Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kocioł na paliwo stałe + bufor + solary - Optymalna instalacja CO i CWU

schulmeister 17 May 2017 17:58 1851 8
Helukabel
 • #1
  schulmeister
  Level 6  
  Serdecznie proszę o pomoc w zaprojektowaniu optymalnej instalacji CO i CWU dla nowo budowanego domu jednorodzinnego.
  Po rozmowach z kilkoma instalatorami mam jeszcze większy mętlik w głowie. Jedni proponują układ otwarty, inni mieszany. Jedni bufor z wężownicą inni bez.

  Postaram się najkrócej jak potrafię przedstawić sytuację i uwarunkowania.

  Dom z pełnym podpiwniczeniem 270m2. Wielkość kotłowni 30m2.
  Powierzchnia wszystkich ogrzewanych pomieszczeń ok 180m2 (wszystkie pomieszczenia parteru 135m2 i dwa pomieszczenia piwnicy 45m2 )
  Izolacja termiczna - dach wełna 30cm, elewacja wełna 15cm, izolacja piwnicy piana pur 8cm, podłoga na gruncie 12cm styro, podłoga nad piwnicą 10cm styro.
  Wszystkie sypialnie, salon, dwa pomieszczenia piwnicy - ogrzewanie tradycyjne.
  Hol, przedpokój, kuchnia, łazienka i część salonu - ogrzewanie podłogowe (ok 50m2)

  Ponieważ mam własny las dlatego głównym paliwem będzie drewno. Jednak nie chciałbym co kilka godzin chodzić dokładać do pieca dlatego myślę o przewymiarowanym kotle na drewno z ogromną komorą zasypową (Kalvis K-2 lub Vienybe) i o buforze 1500-2000L.
  Dostałem również dofinansowanie na 3 panele solarne + zasobnik CWU z gminy więc chciałbym je wykorzystać do grzania CWU i o ile to możliwe do dogrzania jednego pomieszczenia w piwnicy (studio 35m2)w miesiącach letnich.

  Serdecznie proszę o poradę ewentualnie lub jakiś gotowy schemat który pasowałby do moich wymagań.

  Pozdrawiam
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • Helukabel
 • #2
  andrzej lukaszewicz
  Level 40  
  schulmeister wrote:
  Ponieważ mam własny las dlatego głównym paliwem będzie drewno. Jednak nie chciałbym co kilka godzin chodzić dokładać do pieca dlatego myślę o przewymiarowanym kotle na drewno z ogromną komorą zasypową (Kalvis K-2 lub Vienybe) i o buforze 1500-2000L.

  Dla swojego swiętego spokoju założyłbym instalację na propan na własność ( koszt zbiornika , instalacji , odbiorów i kotła to max 15 tys)

  A z kotłem stałopalnym instalacja nie jest tania, ani bezobsługowa. Szykowanie , przechowywanie drewna to tez spory nakład sił i środków. Niby drewno jest najtańsze, ale... Zależy od tego , czym sie zajmujesz i ile masz wolnego czasu I czy w kotłowni chcesz mieć pier...nik, czy np. czyściutką pralnie i suszarnię.
  Gdzie będzie umieszczona kotłownia? Jaka jest mozliwosć montażu dużego zbiornika buforowego?
 • Helukabel
 • #3
  michcio
  Electrician specialist
  Jeśli kotłownia jest w piwnicy (a przy pełnym podpiwniczeniu inna lokalizacja jest mało prawdopodobna) to propan raczej odpada z oczywistych względów.
 • #4
  schulmeister
  Level 6  
  Przepraszam zapomniałem dodać że kotłownia ma 30m2 a pralnia jest umiejscowiona w innym pomieszczeniu piwnicznym. Ze składowaniem opału również nie ma problemu.
 • #5
  gersik
  Level 33  
  Jeśli masz swój las i będzie bufor to kocioł HG. Instalację zrobić jedną albo otwartą albo zamkniętą. Jest dotacja do paneli to bufor montowałbym bez wężownicy. jak dotacja na CWU to ogrzewanie części grzejników nie przejdzie.
 • #6
  schulmeister
  Level 6  
  Zastanawiałem się wiele razy czy HG czy DS i wiecej zalet widzę w dolniaku dedykowanym do drewna (kalvis k-2 czy Vienybe). Po pierwsze mniej wymagajace odnosnie jakosci i wilgotnosci drewna, bardzo przyzwoita sprawność w połączeniu z buforem, ogromna komora zasypowa tych modeli, mniej automatyki i prawie dwukrotnie nizsza cena.
 • #8
  Xantix
  Level 40  
  gersik wrote:
  Czy spełni on normy które nam Europa narzuca.

  Tak naprawdę to chyba jeszcze niewiele jest kotłów co mają certyfikat Ecodesing co to ma zastąpić V klasę.
  http://www.kostrzewa.com.pl/#!Press_room-KONI..._KLASY_%E2%80%93_KIERUNEK_WYZNACZA_ECODESIGN_
  Choć sama dyrektywa wchodzi od 2020 roku i nie wiem jakie będą warunki tzn. czy będzie obejmować tylko urządzenia nowe czy także nakaże wymianę tych już używanych. Jednak myślę, że raczej wariant I.
 • #9
  schulmeister
  Level 6  
  Budowę rozpocząłem w 2016 roku.