Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Funkcja Excel - Potrzebna funkcja wyszukiwania i wstawiania

17 Maj 2017 19:45 777 5
  • Poziom 2  
    Witam osoby bardziej obeznane w funkcjach MS Office. Poszukuje jeden z funkcji ale nie mogę znaleźć odpowiedniej więc proszę o pomoc gdyż już drugi dzień próbuje coś zdziałać i najbliższą jest funkcja Bathtext ale chyba zabrnąłem w błędne koło.

Wytłumaczę po skrócie mój problem na przykładowym arkuszu:
    - w kolumnie A1 do A100 będą cyfry od 1 do 100
    - w kolumnie B1 do B100 bedą wyrazy
    - po wpisaniu w kolumnie C1 do C100 różnych cyfr np. C1-2, C2-8, C3-11
    - automatycznie w kolumnie D1 do D100 zostaną mi zwrócone wyrazy przyporządkowane w kolumnie B1 do B100 np
    dla kolumny D1 będzie to kolumna B2, dla kolumny D2-B8, D3-B11

Z góry dziękuję za pomoc.
  • Poziom 38  
    Zacznij od funkcji wyszukaj.pionowo
  • Poziom 13  
    Sortować możesz np
    Code:
    =MAX.K($C:$C;1)

$C:$C to oczywiście zakres, a 1 to jaką liczbę w kolejności ma znaleźć, dla drugiej będzie to 2 potem 3, itp
    Co do wyświetlania można użyć np
    Code:
    =PRZESUNIĘCIE(C1;0;-1))

C1 to komórka do której się odwołuje 0 to przesunięcie w pionie względem C1, a -1 to przesunięcie w poziomie względem C1.
    Tylko by te dwie funkcje połączyć MAX.K musiało by zwracać adres komórki np C2 (w przykładzie C1), ale zwraca liczbę. Teraz nie przychodzi mi do głowy jak połączyć.
  • Poziom 2  
    Zbych034 jeżeli problemem by było ustawienie pionowe to można to zmienić analogicznie poziomo czyli A1-Z1, A2-Z2, A3-Z3, A4-Z4

Szymon nie wiem czy sortowanie w tym wypadku coś mi da gdyż kolejność nie jest dla mnie najważniejsza gdyż można zacząć od pozycji 100 następnie pozycja 1 a potem 50. Kolejność nie gra roli.
    Ważne jest aby obok liczby zwracało wyraz.
  • Poziom 13  
    To może
    Code:
    =WYBIERZ(2;B1;B2;B3)

2 oznacza które ma wybrać z wartości czyli jak masz 2 to w przykładzie weźmie B2
    B1, B2, B3, itd to wartości z jakich wybiera

A jeżeli nie chcesz edytować za każdym razem formuły to zamiast 2 podaj jakiś adres np E1 gdzie będziesz podawał liczbę. To zadziała tylko w tedy gdy szukana pozycja jest w liście czyli jak masz 3 wartości a chcesz by ci zwróciło 4 to nie zadziała.
  • Poziom 29  
    zzuullll napisał:
    Zbych034 jeżeli problemem by było ustawienie pionowe to można to zmienić analogicznie poziomo czyli A1-Z1, A2-Z2, A3-Z3, A4-Z4

Szymon nie wiem czy sortowanie w tym wypadku coś mi da gdyż kolejność nie jest dla mnie najważniejsza gdyż można zacząć od pozycji 100 następnie pozycja 1 a potem 50. Kolejność nie gra roli.
    Ważne jest aby obok liczby zwracało wyraz.

:?: :?: :?:
    Po co tu kombinować 'jak koń pod górę' skoro Zbych034 podał prawidłowe rozwiązanie
    :?: :?: :?:
    A w przykładzie poniżej owa funkcja:
    =WYSZUKAJ.PIONOWO(C1;$A$1:$C$11;2;0)
    Zeszyt..xls Download (23 kB)