Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Bosch SPS53E08EU/01 - błąd E09 i brak temperatury.

17 Maj 2017 14:52 5220 16
  • Poziom 11  
    Wczoraj zadziałał mi bezpiecznik podczas mycia naczyń. Po zmianie bezpiecznika okazało się, że zmywarka wyświetla błąd E09. Po otwarciu klapy okazało się, że nie ma w ogóle temperatury.
    Już wiem, że winna jest grzałka. Czy jest ona faktycznie nienaprawialna? A może ma ktoś używkę na sprzedaż?
  • Specjalista AGD
    Grzałka pomierzona miernikiem? Jeśli tak, to zdecydowanie zainwestuj w nową, pompo grzałki do rodziny Bosch są dość problematyczne, jak nie grzałka, to pompa kopyta wyciągnie, i nie inwestowałbym w używkę, bo długo możesz się nią nie nacieszyć.
  • Poziom 11  
    Panowie, a jak zdjąć tą osłonę? W materiałach znalezionych w internecie osłona jest metalowa i wystarczy odgiąć nieco zabezpieczenie. Ale u mnie jest ona plastikowa a z przodu jest jakaś dziwna dziura z piktogramami, sugerującymi otwieranie tego plastiku za pomocą jakiegoś narzędzia. Może mi ktoś pomóc?

Zmywarka Bosch SPS53E08EU/01 - błąd E09 i brak temperatury. Zmywarka Bosch SPS53E08EU/01 - błąd E09 i brak temperatury.
  • Admin grupy AGD
    netoperek napisał:
    Panowie, a jak zdjąć tą osłonę?

Zostaw ją w spokoju, odkręć bok i dostaniesz się do pompy.
    Po co rozbierać całość, no chyba że nie masz co robić i masz ochotę na zakup nowej zmywarki.
  • Poziom 11  
    ROBSON33 napisał:

Zostaw ją w spokoju, odkręć bok i dostaniesz się do pompy.
    Po co rozbierać całość, no chyba że nie masz co robić i masz ochotę na zakup nowej zmywarki.

Żeby to było takie proste. Właśnie bok jest jakoś tak połączony z dołem, że pomysłu nie mam jak to zrobić. Nie chcę zniszczyć plastików i stąd moje pytanie. Z pewnością jest jakiś sposób, który pozwala na zdjęcie tych osłon. Poza tym aby wyjąć pompę muszę ściągnąć tą dolną osłonę, niestety nie wiem jak. Spróbowałem nakręcić film, na którym widać, jak to wszystko jest ze sobą połączone.

• Pomocny post
    Specjalista AGD
    Patrząc po zdjęciu to kolega chyba jednak chce kupować nową zmywarkę... pierwsza zasada, nie stawiać takiego urządzenia do góry nogami. Umówmy się, że wolno położyć to tylko na tył, tak będzie zdecydowanie bezpieczniej dla zmywarki.

Ogólnie by zdjąc podstawę kolejno musisz
    - zdjąć boki zmywarki
    - położyć na tył
    - wyjąć przednie nóżki
    - odkręcić blachę pod drzwiami
    - zdemontować odciągi drzwi
    - wyprostować zagiętą blache komory myjącej w tylnej górnej części podstawy
    - z przedniej czesci podstawy albo są dwie śrubki od przodu, albo po bokach zaczepy które trzeba podważyć.
    - wysunąć podstawę i wyczepić z niej moduł

żeby dojść do kostki zasilania grzałki i ją pomierzyć wystarczą cztery pierwsze punkty

Generalnie z racji zdejmowania podstawy i jej upierdliwego montażu jeśli nie masz zaprawy bojowej w grzebaniu w sprzętach to nie polecał bym samemu tego atakować
  • Poziom 11  
    Dzięki. Jednak spróbuje w weekend.
  • Pomocny post
    Admin grupy AGD
    mrice napisał:
    żeby dojść do kostki zasilania grzałki i ją pomierzyć wystarczą cztery pierwsze punkty

Błąd, wystarczy zdjąć prawy bok.

