Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LCD Samsung model UE32F5000AK - brak obrazu, tylko dźwięk

17 Maj 2017 21:15 4149 14
  • Poziom 4  
    Witam,

Pewnego dnia oglądałem TV. Nagle obraz znikł a tylko było słychać dźwięk przez głośniki od HiFi, do której był podłączony TV.
    Jako iż gwarancja już nie jest ważna, może uda mi się to naprawić na własną rękę.

Telewizor rozkręciłem. Obejrzałem te płytki, ścieżki, kondensatory itp. przewody, taśmy, ale gołym okiem nic nie dostrzegłem.
    Jeśli telewizor jest włączony, to jest reakcja na regulację głośności (dioda szybko mruga - tak powinno być), więc zasilanie jest. Wygląda na problem z ekranem.
    Może Wy drodzy użytkownicy macie pomysły, jak w domowych warunkach można sprawdzić co może być przyczyną? Może taśma?

Jeśli miałbym kupować jakieś części, to preferowałbym ebay uk, lub inne sklepy w UK ponieważ mieszkam za granicą. Dodatkowo jeśli będzie trzeba kupić jakiś miernik lub inny niedrogi sprzęt - nie ma problemu.

W razie potrzeby mogę wstawić zdjęcia.

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Na początek podświetl latarką matrycę i wywołaj dla ułatwienia pilotem menu i zobacz czy matryca przy podświetleniu latarką daje obraz. Jak jest obraz to uszkodzone jest podświetlenie matrycy. Zazwyczaj uszkodzona jest wtredy w podświetleniu jedna lub kilka diód LED. Należy rozebrać matrycę, ale ostrzegam jest to dla niedoświadczonych operacja ryzykowna grożąca uszkodzeniem mechanicznym panela. I szukać tej diody co ma przerwę...
  • Poziom 4  
    Dziękuję za odpowiedź.

Podświetliłem tę matrycę. Miałeś rację. Uszkodzone jest podświetlenie. Zdjęcie ukazuje komunikat no signal chwilę po uruchomieniu TV, jako iż nie jest podpięte żadne źródło.

Co proponujesz w tej sytuacji zrobić? Czy są jeszcze inne opcje oprócz szukania tych uskoczonych diód?
  • Poziom 4  
    Może ktoś by miał poradnik dla nowicjuszy, jak taką naprawę przeprowadzić? Czy to w ogóle będzie opłacalne?

Myślę że nawet gdybym coś uszkodził dodatkowo to i tak gorzej być nie może.

A czy jest jeszcze jakaś rzecz która mogła by powodować tę usterkę? Może diody są sprawne tylko jakiś element lub elementy "po drodze" są uszkodzone?
  • Poziom 20  
    gustllik napisał:
    A czy jest jeszcze jakaś rzecz która mogła by powodować tę usterkę? Może diody są sprawne tylko jakiś element lub elementy "po drodze" są uszkodzone?

Są przypadki, że nie łączy jakieś złącze w środku matrycy w podświetleniu. Tak czy inaczej matryca musi być rozbierana.
  • Poziom 4  
    Dziękuję Wam za dotychczasowe odpowiedźi. Naprawdę są one dla mnie bardzo pomocne.

Chciałbym Was prosić o zidentyfikowanie symbolu z listwy LED. Fajnie jakbym kupił odpowiednią, dlatego pytam.

Na załączonym zdjęciu widnieje symbol - D2GE-320SC1-R0..., przynajmniej tak mi się wydaje że o to chodzi. Czy po tym oznaczeniu mam szukać identycznych listew?

Szczerze pisząc to myślałem że jeśli jedna listwa jest uszkodzona to reszta powinna działać.
  • Poziom 4  
    Nie prosiłem o link tylko chciałem się upewnić czy napewno po tym symbolu muszę tej listwy szukać. Znalazłem na ebay o identycznym symbolu tylko że z innego modelu tv.

