Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacze impulsowe kontra trnansformatorowe

MES Mariusz 28 Jul 2005 09:47 1821 5
    MES Mariusz
    Level 36  
    Witam.

Wszyscy elektronicy - praktycy, zapewne przyzwyczajeni jesteśmy to klasycznych zasilaczy transformatorowych. Ja sam zacząłem się zastanawiać nad przejściem na impulsówki również we wasnych zastosowaniach. Co o tym myślicie? Czy stopień komplikacji impulsówek jest wart zachodu? Czy w typowych sklepach elektornicznych dostępne są elementy umożliwiające ich budowę we własnym zakresie?

Jak myślicie - czy warto wchodzić w temat zasilaczy impulsowych we własnych konstrukcjach?
    Może są jakieś gotowe schematy - klasyki, dla impulsówek, tak jak transformator, mostek i stabilizator plus kondensatory dla transformatorowych...?
    -RoMan-
    Level 42  
    Schematów masz dostatek. Problemem jest samodzielne wykonanie trafa i dławików...
    Jogesh
    Level 28  
    Gdzieś widziałem ten temat z większą ilościa odpowiedzi. Co się stało?

Też jestem na etapie powolnego budowania zasilacza impulskoweo do wzmacniacza i ciekaw jestem porad tych którzy coś takiego zrobili.

Pozdr.
    User removed account
    Level 1  
    kalasz20
    Level 26  
    Witam
    Polecam na początek sterownik z "Amatorskiej spawarki " z EP , wykonałem go i zmieniłem tylko ilości zwojów w trafku ETD49 , no i nie stosowałem dławika , mam tylko zastrzeżenia co do opisu wykonania transformatora sterującego , po wykonaniu jak w opisie nie pasuje rozkład ścieżek , musiałem je przemienić , trzeba się dobrze przyjrzeć żeby były włączane naraz odpowiednie tranzystory (u mnie narazie IRFP450) . Całość leży na stole obok wzmaka z PE 350W , brak zakłóceń , pierwsze podejście - 330W/4ohmy trafko nawijane drutem 0,8 mm zarówno pierwotne ok. 100zw jak i wtórne- ilość zwoi z przekładni.