Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Bosch SGV43A03/17 - moduł sterownika nie działa

barti1977 19 May 2017 10:27 6174 15
 • #1
  barti1977
  Level 11  
  Witam Koledzy,
  Mam problem ze swoją zmywarką Bosch SGV43A03/17 która po zakończeniu cyklu wyzionęła ducha. Obecnie żadna kontrolka sterownika nie świeci się. Po wyłączeniu i włączeniu przycisku power słychać przez chwilę jeden stuk (aquastopu?, pompy?) jednak sterownik pozostaje bez światełek.
  Sprawdziłem zamknięcie pokrywy i przycisk power - działają prawidłowo. Po wymontowaniu modułu okazało się, że wywaliło triaka i jego kluczyk.
  Zmywarka Bosch SGV43A03/17 - moduł sterownika nie działa

  Wstrzymałem się z wymianą bo najpierw chcę zobaczyć czy procesor się nie spalił. Wizualnie wszystko wygląda ok za wyjątkiem tego triaka i tranzystora.
  Zmywarka Bosch SGV43A03/17 - moduł sterownika nie działa Zmywarka Bosch SGV43A03/17 - moduł sterownika nie działa

  Po sprawdzeniu napięć okazało się, że nie ma napięcia DC (5V) ani na procesorze (sprawdzane przy kondensatorze na pinach vss vdd procesora) ani na na innych układach (np. ULN2003). Pomyślałem, że być może padł stabilizator- jednak nie mogę go znaleźć :oops: . W niektórych modułach jest on w okolicach układu TNY254 ale na mojej płytce w okolicach tego układu jest tylko BCP53.
  Pytanie:
  1. Co zrobić żeby sprawdzić czy logika (procesor) działa?
  2. Gdzie może być stabilizator 5v?
  3. Czy - zakładając że procesor jest sprawny - po podłączeniu wtyczki (NETZ/TuR) moduł powinien dać oznaki życia (świecące ledy)?

  Będę zobowiązany za pomoc bo nie widzi mi się szukać nowej zmywarki :(
 • #2
  Piotr2608

  Level 41  
  Masz uszkodzony moduł na amen. Pozostaje Ci zakupić nowy moduł lub używany.
  Padł Ci procesor.
 • #3
  barti1977
  Level 11  
  Piotr2608 wrote:
  Masz uszkodzony moduł na amen. Pozostaje Ci zakupić nowy moduł lub używany. Padł Ci procesor.
  No właśnie. Tak mi większość mówi, ale ponieważ ja typ dociekliwy, to będę jeszcze drążył i w razie czego cały czas czekam na odpowiedzi na moje 3 pytania. Zastanawiam się gdzie są te punkty na płytce, które są źródłem napięcia DC podawanego na procka i inne czipy. Czyżby to napięcie generował TNY254G z jakimś "dopieszczającym" układem...
 • Helpful post
  #4
  Loker
  Level 39  
  BCP53 stabilizuje 5V - poszukaj w Google "stabilizator parametryczny". Jeśli zasilacz sprawny, to na kondensatorze 220µF/16V powinieneś mieć 7,5V. Podłączenie zasilania tylko na NETZ/TUR nic nie da - trzeba jeszcze podłączyć odpowiednio HEIZ. Nie wnikając w szczegóły - 230V powinno być podane na kondensator przeciwzakłóceniowy X (C2) - wtedy zasilacz powinien wystartować. Natomiast żadnych "oznak życia" w postaci LEDów nie zobaczysz - do tego trzeba podać napięcie na pin 1 złącza NETZ/TUR.
 • #5
  barti1977
  Level 11  
  Dzięki za informację!
  Myślałem że Heiz to grzałka i jest to gniazdo wyjściowe nie mające wpływu na ewentualne włączenie modułu.
  Napięcie na kondensatorze 220uF/16V mam ok. 2V przy podłączonych wszystkich zmywarkowych wtyczkach.
  Zastanawiam się czy wobec tego nie zamontować nowych BCP53 i TNY254.
  Chyba, że jest takie miejsce na płytce w które można się wlutować tak by dać napięcie DC które zasiliłoby tylko logikę.
  Jakieś wskazówki???
 • Helpful post
  #6
  Loker
  Level 39  
  Możesz podać 7.5V na wspomniany kondensator 220µF/16V.

