Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki model Routera 4G/LTE QOS

Grelson 18 Maj 2017 14:37 1272 12
  • #1 18 Maj 2017 14:37
    Grelson
    Poziom 3  

Witam,
    Poszukuję routera, który będzie w stanie dobrze rozdzielić łączę, jednakże router musi obsługiwać kartę SIM, bądź podłączony do niego mobilny router w tym przypadku Huawei E5573s - 320.
    Router, który chciałbym kupić musi mieć QOS'a, tylko pytanie czy on na pewno będzie dobrze działał w takim przypadku.
    Dokładniej, jest dwóch użytkowników sieci, jedna z nich gra w gry, w których ping gra istotną rolę, a druga osoba regularnie ogląda jakieś głupoty na telefonie (Yt, snap, IG, etc.) i podczas tych czynności ping drastycznie rośnie. Może znacie jakiś porządny router, który dałby radę to zniwelować? Ewentualnie jakieś rozwiązanie na taką rzecz.
    Z góry dziękuję za pomoc.

0 12
  • #2 18 Maj 2017 15:22
    maestus
    Poziom 9  

dla dwóch użytkowników sieci faktycznie kiepskim pomysłem jest inwestować w jakiś sprzęt z górnej półki. Do takiego rozwiązania każdy router czy to TP link czy inne będą miały prostego QOSa. Proponuje przejrzeć stronę sklepu internetowego morele - są tam podane ceny a można filtrować po tym czy RT posiada QOS. Wadą takiego rozwiązania jest że będziesz musiał ustawić konkretne portu lub protokoły - musisz znać te porty lub protokoły z którymi działają te gry.

0
  • #3 18 Maj 2017 16:46
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

A co ta odpowiedź ma wspólnego z tematem? Nic, typowy spam sklepu internetowego. Kolega wypisuje bzdury że każdy TP -Link wystarczy. Nie bierz takich porad pod uwagę . E5573 to router MiFi, podłączysz go po USB do routera który posiada to złącze i obsłuży ten MiFi.Dodatkowo powinien posiadać QOS. Z routerów TP-Linka na OFW działa z nim MR-3420v2 ale to słabe rozwiązanie. Polecałbym np WR-1043v2,v3 na nim zmieniasz OFW na alternatywne np. Gargoyle, CC z LUCI czy LEDE z LUCI. Na tym sofcie WR-1043 zadziała z E5573 oraz posiada on zaawansowane ustawienia podziału łącza. Routery z wbudowanym modemem LTE nie posiadają zaawansowanych ustawień sieciowych w tym QoS.

0
  • #4 18 Maj 2017 18:00
    Grelson
    Poziom 3  

Czyli uważasz, że kupno TP-Link WR-1043v3 będzie dobrym rozwiązaniem w przystępnej cenie?
    Trochę nie rozumiem co napisałeś od polecenia tego właśnie routera i czym jest ten OFW oraz za co odpowiadają anteny w tym routerze? Zbieraja sygnał sieci operatora czy tylko jako nadajniki?
    @matek451

0
  • #5 18 Maj 2017 19:51
    maestus
    Poziom 9  

matek451 napisał:
    A co ta odpowiedź ma wspólnego z tematem? Nic, typowy spam sklepu internetowego. Kolega wypisuje bzdury że każdy TP -Link wystarczy. Nie bierz takich porad pod uwagę . E5573 to router MiFi, podłączysz go po USB do routera który posiada to złącze i obsłuży ten MiFi.Dodatkowo powinien posiadać QOS. Z routerów TP-Linka na OFW działa z nim MR-3420v2 ale to słabe rozwiązanie. Polecałbym np WR-1043v2,v3 na nim zmieniasz OFW na alternatywne np. Gargoyle, CC z LUCI czy LEDE z LUCI. Na tym sofcie WR-1043 zadziała z E5573 oraz posiada on zaawansowane ustawienia podziału łącza. Routery z wbudowanym modemem LTE nie posiadają zaawansowanych ustawień sieciowych w tym QoS.

? To dopiero internetowy hejt - zaproponowałem stronę gdzie można wyszukać router po funkcjonalności o którą pyta kolega. Nieważne
    OFW to oficjalny firmware routera - dalej kolega proponuje zmianę owego na alternatywny dostępny w sieci za darmo software.
    Anteny wbudowane w RT służą zazwyczaj do nadajnika WiFi - jeżeli do takiego RT podpinasz na USB modem - to ten modem ma wbudowaną antenę lub wyjście na antenę zewnętrzną.
    Mogę Ci zaproponować rozwiązania Mikrotika - tylko że nie będziesz wykorzystywał jego możliwości, dlatego porada prostego rozwiązania. A skoro przedmówca radzi Ci nie brać tego wszystkiego pod uwagę, to zwróć tylko na to że konfiguracja QOS wymaga znajomości portów/ protokołów które kolejkujesz.

