Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Panele PV: praca na sieć lokalną i dołączenie do sieci zasilającej

okt96 17 May 2017 10:59 2103 10
    okt96
    Level 1  
    Dzień dobry forumowicze! W trakcie moich poszukiwań dotyczących tematu zaprezentowanego powżej, natknęłam się na to forum, i uznałam, iż warto będzie się Was poradzić.

Jestem studentką i za zadanie mam do opracowania taki oto temat:

"Panele fotowoltaiczne – praca na sieć lokalną i dołączenie do sieci zasilającej – możliwości oddawania energii do zewnętrznej sieci zasilania – uwarunkowania techniczne (np. system pomiarowy zużycia/sprzedaży energii), prawne urządzenia, elementy systemu zasilania, moduły automatyki, koncepcje techniczne"

I mimo, iż moje studia związane są z branżą odnawialnych źródeł energii, nie mamy przedmiotów powiązanych z elektroniką, a zajęcia stricte związane z każdym z odnawialnych źródeł energii będziemy mieli dopiero w następnym roku. Niestety, oprócz podstawowej i "suchej" wiedzy o tym, że panele PV produkują prąd DC, który musi zostać przez inwerter zamieniony na prąd przemienny, oraz o możliwościach przesyłu nadmiaru wytworzonego prądu do sieci, nie orientuję się w ogóle w rodzajach inwerterów, producentach, jakie mamy możliwości zarządzania energią itp.

Czy moglibyście mnie jakoś naprowadzić? Bo za każdym razem, kiedy próbuję czytać coś na ten temat, niewiele z tego rozumiem :(
    taniam
    Level 19  
    Witaj.
    W Twoim wypadku należy zastosować rozwiązanie "ON-GRID" z magazynem energii i zapewnieniem zasilania awaryjnego.
    Elementu takiego systemu to:
    - generator PV (panele)
    - inwerter sieciowy i inwerter wyspowy lub inwerter hybrydowy
    - bateria akumulatorów
    - układ pomiaru i sterowania zużyciem energii

Najprościej będzie jeżeli skupisz się na gotowym rozwiązaniu jakiegoś producenta.
    Polecam Fronius lub SMA, ponieważ są to kompletne systemy z bogatą i łatwo dostępną dokumentacją techniczną.
    byCris
    Level 11  
    Z całym szacunkiem, lecz akumulatory to po prostu przeżytek, można podać jako alternatywną opcje w zasilaniu awaryjnym-chwilowym.

Instalacja typowo ON-Grid z produkcja energii na potrzeby zasilania sieci lokalnej (domu) a nadwyżka odsprzedawana do sieci ZE (Zakładu Energetycznego).

Odsprzedaż nie polega na otrzymaniu od ZE "żywej" gotówki za energię elektryczną lecz jej odbieranie kiedy instalacja fotowoltaiczna nie pracuje (np. w nocy)

- to tak w wielkim skrócie.

uważam, iż dobrze byłoby tak na żywo zobaczyć działającą instalację fotowoltaiczną - taka rozmowa wniesie sporo do sprawy.
    gaz4
    Level 33  
    Moim zdaniem ten temat to raczej kwestia dla ekonomisty, a nie elektronika. Bo zrobic coś tylko po to by było zrobione nie ma sensu. każde rozwiązanie powinno dawać "coś" czego inne nie posiadają. W przypadku hybrydy skonstruowanej jak w zadaniu mamy kumulację negatywnych cech poszczegolnych rozwiazań przy minimalnej ilości plusów.

Sieć lokalna (wyspowa) czyli off grid ma podstawową zaletę - całkowita niezależność od prawodawcow ktorzy mogą je zmienić w każdej chwili (na forum jest bardzo rozbudowany wątek i gdy była zakładany sprzedaż energii podlegała zupełnie innym zasadom). Wady to wysoki koszt związany głównie z koniecznością zainwestowania w akumulatory oraz koniecznośc redundacji mocy PV by nie zabrakło prądu w środku zimy gdy dają najmniej energii.
    Praca na sieć (on grid) ma odwrotnie rozłożone akcenty - niski koszt, moc PV może być dowolnie kształtowana, nawet znacznie poniżej zużycia energii itp. Z drugiej strony jesteśmy w 100% zależni od prawodawcy oraz właścicieli sieci którzy są "naturalnymi monopolistami".

Instalacja off grid która może także pracować jako on grid jest niczym połączenie ognia z wodą. Wady to wysoki koszt inwertera ktory musi synchronizowac się z siecią i jak zajdzie potrzeba pracowac wyspowo, akumulatory bez ktorych off grid nie ma żadnego sensu, zależność od polityków piszących prawo i energetyków (patrz watek o mocy biernej!). Może dla kogoś kto mieszka w rejonie dotykanym ciągłymi awariami sieci zasilajacej ma sens gdyż w czasie "braku prądu" może przełaczyć się na off grid. W takim wypadku pojemność aku wyznacza czas jaki można przeżyć bez dostępu do sieci. Jednak otrzymujemy tu zbyt skomplikowaną przez co zbyt drogą instalację i pytanie czy komukolwiek to się opłaca?

