Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kosiarka B&S aku zamiast baterii - bateria li-ion 10,8v na aku żelowy 12v

17 Maj 2017 13:14 3657 8
  • Poziom 10  
    Cześć Wszystkim,

Sprzęt:
    kosiarka Stiga 53seq 4 b z silnikiem Briggs&Stratton 775 IS (instart) - elektryczny rozruch
    bateria 10,8 V 1,45 ah/15,7 Wh

czy zamiast baterii 10,8v można jakoś podmienić zestaw na akumulator żelowy 12v np. 9 Ah za ok. 100 zł? Trochę mi szkoda wydawać 350 zł na baterię, która padnie po 2 latach. Jak myslicie? Czy dałoby się to zrobić? Czy rozrusznik nie ulegnie uszkodzeniu przy wyższym napięciu? Jak najlepiej się za to zabrać?

Bardzo będę wdzieczny za wszelkie wskazówki.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    z punktu widzenia napięcia to nie ma problemu ( li-po 10,8 to tak naprawdę 10,8 V- 12,6V ) pytanie brzmi czy bez przerabiana ci to podejdzie. aku li-po na pewno posiadał zabezpieczenia czy w kosiarce , czy tylko w baterii tego nie wiem. chyba ze to są aku NI-Cd to wtedy będzie łatwiej ale czy nap ponad 12 V nie będzie miało wpływu na rozrusznik tego nie wiem
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    W jakiej technologi wykonany jest oryginalny akumulator Li-ion, Li-pol, Nihm ? Napięcie wyjściowe 10,8V sugerowało by któreś z powyższych. Wiedząc to można rozważyć też regenerację, powinno być taniej. Jest wiele firm które tym się zajmuje, ew. samemu jak ma się odpowiednie umiejętności.
    Co do zamiany na akumulator żelowy 12V to trudno stwierdzić czy to zaszkodzi.
    Czy z akumulatora 10.8V zasilany jest tylko rozrusznik czy może jeszcze moduł zapłonowy ? Czy ten akumulator jest ładowany w czasie pracy kosiarki czy oddzielną ładowarką ?
    Pierwsze co trzeba mieć na uwadze to wyższe napięcie o czym wspominał już jarcecz
    Napięcie takiego świeżo naładowanego akumulatora żelowego 12V może wynieść od 13,8 do ok. 14,5V (zależy od ładowarki)
    A napięcie oryginalnego naładowanego akumulatora to pewnie ok. 12,6V .
    Różnica niewielka, sam silnik rozrusznika powinien taką różnicę napięć wytrzymać, o ile nie będzie zbyt intensywnie eksploatowany, teoretycznie może się przegrzać.
  • Poziom 10  
    Dzięki za odpowiedzi.

Jest to akumulator litowo-jonowy, z baterią zewnętrzną tak jak w np. we wkrętarkach. Zastanawiałem się czy nie dodać jakiegoś stabilizatora L7912 12 V 1,5 A, wtedy może rozwiązałby się problem z wyższym napięciem, z tym że ja to wyczytałem bo się na tym nie znam, po prostu próbuję zaoszczędzić trochę kasy, akumulator kosztuje 50 zł a to ustrojstwo 350... Co do przegrzania to rozrusznik kręci max 5 s i odpala więc chyba w tym czasie nie powinno się przegrzać.

Dodam, ze bateria padła miesiąc po gwarancji 2 letniej.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Daj sobie spokój z tymi stabilizatorami, czy wiesz jaki prąd pobiera rozrusznik? Naładowany akumulator kwasowy, żelowy ma 12.3-12.6V a nie 14... Podłącz żelówkę i sprawdź
  • Poziom 10  
    web69 napisał:
    Daj sobie spokój z tymi stabilizatorami, czy wiesz jaki prąd pobiera rozrusznik? Naładowany akumulator kwasowy, żelowy ma 12.3-12.6V a nie 14... Podłącz żelówkę i sprawdź

cześć, nie wiem jaki prąd pobiera, nie ma żadnej naklejki a w częściach zamiennych niestety nie jest to opisane. Chyba wielkość tego prądu nie robi wielkiej różnicy czy aku będzie 4Ah czy 7Ah?