Jeszcze chciałbym się upewnić czy może się różnić numer na takiej różowej naklejce? Ja mam u siebie 640_S, a na tej co chce kupić jest 699_S.

@robokop - dzięki za link. Doceniam to (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) :wink:
  • Poziom 19  
    gustllik napisał:
    Dodatkowo jeśli będzie trzeba kupić jakiś miernik

Bez pomiarów rozbieracie matrycę 8-O .
    zebro napisał:
    Zazwyczaj uszkodzona jest wtedy w podświetleniu jedna lub kilka diód LED.

Równie dobrze może być uszkodzony zasilacz .
    Skąd wiecie którą listwę wymienić, bo chyba tam nie jest tylko jedna ?.
  • Poziom 4  
    @PF - czy mógłbyś napisać coś więcej o tym zasilaczu?

Listew jest pięć. Planuję kupić jedną i podmieniać. Być może uszkodzone są dwie albo i więcej.

Już od jakiegoś czasu rozważam zakup miernika. Ta myśl nie nasuneła mi się po tym jak telewizor przestał działać poprawnie. W przyszłości na pewno mi się by przydał. Jestem osobą która lubi "podłubać" , a nie od razu do serwisu. Zawsze można się czegoś ciekawego nauczyć :wink:

Czy "miernik uniwersalny" w tym przypadku się sprawdzi? Jeśli tak to wstrzymam się z zakupem listwy. Poszukam tematów na forum o miernikach (pewnie są). Zrobię pomiary (jeszcze ich nigdy nie wykonywałem) i wtedy powinno być mniej niewiadomych.

gustllik napisał:

Jeszcze chciałbym się upewnić czy może się różnić numer na takiej różowej naklejce? Ja mam u siebie 640_S, a na tej co chce kupić jest 699_S.

W razie gdyby to była wina listwy/listew z diodami LED. Ponawiam zacytowane pytanie abym na przyszłość już wiedział.

Jasność podświetlenia nie była na max. Nie jestem pewien co do kontrastu, itp.

Dziękuję Wam za poświęcony czas na odpowiedzi :spoko:
  • Poziom 19  
    Skoro nie masz miernika, zachowujesz się jak wróżka.
    Rozebranie matrycy to powinien być ostatni krok, po sprawdzeniu innych rzeczy.
    W tej chwili nawet nie wiesz, czy cokolwiek zasila diody.

Ale, jak już wydłubałeś listwy na wierzch, to szkoda by było ich nie sprawdzić.
    Jest na ten temat mnóstwo tematów na forum.
  • Poziom 4  
    Witam po tygodniowej przerwie.

Zamówiłem miernik. Miałem problem ponieważ okazało się że ten miernik co zamówiłem nie jest dostępny w magazynach. Zamówiłem następny i powinien być w tym tygodniu około środy, jak będzie - zobaczymy.

Podczas oczekiwania na urządzenie, chcę wstawić tu na forum zdjęcia płytek, a także prosić Was o wskazanie elementów (oprócz wyżej wspomnianego zasilacza oraz listew z diodami LED) które były by warte sprawdzenia.

EDIT------

To co napisałem wyżej jest bez sensu. Sprawdzę wszystko co tylko będę potrafił na brązowej płytce zasilacza.

EDIT 2-----

Mam już miernik. Może głupie pytanie ale czy napięcia powinienem mierzyć AC czy DC?
  • Poziom 4  
    Chyba nie ma sensu abym po raz kolejny edytował powyższy post.

Wcześniej tego nie zauważyłem ale dwie dolne listwy z diodami mrugają co kilkanaście sekund. Jest to mrugnięcie bardzo słabe. Tylko ułamek sekundy, w dodaktu bardzo słabo. Zauważyłem to tylko dlatego że zasłoniłem żaluzje, było ciemno i siadłem do biurka aby zapalić lampke.

Pomierzyłem na tych listwach napięcia DC tam gdzie jest + i - przy wpięciach. Napięcia są. Jeśli coś źle robię w tej kwesti - proszę o uwagi.