chronić, jaki jest wymagany poziom zabezpieczeń. Sugeruję też odpowiedzieć na pytania kolegi @TVWidget, znając go może jego propozycja to nie będzie profesjonalny system alarmowy, ale niektóre prezentowane przez niego rozwiązania warte są rozważenia.
    Panowie sugeruję wstrzymać się z dyskusją do chwili uzyskania od autora wszelkich niezbędnych informacji.
  • Poziom 34  
    barteksmrek napisał:
    TvWidget napisał:
    Tu dwustronna komunikacja nie jest potrzebna. Wystarczy aby nadajnik okresowo wysyłał komunikat informujący o poprawnej pracy. B

Sam sobie zaprzeczasz

Nie bardzo rozumiem.
    Mamy czujnik PIR, nadajnik, odbiornik i np. syrenę alarmową. Komunikacja przebiega tylko w jedną stronę. Od czujnika do syreny. Nie ma przecież potrzeby wysyłania czegokolwiek w drugą stronę.
  • Poziom 14  
    sosarek napisał:
    tylko czy zwrócili uwagę że Opal Plus nie ma takiego zasięgu?

Tak, zwrócili i ustaliliśmy, że chyba nieco przesadziłem z tymi 300 metrami. Będzie to bardziej 100-150 (to mierzenie na oko ;] )

alster1 napisał:
    Czy musi być czujnik ruchu?

Myślę, że czujnik otwarcia drzwi mógłby wystarczyć

Marek J. napisał:
    skuteczne może być zrezygnowanie z PIR-ów na rzecz kontaktronów ( nie potrzebują zasilania) i/lub czujników wstrząsowych, zmiany położenia itp (pobór prądu od kilku do kilkudziesięciu mA w czuwaniu). Do tego dialer GSM 12V (np. 300D MINI Proximy -100mA w czuwaniu). Całość zasilana z niewielkiego (odpowiednio dobranego pod względem bilansu) zestawu solarnego 12V.

Ciekawy pomysł, wezmę go pod uwagę

Marek J. napisał:
    Może napisz jeszcze co chcesz chronić?

To nie będzie do końca garaż bo będzie ruchomy w obrębie wspomnianych 100-150m, ale dla uproszczenia niech pozostanie garaż. Sam w sobie jest wartością i zawiera cenne rzeczy, ma też w sobie alarm i elektronikę która raczej nie powinna niczego rozpraszać. Zasilanie raczej niedostępne dlatego opcja solarna / dodatkowy akumulator to ciekawe rozwiązanie choć wolałbym aby akumulator nie był ładowany "co tydzień".

TvWidget napisał:
    Czy pomiędzy garażem a "odległym budynkiem" jest tzw. optyczna widzialność ?

Tak

TvWidget napisał:
    Jaki jest akceptowany czas wykrycia zagłuszania (utraty łączności) ? Czy wartość rzędu 15...30 sek. będzie OK ?

30 sekund to max

TvWidget napisał:
    Czy alarmy od ruchu i od zagłuszania muszą być rozróżniane ?

nie

TvWidget napisał:
    Czy w okolicy można spodziewać się silnych zakłóceń w paśmie 2.4GHz.

Raczej tak (dość sporo routerów WiFi)

TvWidget napisał:
    Czy dopuszczalne są fałszywe alarmy sporadycznie pojawiające się w czasie silnych opadów deszczu lub śniegu ?

Tylko, jeśli będzie to jedyny minus całego rozwiązania - szkoda żeby każda zła pogoda była powodem do ewentualnego "zignorowania" alarmu

sosarek napisał:
    Tylko Autorowi zależy na dwustronnej komunikacji

Wydaje mi się, że jest to komunikacja raczej jednostronna (czujka w garażu wysyła sygnał przy ruchu lub nie odzywa się, gdy jest zagłuszana) centralka nie musi niczego nadawać

suworow napisał:
    A ja powiem tak. Jeżeli oferent zapewni pisemnie , że system ten ( patrząc po cenach rzeczywiście wychodzi na satel + abax) będzie bezwarunkowo działał we wskazanych warunkach, to brałbym w ciemno.

System będzie działał bez konieczności ładowania baterii minimum rok czasu, zasięg jest akceptowany dlatego system wydaje się całkiem sensowny ale dość drogi i niestety ma jedną wadę o której poniżej.

Dziękuję Wam bardzo za szerokie odpowiedzi, chciałbym doprecyzować 2 kwestie:
    - czasem "obiekt" zostanie przeniesiony ale raczej w okolice zasięgu wspomnianych 100-150m dlatego okresowo chciałbym móc wyłączać system - system Abax programuje czujki do stałego monitorowania bez możliwości "czasowego wyłączenia" - taką informację otrzymałem od sprzedawcy
    - czasem na drodze komunikacyjnej może stanąć większy obiekt - np. betoniarka, śmieciarka lub inny duży, zakłócający sygnał obiekt pomiędzy "domem" a "obiektem", dlatego byłoby dobrze gdyby to system również uwzględniał

Po przemyśleniach wpadł mi do głowy taki prosty systemik i bedę wdzięczny za porównanie tych systemów pod kątem zagrożeń, bo moge nie wszystko wyłapać:

- stawiamy Raspberry Pi mini (50zł) z podłączoną czujką ruchu (kilka złotych), modułem 3G (pewnie max 50zł) i działającym w tle serwerem HTTP
    - Za pomocą aplikacji typu Pingdom/Status cake (usługa darmowa) odpytuję co kilkadziesiąt sekund dany IP (nasze Raspberry PI)
    - Gdy nie odpowie po 2-3 razach - pod rząd - alarm
    - gdy wykryty zostanie ruch w czujce - alarm
    - może być kontaktron - wykryje otwarcie drzwi - alarm

Taki system można wtedy podpiąć sobie pod jakąś apkę w telefonie i wtedy dowolnie obsłużyc taki alarm a "centralka" tak na prawdę nie istnieje. Alarm mógłby być po prostu SMS-em, albo wykonaną próbą połączenia telefonicznego (kwestia usługi monitorującej).
    Obawy jakie widzę to:
    - ile takie raspberry Pi może brać prądu i jak wtedy zapewnć mu jego dostawę - solar wystarczy?
    - czy serwer na takim raspberry nie będzie przypadkiem generował sporą ilość fałszywych alarmów - nie wiem, jak wygląda stabilność połączenia z internetem w takich modułach

Dzięki raz jeszcze