  Piny złącza HEIZ są podłączone do styków przekaźnika włączającego grzałkę (dlatego złącze silnoprądowe) i dodatkowo z jednego z nich jest pobierane L dla reszty elektroniki. Natomiast N dla elektroniki jest podawane złączem NETZ/TUR; N dla grzałki i kilku innych elementów wykonawczych jest podłączone bezpośrednio przewodami.
 • Helpful post
  #7
  Piotr2608

  Level 41  
  Fakt jest faktem iż jeśli wybuchł triak, zwarty jest tranzystor sterujący, to należy wylutować uszkodzone elementy i teraz jeśli na ścieżce podającej sygnał z procesora do tranzystora względem masy jest rezystancja do ok 500Ω oznacza to definitywne uszkodzenie procesora - zwarcie wewnątrz procesora. Świadczyć może o tym brak napięcia +5V zasilającego procesor po podaniu napięcia sieciowego,
 • #8
  barti1977
  Level 11  
  Ok. Wylutowałem spalony tranzystor. Brak przewodzenia pomiędzy pinem procesora dochodzącym do tego tranzystora a masą procesora.
  Podłączyłem 7.5V z zasilacza warsztatowego do 220µF/16V. Pojawiło się napięcie na procesorze 1.15V. Jak podałem 5V to było 0.9V

  Podczas sprawdzanie napięć m.in na BCP53 pewnym momencie zaświeciły się diody (0.5s) Raczej wykluczam przypadkowe zwarcie. Na marginesie to napięcie na kolektorze BCP53 jest dokładnie takie samo jako na procesorze.
  Czy to na wyjściu tego układu powinno pojawić się +5V?

  Temat pewnie bym już odpuścił gdyby nie było tego mignięcia diod, (a linie sygnałowe diod z tego co widzę wychodzą bezpośrednio z procka). Teraz już zwątpiłem i jeśli mierząc napięcie na BCP53 zrobiłem zwarcie na jego pinach wskutek czego na kolektor poszło 7.5V no to miałbym już po procesorze.

  Ale zakładając że procesor jeszcze żyje to pojawiły mi się kolejne pytania:
  - czy jeżeli zasilam moduł napięciem +7.5V poprzez C2 nie powinno się w tym momencie pojawić +5V gdzieś na pinach zasilających procesora? Czy ewentualnie jest gdzieś potrzebne dodatkowe wpięcie wtyk(u/ów) zmywakowych - byłoby to dziwne.
  - gdzie jest ten punkt na płytce w którym niezależnie od napięcia na C2 jest zawsze +5V dedykowane dla procka?
  - czy to normalny stan, że na tranzystorach sterującymi triakami i np. na układzie ULN2003, powinno być napięcie takie jak kondensatorze C2 (7.5V). Ale na pozostałych układach cyfrowych jest niższe takie same napięcie (wspomniane we wcześniejszym wpisie 1.15V i 0.9V).
 • Helpful post
  #9
  Loker
  Level 39  
  Ad.1 Powinno pojawić się 5V. Jeśli nie ma, to uszkodzony stabilizator (BCP53 i kilka otaczających elementów) albo zwarcie na linii 5V.

  Ad.2 Na kolektorze BCP53

  Ad.3 7.5V na triaki i ULN - jak najbardziej normalne. Na pozostałych powinno być 5V.
 • #10
  barti1977
  Level 11  
  Wymieniłem BCP53 ale bez efektu. Pomierzyłem też napięcia w jego okolicach.
  Zmywarka Bosch SGV43A03/17 - moduł sterownika nie działa
  Może ktoś wpadnie na to co może nie grać.
 • Helpful post
  #11
  Piotr2608

  Level 41  
  barti1977 wrote:
  Może ktoś wpadnie na to co może nie grać.


