Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Softstart na styczniku do spawarki 2 fazowej

17 Maj 2017 09:49 1209 6
  • Poziom 8  
    Witam

Chcę założyć prosty softstart na styczniku i rezystorach 2x 50 Ohm/20W ( bez czasówki, wykorzystany tylko czas zadziałania stycznika) do transformatora spawalniczego zasilanego z 2 faz, o prądzie spawania
    ok. 200A. Spawarka ma przewód przyłączeniowy tylko 3 żyłowy - L1, L2 oraz PEN zielono-żółty podłączony do metalowej obudowy.

W instalacji nie ma wyłącznika RCD.

Czy mogę zastosować stycznik z cewką 230V i cewkę podłączyć go z jednej strony do obudowy spawarki a drugi koniec do fazy? Czy to byłoby zgodne ze sztuką i bezpieczne ?
    Czy może powinienem zastosować stycznik z cewką na 400 V ?

pozdrowienia! Tida
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 43  
    tida1 napisał:
    Czy mogę zastosować stycznik z cewką 230V i cewkę podłączyć go z jednej strony do obudowy spawarki, a drugi koniec do fazy?

Nie możesz podłączać stycznika do obudowy, za to możesz do niebieskiego przewodu ochronno-neutralnego.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 8  
    No tak, tylko takiego przewodu w tej chwili nie ma. Są tylko 3 żyły jak pisałem wyżej...

Zatem zmienić przewód na 4 żyłowy i wtedy korzystam nie z "zera" - uziemienia, a z niebieskiego "N" dla zasilenia 230V.
    Czy jednak w tym przypadku "N" będzie przewodem "ochronno-neutralnym" czy tylko "neutralnym" ?

pozdrowienia! Tida
  • Poziom 43  
    Robisz układ taki jaką masz sieć w domu.
  • Poziom 8  
    Ok, zatem jeśli mam sieć TN-C, to jednak łączę odbiornik jednofazowy z przewodem PEN, natomiast dopiero w sieci
    TN-S łączę z przewodem neutralnym N. Czy dobrze rozumiem ?

Sieć TN-C, obrazek pierwszy od góry z lewej.
    Softstart na styczniku do spawarki 2 fazowej
  • Poziom 43  
    Prosta sprawa , jaką masz wtyczkę.????

Kolego przestań robić mętlik w głowie autorowi.
    Moderator Krzysztof Reszka
  • Poziom 8  
    Wtyczka jest 5 bolcowa, z tym że podłączone są tylko 3 przewody, L1, L2 oraz żółto-zielony PEN. Spawarka nie jest moja i nie w mojej instalacji ma chodzić.
    Ma działać u kolegi, który ma starą instalację, to wiem na bank, a gniazda ma 5 bplcowe, nie ma RCD.

Ja mam też starą instalację typu TN-C, tj. 3 fazy oraz przewód ochronno-neutralny PEN.

pozdrawiam!