Ps. Patrząc jakie trudności sprawiają tak proste czynności radzę wezwać serwisanta, będzie prościej i taniej.
  • Poziom 11  
    ROBSON33 napisał:
    Ps. Patrząc jakie trudności sprawiają tak proste czynności radzę wezwać serwisanta, będzie prościej i taniej.
    Chcę spróbować sam, ale jeśli uznam, że to mnie przerasta to wezwę fachowca.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    ROBSON33 napisał:
    Zgadza się, da się w ten sposób, ale osobiście preferuję wywalenie dolnej przedniej blachy, mi zdecydowanie wygodniej tak się mierzy. Przez sam prawy bok zawsze się mordowałem, może kwestia przyzwyczajenia, albo innego układu rąk podczas mierzenia.
    netoperek napisał:
    Chcę spróbować sam, ale jeśli uznam, że to mnie przerasta to wezwę fachowca.
    Pozostaje życzyć powodzenia i niezniszczenia urządzenia.
  • Poziom 11  
    Udało mi się rozebrać zmywarkę, faktycznie producent zrobił wszystko na zaciskarkach, żeby maksymalnie utrudnić rozbieranie. Po wyjęciu grzałki tak ona wygląda. Jak myślicie, da się to naprawić?

Zmywarka Bosch SPS53E08EU/01 - błąd E09 i brak temperatury. Zmywarka Bosch SPS53E08EU/01 - błąd E09 i brak temperatury. Zmywarka Bosch SPS53E08EU/01 - błąd E09 i brak temperatury.
  • Specjalista AGD
    netoperek napisał:
    Jak myślicie, da się to naprawić?

Niektórzy próbowali, ale z marnym skutkiem...Technologicznie jest to bardzo trudne.
  • Poziom 10  
    Wydaje mi się, że szkoda się z tym bawić. Miałem podobny problem. Zmywarka rozebrana stała przez tydzień. Różne próby i kombinacje - w końcu zakupiłem nową pompę z grzałką za ok. 350 zl i święty spokój, a o zmywarce już dawno zapomniałem.
  • Poziom 15  
    Opiszę swoje doświadczenie z E09, właśnie dzisiaj zakończyło się szczęśliwie.
    Kilkanaście dni temu moja zmywarka SPV53M10 podczas mycia spowodowała rozłączenie bezpiecznika obwodu w kuchni. W tym dniu była burza. Po włączeniu zasilania zmywarka dokończyła program, ale niestety wyskoczył błąd E09 i w środku wszystko zimne - wysiadła grzałka. Rok produkcji zmywarki 2011 lub 2012, po gwarancji. W tym modelu grzałka zintegrowana z pompą, koszt samej części ok.600 zł plus naprawa pewnie około 800 zł. Zacząłem już się rozglądać za nową zmywarką, ale przypomniałem sobie, że mam ubezpieczone mieszkanie, w polisie jest m.in. ubezpieczenie sprzętu rtv, adg od przepięć. Zgłosiłem szkodę u ubezpieczyciela, przyjechał rzeczoznawca z serwisu i dokonali mi naprawy w ramach ubezpieczenia mieszkania. Oczywiście wszystko to trochę trwało, bo od awarii do naprawy 20 dni, ale dzięki temu ominął mnie niemały koszt naprawy. Proponuję skorzystać z umowy ubezpieczenia, kiedy zdarzyła się szkoda, w końcu płaci się składki.
  • Poziom 15  
    Nic nie dostał na zachętę, był sam szef serwisu, nie było żadnych problemów z ustaleniem przyczyny usterki, dokładnie opisałem serwisantowi co i jak się stało, w tym dniu była burza. Nie wiem na jakiej zasadzie serwis rozlicza się z ubezpieczycielem, ale to już nie mój problem, ja mam przynajmniej działającą zmywarkę :)
  • Poziom 11  
    Po wymianie uszczelki o identycznej średnicy jak grzałka, ale 0.5mm cieńszej, grzałka wskoczyła bez problemu na swoje miejsce. 2 miesiące po naprawie i wszystko gra.