Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stara instalacja elektryczna a uziemienie

xsimS337 17 May 2017 22:29 2352 5
    xsimS337
    Level 6  
    Witam, Mam w domu starą instalację, w każdej puszce są po dwa kable L i N. Od domu do garażu mam już doprowadzony w ziemi kabel 3-żyłowy, jak to najlepiej podłączyć żeby mieć uziemienie ? Czy sposób zmostkowania PE i N będzie tu dobry czy jakiś inny sposób ? pozdrawiam
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    xsimS337 wrote:
    Witam, Mam w domu starą instalację TN-C, w każdej puszce są po dwa kable L i N. Od domu do garażu mam już doprowadzony w ziemi kabel 3-żyłowy, jak to najlepiej podłączyć żeby mieć uziemienie ? Czy sposób zmostkowania PE i N będzie tu dobry czy jakiś inny sposób ? pozdrawiam

Nie kombinuj z żadnym mostkowaniem, natomiast podaj wszystkie informacje o zasilaniu. Rodzaj, przekroje, wartości zabezpieczeń, schemat (szkic) jak (w którym miejscu został podłączony kabel do garażu, co to za kabel, symbol, przekroje... i tak dalej.
    CYRUS2
    Level 43  
    xsimS337 wrote:
    mam już doprowadzony w ziemi kabel 3-żyłowy, jak to najlepiej podłączyć żeby mieć uziemienie? Czy sposób zmostkowania PE i N będzie tu dobry czy jakiś inny sposób? Pozdrawiam.
    "Na wariata" dobrze tego nie zrobisz.
    Z tekstu wynika, że nie masz pojęcia o tej robocie.
    Lepiej wezwać fachowca który się zna.
    Dom, garaż, stać cię na fachowca.
    xsimS337
    Level 6  
    retrofood wrote:
    Nie kombinuj z żadnym mostkowaniem, natomiast podaj wszystkie informacje o zasilaniu. Rodzaj, przekroje, wartości zabezpieczeń, schemat (szkic) jak (w którym miejscu został podłączony kabel do garażu, co to za kabel, symbol, przekroje... i tak dalej.

Z puszki w domu wychodzą dwa kable L-FAZA i N-Neutral, Przewód który jest w ziemi, jest to przewód ziemny zewnętrzny YKY 3x2,5 mm. Trzy żyły N-niebieski, L-brązowy i PE-żółto-zielony. W domu w puszce nie ma trzeciego przewodu PE-ochronnego, i właśnie czy da się tak podłączyć żebym miał też ochronny już w garażu ?

Stara instalacja elektryczna a uziemienie
    CYRUS2
    Level 43  
    kkas12 wrote:
    Kolego, musisz wiedzieć ze stu procentową pewnością w jakim układzie skonfigurowana jest sieć zasilająca budynek.
    Dopiero wtedy można Ci pomóc.
    Ten kolega nici a nic nie kapuje.
    Gdyby miał jakiekolwiek pojęcie nie zakladałby tematu.

Tak na marginesie niepotrzebnie roztrząsasz wątek typu sieci.