Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ograniczenie napięcia - jak działa MPPT?

bimki 17 May 2017 11:18 2826 12
    bimki
    Level 16  
    hej,

zauważyłem, że w dzień taki jak dzisaj - czyste niebo, okolice południa - mój inwerter (Aurora PVI 3600) pokazuje napięcie stringów około 210V, dzięki czemu na wyjściu mam maksymalnie około 3000-3100W przy ładnej pogodzie. Jednocześnie już kilka razy widziałem na wyjściu 3800W i to w gorszy dzień.

Czym może być spowodowane obniżenie mocy przez inwerter? Rozważam takie czynniki:
    - temperatura na zewnątrz (raczej nie, bo jest ok 17 stopni)
    - temperatura wokoło inwertera - też nie, bo wentylator nie pracuje na maksa, jest otwarte okno. Temp. otoczenia ok 23 stopnie, temp. wewnątrz inwertera ok. 42-43 stopnie (czasami przy 42 wentylator nie załącza się - np. rano).
    - uszkodzony panel - nie wiem jak to sprawdzić.
    - zacienienie - brak, wszystko w 100% w słońcu
    - brud na panelach - brak

Mam 2 stringi, każdy po 8 paneli mono 250W. Link do monitoringu: http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=80

pozdrawiam
    prose
    Level 35  
    bimki wrote:
    - uszkodzony panel - nie wiem jak to sprawdzić.
    Możesz sprawdzić 1 i 2 string i porównać napięcie można każdy panel po klei na zwarcie sprawdzić A , to że słońce świeci nie znaczy że więcej musi dawać zależy terz od czystości powietrza i promieniowania słońca.
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Rekordy mocy będą padać w gorszy dzień bo:
    - Słońce świecące przez przestrzeń między chmurami daje Ci niemal pełną moc, ale otaczające je cumulusy działają jak lustro i pozwalają przekroczyć nominalną moc paneli,
    - w gorszy dzień jest chłodniej i panele są mniej nagrzane.
    bimki
    Level 16  
    No to może nie jest źle - natężenie obu stringów około 7-7.5A.
    Porównując z innymi instalacjami podobnej mocy na pvmonitorze widzę, ze mają dziś nawet 3600W.

U mnie maksymalna moc przypada teraz w okolicy 13:20 - pewnie dobije do 3200.

No nic, jak mówicie, ze tak ma być to może nie ma się czym przejmować.
    bimki
    Level 16  
    faktycznie - fajnie widać różnice napięcia u Ciebie.
    Nie myślałem, że to aż tak dużo zmienia...
    Xantix
    Level 40  
    bimki wrote:
    Nie myślałem, że to aż tak dużo zmienia...

No, na pojedynczym złączu napięcie zmienia się ze współczynnikiem -2,2 mV/K. Tak więc każdy wzrost temperatury paneli o 10 K spowoduje spadek napięcia o jakieś 3,5%. Czyli jest istotna różnica bo przecież w pogodny i ciepły dzień raczej nie jest sztuką rozgrzać panel do tych 50 stopni Celsjusza i więcej. A skoro parametry nominalne podawane są dla 20 stopni Celsjusza to znaczy, że w gorący i słoneczny dzień możemy mieć obniżenie napięcia nawet powyżej 10%.
    bimki
    Level 16  
    Hej,

wygląda na to, że mieliście racje - to mogła być kwestia temperatury, bo dziś widziałem tam już ponad 250V w godzinach południowych.
    Dodatkowo deszcz zmył warstwę pyłków, jakie się tam nagromadziły.

Pozdrawiam.
    Leon444
    Level 25  
    U mnie natomiast zauważyłem że Aurora ciągnie strasznie do nominalnego (optymalnego napięcia inwertera) 360V po stronie DC po mimo że teraz mam 15 paneli po 30,5V nominał każdy czyli ponad 450V a w słoneczne dni i gdy jest gorąco inwerter ciągnie napięcie w dół prawie o 100V od nominału wyliczonego z paneli, bo średnio inwerter utrzymuje 365V-370V, co ciekawe gdy słońce zachodzi lub są chmury to napięcie wraca tak do 430V-440V...
    To możliwe że MPPT inwertera stara się utrzymywać napięcie w swoim nominalne (optymalnym napięciu) czyli 360V ??

P.s.
    Jeszcze miesiąc temu miałem 13 paneli i też inwerter trzymał w słońcu 350V-360V, dlatego pytam...
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Co to jest napięcie nominalne lub optymalne?
    Znam napięcie panela: obwodu otwartego, mocy maksymalnej.
    Napięcie inwertera: zakres napięć MPPT.
    Nigdy nie słyszałem o napięciu nominalnym i optymalnym.
    pawel123321
    Level 13  
    Jan_Werbinski wrote:
    pawel123321 wrote:
    Witam
    Im cieplejsze Panele Tym Niższe napięcie Fajnie to widać u mnie na Wykresie
    http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=32

A tu jest Wykres Temperatury
    http://pvmonitor.pl/user_pc.php?r=2&idinst=32

Fajne masz wykresy temperatur. Też chcę takie. :)
    W jaki sposób zbierasz dane o temperaturze w domu oraz na zewnątrz? Czym wysyłasz? Lankontroler?

Witam
    Tak całą robotę ogarnia LanKontroler, można podłączyć 6 czujników temperatur DS18B20 Jeden z nich zamontowany jest na Radiatorze między panelami, Następny jest na dworze aby pokazywało temp powietrza, 2x w kotłowni temp pieca i bojlera, Różnica tych temperatur reguluje zawór obiegu wody w Bojerze, gdy na piecu jest mniejsza temp niż w zasobniku zawór zamyka przepływ wody przez wężownice, aby bez potrzeby nie studziła się woda, Czujnik w bojlerze pilnuje temp, by nadmiar energii z paneli nie zagotowała wody, jak temperatura przekroczy 73 stopnie otwiera obieg i cyrkulacyjne wystudza.
    LanKontroler naprawdę robi świetną robotę, przyglądam się rozwojowi LK V3 który wydaje się być jeszcze ciekawszym.
    januszss
    Level 16  
    Też polubiłem Lankontrolery. Zafundowałem sobie nawet Lanserwer do nich.
    Super sprawa nawet dla kogoś niezbyt zaawansowanego w elektronice, czy automatyce.