Z drugiej strony można zrobić to trochę inaczej: instalację off grid która w przypadku zbyt małej mocy z PV wspomagana jest z sieci zasilającej. Ta metoda likwiduje największe wady pełnego off grid gdyż nie trzeba aku dużej pojemności i zbyt dużej mocy PV. Jakby co zimą większość prądu kupimy jak każdy klient ZE, więc prawo dot. OZE nie ma tu żadnego zastosowania bo "mój dom moją twierdzą" ;) W zasadzie jedyą wadą takiej "hybrydy" (w cudzysłowie bo to zupełnie inny system jak opisany przez kol. taniam, z punktu widzenia elektroniki działa jak typowy off grid) jest problem ew. nadwyżek energii gdy PV pracuje na maxa. Dochodzi też dobór inwertera by wytrzymał max obciążenie domowej sieci (dla on grid dobiera sie je pod moc PV) jednak dla instalacji 1 fazowych typowe przyłącze ma max obciązenie 5 kW czyli taka moc wystarczy.
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Off grid ma niby zaletę niezależności, ale kiedy odniesiemy ją do naszej szerokości geograficznej wiadomo że ta zaleta jest tylko pozorna. W styczniu produkcja miesięczna wynosi tyle, co w jeden dobry dzień czerwca. Czy jest sens przewymiarować instalację 30 krotnie? Czy jest sens kupować akumulatory zdolne magazynować energię na kilka dni?
    Ekonomicznego sensu nie ma to wcale. Taniej wyjdzie agregat, ale wtedy kWh kosztuje 2 zł.

Jedyny sens ma on grid. Dla preppersów i surwiwalowców proponuję agregat, a nie inwertery wyspowe. Mam on grid, off grid i agregat. Piszę z doświadczenia.
    taniam
    Level 19  
    Witam,
    Panowie, przytaczacie słuszne argumenty i zgadzam się z tym co piszecie, jednak jest to nie do końca w temacie - pytanie nie dotyczy sensu czy opłacalności wykonania danego typu instalacji, tylko warunków technicznych i prawnych jakie ma ona spełniać.
    Jak tak dłużej się zastanowiłem nad tematem zagadnienia podanym przez koleżankę w pierwszym poście ( "Panele fotowoltaiczne – praca na sieć lokalną i dołączenie do sieci zasilającej – możliwości oddawania energii do zewnętrznej sieci zasilania – uwarunkowania techniczne ") to można to rozpatrywać jako typowy układ on-grid zgłoszony do ZE z zamontowanym licznikiem dwukierunkowym.
    Jeżeli się znów mylę to proszę mnie poprawić ;)
    taniam
    Level 19  
    Erbit wrote:

Wg mnie mylisz się.

Masz oczywiście na myśli mój pierwszy post.

Quote:

Wg mnie temat zawiera typową instalację on-grid i nic więcej.

Jak już napisałem wcześniej do podobnych wniosków doszedłem.
    Ale niejasne jest dla mnie sformułowanie "... praca na sieć lokalną..."
    Trzeba by dopytać autora zadania co dokładnie miał na myśli - z tymi akademikami nigdy nic nie wiadomo :D
    gaz4
    Level 33  
    Zwrot "praca na sieć lokalną" jednoznacznie sugeruje możliwość pracy jako off grid. Zwrot "i dołączenie do sieci zasilajacej" też nie zostawia watpliwości, chodzi o dodatkowy on grid. A zatem trudno odczytać zadanie inaczej niż system hybrydowy zdolny do pracy zsynchronizowanej z siecią jak i typowo wyspowej. Jeżeli się mylimy to autor zadania był za mało precyzyjny i mogł po prostu użyć powszechnie używanego i jednoznacznego zwrotu "on grid".

Pociagnę jeszcze mały OT - największym błedem w rozmowach o energetyce jest oddzielne traktowanie ciepła i elektryczności. Wiele problemów można rozwiązać gdy te dwa media połączy sie ze sobą. W przypadku PV off grid można dodać CWU latem czyli dla 4 osobowej rodziny dochodzi ok. 3 tys kWh dodatkowej energii. Gdy doda się do tego typowe zuzycie pradu czyli ok. 2 tys kWh mamy roczne zuzycie 5 tys kWh, a więc 5 kW mocy zainstalowanej PV. Na dachu 45 stopni w grudniu taka instalacja wyprodukuje ok. 150 kWh, nawet w najbardziej pochmurny dzień produkcja wyniesie >1 kWh. Ponieważ domy mają kotły na paliwa stałe i w czasie sezonu grzewczego CWU pochodzi z tego źródła można powiedzieć, że niczego nie musimy przewymiarowywać. Grudniowe 150 kWh wystarczy do zaspokojenia popytu na prąd więc nawet w naszym klimacie da sie zrobić nieprzewymiarowane PV off grid. Dla osób mieszkających w rejonie nękanym przez awarie sieci to może być bardzo dobry wybór, lepszy niż on grid ktore bez zasilania z zewnątrz po prostu nie działa. Pytanie czy sie opłaca to oddzielny temat, z pewnością taki off grid nie będzie znacząco droższy od on grid.
    Pi111
    Level 22  
    Znalezione internecie Uniwersalne KS i MKS Solar oraz hybrydowe

http://www.sklep.orvaldi.pl/pol_m_Inwertery_U...rsalne-KS-i-MKS-Solar-oraz-hybrydowe-186.html

Moja instalacia filmy

Koletory i fotowoltaika instalacja off grid Rozbudowa i modernizacja 1,8,2016r

https://www.youtube.com/watch?v=vM8nEfFo1gg

Podłączone urzdzenia elektryczne do inwertera solarnego instalacja

https://www.youtube.com/watch?v=nNrQOflsVC8

Koletory i fotowoltaika instalacja off grid Rozbudowa 11,4,2017 r.
    PI KH

https://www.youtube.com/watch?v=w_j8zXAamuI
    BocianXX
    Level 14  
    @Pi111 piękną pracę wykonałeś. Widać, że masz podstawę teoretyczną i praktyczną, do tego co robisz, Może przekaz medialny nie jest perfekcyjny, ale ja zostałem właśnie Twoim fanem i czekam na więcej filmików :-)