0
  • #6 18 Maj 2017 19:55
    Grelson
    Poziom 3  

QOS nie może działać dynamicznie?
    Widziałem router na morele, który posiadał wejście na kartę SIM, dodatkowo anteny zbierające sygnał.
    TP-LINK Archer MR200, cena w tym przypadku to mniejszy problem, ale po dodzwonieniu się do wsparcia, technik powiedział, że nie widzi w instrukcji, ani po ich stronie, że router posiada funkcjonalność QOS, jednakże na stronie producenta widnieje ona w specyfikacji technicznej produktu, Ogólnie jesteś w mi w takim rzecz razie powiedzieć jak działa QOS? Może być na PW oczywiście.
    Co do routera, który podałem, co o nim myślicie i czy może mieliście z nim styczność i czy wiecie czy posiada QOS.

0
  • #7 18 Maj 2017 20:08
    maestus
    Poziom 9  

ok, napisałem wiadomość.

0
  • #8 18 Maj 2017 21:41
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

Jak działa QoS w routerach LTE TP-Linka poczytaj http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=11&t=49278 Kolego @maestus poleciłeś byle jakiego TP-Linka nie biorąc pod uwagę sprzętu do LTE jaki ma autor a od tego trzeba zacząć. Bez USB żaden router nie obsłuży MiFi, to po pierwsze. Po drugie FW musi obsługiwać dany model MiFi. Na oficjalnym FW taką możliwość z E5573 dają MR-3420v2 lub MR-3220v2. Działają z nim również na alternatywnym sofcie ale to słabe routery. Inne routery z USB TP-Linka na oficjalnym FW nie obsługują modemów/MiFi LTE. Konieczna zmiana na alternatywny soft, najlepiej OpenWRT, LEDE od Cezarego. Stad moja propozycja z WR-1043v2, v3. Alternatywne FW posiada poza tym zaawansowane ustawienia dotyczące podziału łącza. To najtańszy i optymalny sposób z wykorzystaniem posiadanego E5573 i uzyskania zaawansowanych ustawień sieciowych jakie umożliwia OpenWRT, LEDE.

0
  • #9 18 Maj 2017 22:08
    Grelson
    Poziom 3  

@matek451
    A mniej tanią "alternatywę" jesteś w stanie podać? Czy może być coś takiego jak w specyfikacji "QOS IP", co sądzisz o routerze, który podałem we wcześniejszym poście?

0
  • #10 18 Maj 2017 22:17
    maestus
    Poziom 9  

Napisałem Ci wcześniej że QOS IP to podział łącza - nie to czego potrzebujesz, natomiast jeżeli primo posiadasz już modem USB i dobrze Ci na nim to działa - to tak jak przedmówca powiedział, najlepiej kupić wymieniony model z dziurą na USB + władować tam alternatywny firmware. Na stronie każdego z podanych jest instrukcja krok po kroku jak to zrobić
    - na priv zapytałeś mnie o model z wbudowaną kartą SIM, większe możliwości da Ci faktycznie posiadany model modemu na USB plus routery wymienione przez matek451 - TP-LINK TL-MR3420, będzie absolutnie wystarczający
    TP-LINK TL-WR1043ND ja z takiego korzystam w domu tylko nie dla 4G LTE i jestem zadowolony. Sam napisałeś że koszty są drugorzędne. Ten RT kosztuje poniżej 200 zł. Tylko trzeba w nim zmienić Soft

0
  • #12 19 Maj 2017 09:46
    Grelson
    Poziom 3  

Reasumując oryginalny router TP-Link WR-1043v3/2 po podłączeniu mojego Mifi Huawei'a nie będzie go czytać na oryginalnym Firmware, tylko muszę wgrać jakiś customowy, który również będzie posiadał więcej zaawansowanych funkcji sieciowych oraz ten router ogólnie będzie posiadał funkcje zwykłego QOS, nie tego QOS IP jak mówił mi maestus.
    Założmy, że posiadam już kupionego tego TP-Linka. Wgrywam nowy FW, podłączam za pomocą kabla USB mój Mifi, router ma dostęp do sieci, uruchamiam QOS i współdzielenie łącza powinno być o wiele bardziej korzystne w przypadku grania mimo tego, że 2 urządzenie będzie np. pobierać coś bądź oglądać jakiś strumień wideo?

0
  • #13 19 Maj 2017 10:39
    maestus
    Poziom 9  

Tak, ogólnie jeżeli masz RT sprawdź sobie na stronach DDWrt, lub OpenWRT czy wspierają Twój RT - jeżeli tak, to nie masz się co zastanwiać tylko ładujesz. Te FW prócz tego że mają fajne intuicyjne GUI mają linuxową konsolę gdzie możesz ręcznie wprowadzać polityki IPTables - w których - jednym słowem - możesz wszystko kontrolować.

0