Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic Smart Home
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Somfy Tahoma nie widzi sterownika Proxima

gostyniok 18 Maj 2017 15:56 981 16
  • #1 18 Maj 2017 15:56
    gostyniok
    Poziom 2  

Witam
    Jakiś czas temu zakupiłem i zamontowałem napęd do bramy skrzydłowej Myhose, później zakupiony został napęd do bramy garażowej somfy dexxo wraz z pioltem Keygo RTS. Wystąpił problem sterowania z jednego pilota, więc zakupiony został sterownik proxima somfy i wszystko działa. Teraz zakupiono rolety zewnętrzne Somfy IO oraz Tahoma, problem w tym że tahoma wykrywa wszystko oprócz sterownika proximy.
    Proszę o rady jak to połączyć.
    Pozdrawiam

0 16
  • Deimic Smart Home
  • Pomocny post
    #2 30 Maj 2017 09:50
    sosarek

Poziom 43  

gostyniok napisał:
    proxima somfy

Nie ma takowego, istnieją co najwyżej kompatybilne z Somfy.
    gostyniok napisał:
    tahoma wykrywa wszystko oprócz sterownika proximy.

Dlaczego miała by go wykrywać? Proxima jest do niej podłączona?

0
  • Pomocny post
    #3 30 Maj 2017 19:19
    PROXIMA sj

Specjalista - Sterowniki Radiowe

Pilot Keygo z systemem RTS nie jest kompatybilny z systemem IO.
    Systemy różnią się częstotliwością pracy (RTS 433,42MHz i IO około 869 MHz), modulacją i kodowaniem.
    pozdrawiam
    PROXYMILIAN

0
  • Deimic Smart Home
  • #4 01 Cze 2017 08:30
    gostyniok
    Poziom 2  

Witam dawno tutaj nie zagladalem.
    Posiadam także dwa napędy dexxo optimo Rts sterowane tym pilotem i Tahoma widzi te napędy i jest w stanie nimi sterować.
    Pozdrawiam.

0
  • #6 03 Lip 2018 17:16
    PROXIMA sj

Odbojniki to kodowa nazwa odbiorników PROXIMA czy pilotów PROXIMA?
    pozdrawiam
    PROXIMILIAN

0
  • #8 04 Lip 2018 11:01
    PROXIMA sj

Odbiorniki ze zdjęcia współpracują z pilotami Somfy z kodowaniem RTS.
    pozdrawiam
    PROXIMILIAN

0
  • #10 04 Lip 2018 20:22
    PROXIMA sj

Proszę napisać jak masz zamiar dołączyć sieciowy stertownik LN do Tahomy.
    pozdrawiam
    PROXIMILIAN
    PS.
    I have an impression, that you are using automatic translation software,
    if it is true, please ask in English.
    PROXIMILIAN

0
  • #11 20 Lip 2018 15:48
    bolej1
    Poziom 13  

Czyli będzie działał z ta Tahoma?

Moderowany przez Marek J.:

Proszę o precyzyjne określenie problemu...Z jakiego języka Kolega korzysta? Część znaków polskich, gdzie indziej ich brak. Czy będzie działał jest opisane w instrukcji TaHoma. Skoro jest tam napisane (punkt 8.5.TaHoma), że może współpracować z systemem RTS, a wcześniej było napisane że ten sterownik współpracuje z tym systemem to oznacza że będzie działał...
    3.1.17. Nie wysyłaj pytań bardzo podstawowych, na które odpowiedzi można znaleźć w instrukcji obsługi lub ogólnie dostępnych źródłach. Nie prezentuj postawy, że mi się należy. Dbaj o poziom pytań i dyskusji. Dziękujemy.
    For English press 2, other language press Π :D

0
  • #15 24 Lip 2018 17:33
    kotbury
    specjalista -automatyka bramowa

Cytat:
    Witam. Mam pytanie do Pana z Proximy. Teraz jest nowa tahoma która obsługuje somfy RTS, czy ona będzie działac z waszymi odbojnikami Proxima RTS? Mam dwa odbojniki od was.

Po co podpinać zewnętrzny "odbojnik" do centali TaHoma jeśli ona bezpośrednio odbiera piloty RTS (starsze Keytis i Keygo zdaje się także)

PS. Konia z rzędem temu kto zrozumie dokładnie o co idzie przedmówcy....

Jeśli idzie o wszelkie "standardowe" odbiorniki w wyjściem przekaźnikowym to nie ma możliwości podpięcia takowego bezpośrednio pod centralkę TaHoma.

0
  • #16 24 Lip 2018 17:51
    bolej1
    Poziom 13  

Po to bo mam jedne silnik roletowy który nie miał radia, więc mu dodałem odbiornik LN_rolety. Mam jeszcze drugie urządzenie gdzie jest użyty odbiornik LN_P.
    JAK bym sie zdecydował na zakup tahomy to chciałbym sterować tymi odbornkami z telefonu. Co mnie obchodza jakis stare piloty nie o to pytałem.

0
  • #17 25 Lip 2018 10:25
    kotbury
    specjalista -automatyka bramowa

Trzeba było na samym początku napisać to co jest w ostatnim poście a nie wydzielać strzępki zachcianek.

Bezpośrednio nie ma czysto przekaźnikowego sprzętu wykonawczego do systemu TaHoma. France wszystko zrobili coby używać wyłącznie ich urządzeń czyli "po bożemu" powinieneś zmienić rolety na Somfy zgodne z TaHoma.

Są opcje "protezowe"

Prostsza : użyć urządzeń Somfy (IO on/off, RTS gniazdo naścienne, miniaturowy odbiornik on/off) jako przekaźników wykonawczych (oryginalnie są do sterowania oświetleniem ale wystarczy dołożyć przekaźnik z cewką 230V i odpowiednio wysterować z centrali albo użyć czasówki) i z nich wysterowywać piloty instalacyjne Proximy gadające z twoimi odbiornikami. Sprzęty Somfy są dość kosztowne (moduł przekaźnikowy i miniaturowy na kabel ok 400 zł, najtańsze jest gniazdko z przekaźnikiem - 120 zł). Jeśli chcesz sterować roletami nie krok po kroku tylko mieć pełną kontrolę kierunku góra/dół - ilość modułów wykonawczych i cena odpowiednio rośnie.

Bardziej zawiła - użyć modułu do przejścia na Z-Wave, a w systemie Fibaro (opartym właśnie na Z-Wave) jest gotowy sterownik rolet. Też nietania opcja - przejście powyżej 200zł a moduły Fibaro zaczynają się od 250 zł w górę. Tylko wtedy nie ma za mocno sensu pchać się w Somfy tylko od razu użyć systemu Z- Wave (np Chorwackiej centralki Zipato albo dalekowschodniej Vera Lite w połączeniu z elementami wykonawczymi polskiego Fibaro)

Ps. Ogólnie jak się chce systemu Somfy (i w ogóle jakiegoś niedruciarskiego systemu automatyki domowej) to trzeba miec dobrze wypchany portfel.

0