Panowie... przymierzam się do podłączenia akumulatora jednak zauważyłem, że w kosiarce zamontowany jest mikroprzełącznik oraz, że z baterii wychodzą 4 przewody... Bardzo Was proszę o zerknięcie na schemat i podpowiedzenie jak to podczepić do aku gdzie jest tylko plus i minus. Szczególnie nie wiem co to za kabel idzie z baterii do mikroprzełacznika i jak to podłaczyć do aku.

1. obrazek schemat
    2. obrazek zdjęcie mikroprzełącznika, z którego wychodzą 2 wtyczki - do kluczyka stacyjki i do baterii jak w schemacie.

Proszę o pomoc
  • Poziom 16  
    Ten mikro przełącznik to jakie może mieć zadanie czym jest załączany, jakaś linka dzwigienka ?
    Przydały by się zdjęcia reszty elektryki, ten akumulator z "baterią zewnętrzną" też. Czy sama bateria tez ma cztery styki ? Po schemacie można wywnioskować że do załączanie rozrusznika jest dodatkowy przekaźnik czy elektronika. Prądu rozruchowego raczej na mikro przełącznik puszczać się nie powinno.
  • Poziom 10  
    szybki105 napisał:
    Ten mikro przełącznik to jakie może mieć zadanie czym jest załączany, jakaś linka dzwigienka ?
    Przydały by się zdjęcia reszty elektryki, ten akumulator z "baterią zewnętrzną" też. Czy sama bateria tez ma cztery styki ? Po schemacie można wywnioskować że do załączanie rozrusznika jest dodatkowy przekaźnik czy elektronika. Prądu rozruchowego raczej na mikro przełącznik puszczać się nie powinno.

trochę niejasno się wyraziłem mówiąc o zewnętrznej baterii, już wyjaśniam:

to jest bateria:
    Kosiarka B&S aku zamiast baterii - bateria li-ion 10,8v na aku żelowy 12v Kosiarka B&S aku zamiast baterii - bateria li-ion 10,8v na aku żelowy 12v

tak wygląda ładowarka:
    Kosiarka B&S aku zamiast baterii - bateria li-ion 10,8v na aku żelowy 12v Kosiarka B&S aku zamiast baterii - bateria li-ion 10,8v na aku żelowy 12v

tak wygląda microswitch:

tak wyglądają przewody wychodzące od baterii:

1 i 2 są połączone i 1 idzie do rozrusznika a 2 do stacyjki
    3 (czerwony) do rozrusznika
    4 do microswitcha v7-6c37e9-036, dokładnie tego jak na tej stronie:
    Link

wg informacji z tej strony ten przełącznik jest maksymalnie na 15A. Podejrzewam, że microswitch za pomocą tej blaszki podłączonej w jakiś sposób z silnikiem daje prąd w odpowiednim momencie do cewki.

tutaj jeszcze raz schemat:

i ponawiam pytanie jak to podłączyć poprzez aku żelowy, nie uszkadzając rozrusznika a przede wszystkim microswitcha o tych parametrach:

proszę o pomoc
  • Poziom 16  
    jogma napisał:
    i ponawiam pytanie jak to podłączyć poprzez aku żelowy, nie uszkadzając rozrusznika a przede wszystkim microswitcha o tych parametrach

Podłączyć akumulator zgodnie z biegunowością bezpośrednio do rozrusznika, poprzez solidny włącznik albo przekaźnik np. dedykowany do rozruszników w skuterach, motocyklach. Może solidny włącznik wystarczy, nie wiadomo ile prądu pobiera rozrusznik.
    To jeśli chodzi o samo kręcenie rozrusznikiem. Ale nie wiadomo czy to wystarczy żeby kosiarka odpaliła. Coś jeszcze trzeba zrobić z przewodami do cewki, nie wiadomo też do czego służy mikroswitch.
    Na zdjęciach oryginalnego akumulatora chyba widać oznaczenia plus i minus i dwa dodatkowe piny, być może jest to złącze balancera li-ion a może coś innego, na schemacie nie widać gdzie te poszczególne piny są podłączone, gdzie plus gdzie minus. Microswitch tez ma określony układ styków a na schemacie nie widać jak jest podłączony. Nie mając przed sobą tego sprzętu i bez pomiarów na odległość trudno dobrze doradzić.