  Procesor nie gra bo ma zwarcie. Jak odlutujesz nogę w procesorze odpowiedzialną za jego zasilanie, pojawi Ci się napięcie +5V. Wokół procesora masz kilka kondensatorów SMD. Zmierz je na rezystancję - jeśli choć jeden ma zwarcie będziesz miał odpowiedź, że na 100% uszkodzeniu uległ procesor. Niestety - moduły są dobre do póty do póki nie dojdzie do ekstremalnego uszkodzenia jednego z triaków.
 • #12
  barti1977
  Level 11  
  Niestety. Procesor rzeczywiście jest padnięty. Grzeje się strasznie przy 5V. Diody się świecą (wszystkie)....
  ...i tylko cholera człowieka bierze jak widzi brak zabezpieczeń obwodu DC na okoliczność zwarć w obwodzie AC. I ktoś napisał, że jest to spowodowane cięciem kosztów - przy cenie modułu w serwisie 900zł. Koszt wymiany - 150zł, a pani z serwisu jeszcze z nieukrywanym zadowoleniem mówi mi że z uwagi na bliskość serwisu zapłacę tylko 39zł za dojazd serwisanta)...

  Jakąbyście koledzy proponowali obecnie zmywarkę (markę) - chodzi o jej niezawodność i relatywnie rzadkie wizty w serwisach (może już jest taki post na forum)?
 • #13
  Piotr2608

  Level 41  
  Tak nie do końca, jest jeszcze pół prawda. Procesor można wymienić bo w stosunku do ceny modułu kosztuje grosze - ok 40 PLN (zależy od kursu dolara i kraju pochodzenia). Pytanie kto to cholerstwo jest w stanie zaprogramować? Serwisy autoryzowane nie posiadają wsadów FLASH (nie mówimy o pamięci EEPROM która jest odrębnym ogniwem, też serwisy jej nie posiadają).
 • #14
  zielinskii
  Level 16  
  Chyba nie ma takiej firmy zmywarek. Ale polecam ci te troche starsze bosche, które dzisłają na te starsze pompy. Te zmywarki są najłatwiejsze do samodzielnej naprawy. A płytka to w każdej zmywarce morze sie spalić, poprostu miałeś pecha
 • #15
  barti1977
  Level 11  
  Takie przemyślenia. Mój Bosch był u mnie 14 lat. Prawie że bez żadnych problemów. Z 7 lat temu padł brzęczyk. Później zaczął się problem z ciągłym nabieraniem i i wypuszczaniem wody - rozwiązałem to sam - poprzez usprawnienie pracy pływaków i czujnika przepływu. Teraz kiedy czytam fora nasze i niemieckie to nagminne są awarie sprzętu w pierwszych 3 miesiącach po utracie gwarancji (podobno Unia też przestała już wierzyć w zbiegi okoliczności i wzięła się za ten problem). Chyba trzeba się nastawić na kupno zmywarki na 5lat i wkalkulować w jej koszt ubezpieczenie rozszerzające gwarancję z 2 do 5 lat...
  Na marginesie: znajomy - pracownik z linii produkcyjnej Boscha powiedział, że nie ma szans wgrać softu do modułu nawet po znajomości.
  Szkoda że chińczyk nie widzi interesu w produkcji zamienników takich modułów.
 • #16
  Loker
  Level 39  
  barti1977 wrote:
  nagminne są awarie sprzętu w pierwszych 3 miesiącach po utracie gwarancji


  Znowu teorie spiskowe... A skąd niby ta biedna zmywarka ma wiedzieć, że jej się gwarancja skończyła? Jakiś specjalny czujnik że podbito jej gwarancję, po czym podtrzymywany bateryjnie RTC (ten typ ma włącznik odcinający całkowicie zasilanie sieciowe) odliczający czas do autodestrukcji? ;)

  Chińczyk nie widzi interesu w produkcji zamienników, bo:
  - nie odczyta wsadu procesora, więc nie będzie miał jak zaprogramować,
  - wbrew pozorom nie zrobi tego znacząco taniej,
  - nikt od niego tego nie kupi - bo i po co?