Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł na paliwo stałe + bufor + solary - Optymalna instalacja CO i CWU

schulmeister 17 Maj 2017 17:58 690 8
  • #1 17 Maj 2017 17:58
    schulmeister
    Poziom 3  

Serdecznie proszę o pomoc w zaprojektowaniu optymalnej instalacji CO i CWU dla nowo budowanego domu jednorodzinnego.
    Po rozmowach z kilkoma instalatorami mam jeszcze większy mętlik w głowie. Jedni proponują układ otwarty, inni mieszany. Jedni bufor z wężownicą inni bez.

Postaram się najkrócej jak potrafię przedstawić sytuację i uwarunkowania.

Dom z pełnym podpiwniczeniem 270m2. Wielkość kotłowni 30m2.
    Powierzchnia wszystkich ogrzewanych pomieszczeń ok 180m2 (wszystkie pomieszczenia parteru 135m2 i dwa pomieszczenia piwnicy 45m2 )
    Izolacja termiczna - dach wełna 30cm, elewacja wełna 15cm, izolacja piwnicy piana pur 8cm, podłoga na gruncie 12cm styro, podłoga nad piwnicą 10cm styro.
    Wszystkie sypialnie, salon, dwa pomieszczenia piwnicy - ogrzewanie tradycyjne.
    Hol, przedpokój, kuchnia, łazienka i część salonu - ogrzewanie podłogowe (ok 50m2)

Ponieważ mam własny las dlatego głównym paliwem będzie drewno. Jednak nie chciałbym co kilka godzin chodzić dokładać do pieca dlatego myślę o przewymiarowanym kotle na drewno z ogromną komorą zasypową (Kalvis K-2 lub Vienybe) i o buforze 1500-2000L.
    Dostałem również dofinansowanie na 3 panele solarne + zasobnik CWU z gminy więc chciałbym je wykorzystać do grzania CWU i o ile to możliwe do dogrzania jednego pomieszczenia w piwnicy (studio 35m2)w miesiącach letnich.

Serdecznie proszę o poradę ewentualnie lub jakiś gotowy schemat który pasowałby do moich wymagań.

Pozdrawiam

0 8
  • #2 17 Maj 2017 23:14
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

schulmeister napisał:
    Ponieważ mam własny las dlatego głównym paliwem będzie drewno. Jednak nie chciałbym co kilka godzin chodzić dokładać do pieca dlatego myślę o przewymiarowanym kotle na drewno z ogromną komorą zasypową (Kalvis K-2 lub Vienybe) i o buforze 1500-2000L.

Dla swojego swiętego spokoju założyłbym instalację na propan na własność ( koszt zbiornika , instalacji , odbiorów i kotła to max 15 tys)

A z kotłem stałopalnym instalacja nie jest tania, ani bezobsługowa. Szykowanie , przechowywanie drewna to tez spory nakład sił i środków. Niby drewno jest najtańsze, ale... Zależy od tego , czym sie zajmujesz i ile masz wolnego czasu I czy w kotłowni chcesz mieć pier...nik, czy np. czyściutką pralnie i suszarnię.
    Gdzie będzie umieszczona kotłownia? Jaka jest mozliwosć montażu dużego zbiornika buforowego?

0
  • #3 17 Maj 2017 23:31
    michcio
    Specjalista elektryk

Jeśli kotłownia jest w piwnicy (a przy pełnym podpiwniczeniu inna lokalizacja jest mało prawdopodobna) to propan raczej odpada z oczywistych względów.

0
  • #4 18 Maj 2017 05:54
    schulmeister
    Poziom 3  

Przepraszam zapomniałem dodać że kotłownia ma 30m2 a pralnia jest umiejscowiona w innym pomieszczeniu piwnicznym. Ze składowaniem opału również nie ma problemu.

0
  • #5 18 Maj 2017 08:14
    gersik
    Poziom 31  

Jeśli masz swój las i będzie bufor to kocioł HG. Instalację zrobić jedną albo otwartą albo zamkniętą. Jest dotacja do paneli to bufor montowałbym bez wężownicy. jak dotacja na CWU to ogrzewanie części grzejników nie przejdzie.

0
  • #6 18 Maj 2017 15:39
    schulmeister
    Poziom 3  

Zastanawiałem się wiele razy czy HG czy DS i wiecej zalet widzę w dolniaku dedykowanym do drewna (kalvis k-2 czy Vienybe). Po pierwsze mniej wymagajace odnosnie jakosci i wilgotnosci drewna, bardzo przyzwoita sprawność w połączeniu z buforem, ogromna komora zasypowa tych modeli, mniej automatyki i prawie dwukrotnie nizsza cena.

0
  • #8 18 Maj 2017 22:50
    Xantix
    Poziom 39  

gersik napisał:
    Czy spełni on normy które nam Europa narzuca.

Tak naprawdę to chyba jeszcze niewiele jest kotłów co mają certyfikat Ecodesing co to ma zastąpić V klasę.
    http://www.kostrzewa.com.pl/#!Press_room-KONI..._KLASY_%E2%80%93_KIERUNEK_WYZNACZA_ECODESIGN_
    Choć sama dyrektywa wchodzi od 2020 roku i nie wiem jakie będą warunki tzn. czy będzie obejmować tylko urządzenia nowe czy także nakaże wymianę tych już używanych. Jednak myślę, że raczej wariant I.

0
  • #9 19 Maj 2017 08:08
    schulmeister
    Poziom 3  

Budowę rozpocząłem w 2016 roku.

0